Intel Sonoma
Nejprve se podíváme na samotné procesory Pentium M. Ty se příliš nezměnily, jsou nyní puštěné na 533MHz sběrnici a podporují XD bit, aneb NX bit. Urychlení se ovšem nekoná, nové procesory běží na (téměř) stejných frekvencích, jako starší kolegové. Aktuální nabídka procesorů Pentium M nyní tedy vypadá následovně (barevně jsou odlišeny nové přírůstky):
|
Společně s těmito Pentii M bylo uvedeno ještě několik dalších:
- Pentium M Low Voltage 758: 1,50 GHz, 2MB L2 cache, 400MHz sběrnice
- Pentium M Ultra Low Voltage 758: 1,10 GHz, 2MB L2 cache, 400MHz sběrnice
- Celeron M 370: 1,50 GHz, 1MB L2 cache, 400MHz sběrnice
- Celeron M Ultra Low Voltage 373: 1 GHz, 512 kB L2 cache, 400MHz sběrnice
Jelikož u (některých) procesorů byla zvýšena frekvence na 533 MHz, bylo zapotřebí přijít i s novými mobilními chipsety, které by tyto frekvence podporovaly. Tak se také stalo a na světě se objevily chipsety doposud známé pod kódovým názvem Alviso:
|
Pro lepší přehlednost ještě přidávám i názornější diagram chipsetu Mobile Intel 915GM Express:
Nyní bychom už měli mít představu, co vlastně Intel představil a jaký to zhruba může mít dopad. O čem jsme si však ještě nepovídali, tak to je spotřeba. Pokud bych se podíval na procesory, tak všechny nyní představená Pentia M mají TDP 27 W, LV varianty 10 W a ULV verze 5 W. V praxi je to tedy u Pentií M o trochu více, než kolik potřebovali jejich starší bráškové (mají TDP 21 W). Na druhou stranu DDR2 paměti mají nižší spotřebu než DDR, což umožňuje Intelu prezentovat následující graf:
Jak si můžete všimnout, ačkoliv výkon u 1,6GHz Pentia M s 533MHz sběrnicí a chipsetem i915GM je vyšší než u Pentia M 1,6GHz s 400MHz sběrnicí a chipsetem i855GME, tak spotřeba je stejná, oba notebooky v testu vydržely 304 minut. S rychlejším 2GHz modelem sice výkon roste ještě výše, ale také klesá výdrž na baterie. Pro srovnání je uveden i 1,6GHz procesor Pentium M ještě s jádrem Banias (tj. pouze s 1 MB L2 cache).
Takto to vypadá výborně, ale například firma IBM hlásí, že její notebooky postavené na právě uvedené Sonomě budou mít o něco nižší výdrž na baterie než současné notebooky s Centrinem. Je to z toho důvodu, že IBM používá své agresivnější metody na šetření energie a tak se zvýšení spotřeby procesoru více projeví. Podobná záležitost lze očekávat i u dalších výrobců notebooků, kteří používají nějakou vlastní metodu na šetření energie.
A kdo všechno nabídne notebooky postavené na Sonomě? Prakticky žádný výrobce notebooků nemá v úmyslu Sonomu vynechat. Dokonce již nyní dle Intelu existuje přes 80 designů notebooků postavených na Sonomě a do poloviny letošního roku jich má být přes 150. Výběr by tedy měl být dostatečný. I u nás by neměl být problém notebooky s novými procesory a chipsety již brzy sehnat. Dokládalo to i včerejší oficiální představení Sonomy v Praze, kde bylo k vidění několik notebooků od více firem:
- AAC Brave NoteLine 730
- ATComputers Premio 5050N
- Sony VAIO VGN-FS195VP
- Prestigio Nobile 166s
- Acer TravelMate 8100
- Fujitsu Siemens Lifebook E8020