Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Intel údajně urychlí příchod 14nm Atomů

Airmont, Broadwell, Cherry Trail, Goldmont ... už začínam mať v tých názvoch pekný bordelprdník :D

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Kdyz je zacne letos dodavat, tak by je mohl zacit i vyrabet pro masy ....
ale asi ma dostatecny naskok pred armem no.
Maji dve moznosti, prebirat trh nejak pomalu a doufat (pocitam, ze firemni spionaz to jisti), ze ARM s nicim novym neprijde driv jak v 2015 ...... nebo je vystrelit do sveta za dva mesice, sice moc nevyrejzovat na novych baytrailech, ale kdyby dali rozumnou cenu, tak ze dne na den ARM pohrbi, coz by bylo jiste skvele. Otazka, co spocitali, ze se jim vyplati vic ... ja osobne bych nevolil polovicate reseni a zarezal ty hokusypokusy s ARM hned a pro vzdy, aby se dal netristily platformy ... opet by ty dominovala jedna platforma, coz je vzdy jen a jen dobre.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

No tak já reději uvítám možnost volby, takže ať se daří i ARMu. Nevím jak ostatní, ti asi mají rádi, když tu možnost nemají? ;-)

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Moznost volby je samozrejme fajn, ale u IT to neplati .... si predstav, ze by nebyla x86 spou s windows majoritni platformou, to by bylo peklo ..... a neni to tak davno, co to peklo skutecne bylo. Meli by jsme tu alphy, army, x86, itania, powerPC a kdovi jake dalsi sraceny .... z operacnich systemu windows, apple, 8 vzajemne nekompatibilnich unixu ...... to by byla parada a vsechny tyhle by mely zhruba stejne zastoupeni na trhu, nic by nebylo kompatibilni s nicim a nic by vlastne poradne nefungovalo:o)
S x86 tu konkurecne je, je tu Intel, AMD, VIA, mozna jeste dalsi.

+1
-8
-1
Je komentář přínosný?

Konkurence je potreba take v IT a ne ze ne. Nebyt ARMu, tak si dnes tento clanek necteme, protoze Intel by nic netlacilo k vyrobe uspornych a prijatelne vykonnych Atomu. Proto jako zakaznici potrebujeme dobre produkty Intelu i vyrobcu ARMu, ktere budou mezi sebou souperit. Monopol je vzdy pro rychlost vyvoje brzdou...pokud tedy jde o skutecny vyvoj a ne o hastereni o patenty.
Nevim, jake jsou vase znalosti historie, ale staci pozorovat, jak se choval Intel, kdyz mu AMD nestacilo...navysovani frekvenci o par procent za kvartal, zato ceny astrofyzikalne vysoke. Skutecnou silu a moznosti rychlosti pokroku ukazoval jen kdyz mu teklo do bot...at uz v obdobi P4 nebo ted v souboji s ARMem.
Dalsim prikladem je MS a oblast smartphonu a PDA, kde se mu podarilo vytlacit ve sve dobe dominantni Palm a od te doby pokrok prakticky zastavil (rozdily mezi WM rady 6.x aby clovek hledal s baterkou v ruce), ze ho rozvalcoval Apple a posleze i Google.

Asi na rozdil od vas pamatuju obdobi nekolika paralelne pouzivanych platforem, jak v 80. letech v 8bitech, tak v 90. letech v 16bitech a tehdy se vyrobci predhaneli v tom, kdo doda lepsi zarizeni, podivejte se na stroje jako Amiga nebo Atari ST/TT, jejich HW architekturu a OS a porovnejte je se schopnostmi tehdejsich PC s MS DOSem. Kolik let od te doby trvalo, nez se do PC dostaly samostatne koprocesory, nez se PC naucilo pouzitelny multitasking nebo treba formatovat disketu na pozadi :-)
Dnes stejne speje vyvoj SW smerem k virtualnim sandboxum typu JVM nebo .NET VM, ktere jdou portovat na ruzne HW/OS, a take k pouziti otevrenych formatu dat, u kterych je jedno, jakym programem data porizujete nebo prohlizite nebo jake systemy mezi sebou komunikuji. Myslim, ze dnes pestrost platforem problem nedela a vetsi konkurence v teto oblasti by rozvoj jen urychlila.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Konkurecne rychlost vyvoje jiste urychli, pestrost platforem presne naopak. Sak je taky skoda, ze tu neni dalsi vyrobce x86 .....
Ryze virtualni jazyky asi pobezi, ale je tu odlisny ekosystem operacniho systemu a ne vse lze napsat multiplatforme, aby to bezelo vzdy a vsude ... vzdy je to treba upravit a prekompilovat a to je cesta do pekel.
Pokud skutecne intel predvede letos 14nm proces, tak bude o dve generace pred ARM. A to je strasne moc, nevim jak moc budou procesory uspornejsi, ale kdyz je ta velikost 2x mensi, tak pocitam, ze muzou byt i 4x uspornejsi nez na 28nm.
Navic x86 architektura je podstatne uspornejsi nez ryze RISCove ARMy (ikdyz uz se asi taky preorientovavaji na CISC). Jak ja to chapu: tak ARMy maji par velmi jednoduchych, elementarnich instrukci, takze jsou male, tudiz asi i levnejsi na vyrobu a hlavne jsou silene pomale. Zato x86 ma jak tyhle detske instrukce, tak i silene slozite, ktere sice potrebujou misto, ale v celkove energeticke narocnosti na tom jsou podstatne lip a o vykonu ani nemluve. Vzdy bude lepsi specialni obvod, ktery bude mit pul milionu tranzistoru a zvladne nejaky vypocet za jeden takt nez instrukce s 10ti tranzistory, ktere to bude trvat na veky (typicky "DSKcka" pro de/enkodovani videa, ktere nezerou nic a zvladnou v realnem case to, co by i7 trvalo 10x tolik a ARMu do pristi olympiady se spotrebou pulky temelina).
Intel ma ruzne optimalizace, kdy se jde i cestama, ktere se nakonec nepouzijou, protoze u PC se na spotrebu nehledi a vzdy jde v prve rade o nejvyssi vykon jednoho vlakna. A techto veci se intel snazi zbavit a brzdit procesory, co to jde, aby zraly co nejmin, protoze vykonu ma na rozdavani, kdezto ARM dela presny opak a zeslozituje instrukce a architekturu, aby se to dalo pouzit i jinde nez v kavovaru ..... mno, podle toho, jak byly testy z-kovych atomu v mobilu na 32nm, tak uz byly stejne efektivni, ne-li efektivnejsi nez stejny mobil s ARM. A ted tu mame novou architekturu baytrail a o generaci lepsi vyrobni proces, kde uz prvni vysledky baytrailu natrhavaji armu celkem tezce prdel .... a jestli jeste letos intel uvede 14nm, tak to muze arm zabalit ..... jestli bude intel chytry, srazi cenu na minimum a ARM muze Vanoce oslavit bankrotem:)

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Netvrdim, ze je ARM lepsi nez Intel a obracene, ale tvrdim, ze nebyt ARMu, tak se dneska Intel neslape do pedalu a nesnazi se z Atomu postavit pouzitelny SoC (jak dlouho uz tu Atmo mame a za celou dobu se CPU jadro nezmenilo a vyrabel se na vybehovych linkach). Za me jedine dobre, pokud tu bude Intel a ARM (a vyrobci jako Qualcomm, Samsung nebo Mediatek) vedle sebe a budou souperit o nejefektivnejsi SoC na trhu. ARM nebo treba MIPS tu budou, ikdyz se do telefonu a tabletu budou davat jen x86 Intely, je tu spousta vyuziti zakaznickych SoC, kde na vykonu zas tak nezalezi, staci ridici CPU doplnene zazanickymi koprocesory na jednom kousku kremiku. x86 neni architektura, kterou si muze licencovat kdejaky vyrobce elektroniky a postavit si na jeji bazi vlastni cipy, ARM a MIPS takove architektury jsou.

Na konkurenci mam jiny nazor, platformove pestrosti bych se nebranil (i diky tomu, ze dobu ruznych platofrem pamatuju a vim, co tehdy vznikalo za skvosty), staci otevrene standardy pro komunikaci a ulozeni dat a zakaznikovi bude uplne jedno, jake CPU je v jeho telefonu/tabletu/notebooku a na jakem OS bezi. Ostatne dnes by vetsine domacich uzivatelu stacil browser s online officem (at uz od MS nebo Google nebo kohokoli jineho) a k tomu nejake domaci skladiste na fotky a filmy.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.