Intel uvádí Atomy pro mobily
Nové Atomy řady Z6xx (krycí jméno „Lincroft“) jsou vyráběny 45nm procesem a obsahují procesorové jádro (jde o jednojádrový procesor), paměťový řadič a grafiku (v zásadě tedy staví na architektuře známé z nových Atomů „Pine Trail“, jen ten čip vypadá přeci jen o poznání jinak). Sekunduje mu „čipset“, tedy čip, který je prakticky jižním můstkem a jde o Intel Platform Controller Hub (PCH) MP20 (krycí jméno „Langwell“, vyráběn 65nm procesem u TSMC).
Ten se od klasických jižních můstků známých z PC podstatně liší, neobsahuje totiž PCI, PCI Express či SATA, tedy záležitosti, které jsou v mobilu na nic. RISCové 32bitové low-power procesorové jádro je základem systémového řadiče obaleného podporou pro webkameru (je zde dedikovaný Image Signal procesor), zvuk, šifrování (pro zabezpečený boot), podporu pro SSD (rozumějte rozhraní pro flash paměť), podpora pro HDMI výstup z grafiky v procesoru a USB 2.0 řadič včetně podpory USB On-The-Go (tedy možnosti připojení k jinému USB řadiči jako koncové zařízení).
Krátce ke grafice obsažené v Atomu Z6xx. Nese jméno GMA 600 a pokud vás zajímají schopnosti akcelerace přehrávání videa (když už je ta možnost připojení přes HDMI k nějakému displeji), pak počítejte s tí, co tvrdí obrázek. V jeho spodní části nepřehlédněte dokonce schopnost kódovat video do max. 720p (30 fps) BP@L3. Doplňme, že integrované grafické jádro je postaveno na bázi PowerVR SGX 535 (200 MHz), encoder na PowerVR VXE. Až „Medfield“ (32nm Atom, který zahrne už i ten jižní můstek) prý zvládne kódovat i 1080p video.
V rychlosti si ještě řekněme, že nejpomalejší zástupce Atomů Z6xx poběží na 1,2 GHz, nejrychlejší na 1,5 GHz. To hovoříme o smartphonech, do tabletů půjde až 1,9GHz model. Intel zatím jednotlivé modely neoznámil, ale už se ví, že nebude chybět Hyper-Threading a dokonce i něco na způsob Turbo Boost technologie (zde nazývané „Intel Burst Performance Technology“).
Pokud se chcete dozvědět více, na stránky Intelu zatím nechoďte, raději se podívejte na obsáhlý 16stránkový článek na AnandTechu, odkud jsme si vypůjčili některé obrázky.