Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Intel uvádí čtyřjádrové Xeony MP

Je nabíledni, že v této oblasti neměly dosud AMD Opterony konkurenci - Asi sotek co? Naplacat, opravit a zamknout.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

mam to asi nejak popletene, ale nema uz Intel ctyrjadrove xeony na fb-dimmy davno? nebo ze bych si to poplet jen z ceniku (dodaci lhuta neznama)... :/

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jsou tyto Xeony nativni 4-jadra, nebo jde o 2x2-jadro na jedne "desticce"?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Přátelé, nevím, jestli jste to pobrali, ale zpráva hovoří o enterprise server segmentu - čtyři a více procesorů v mašině. Odkdy že tam má Intel FB-DIMMy? Který x86 procesor konkuruje Opteronům řady 8000? Poučte mě, prosím, třeba jsem opravdu něco velkého minul.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>> lop:
b) je správně.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ja teda nevim, ale mame nekolik serveru s quad core procesory a hromadou FB dimmu .....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

WIFT: no ja tusil,ze to bude pro 4 proc masiny. ale 4jadrovy "obyc"  xeony uz tu preci jsou dlouho. i s fb dimmy. pak ale nevim, jak se od nich tyhle muzou lisit, necham se poucit ;) imho necim jako SMP priznak, kterej treba na Celeron-Tulenich hw vypli a me pak tydle 2 mackove nejedou v 6120... ;)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2Pavelx: to mozna mate, ale rozhodne nemate 4 4-jadrove procesory v jednom stroji ;) muzete mit maximalne dva a to jeste brzdene pomalou FSB, pres kteoru ty jakoby 4 dvou-jadrove procesory komunikuji :) Reseni od AMD je NUMA, coz je nekde jinde nez tato UMA..

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2Petr: Me spis slo o to, ze mame ty FB dimmy, ze je intel rozhodne uz pouziva :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Fakt je, ze v tuto chvili vam nikdo stroj 4x4 nedoda. Chteli sme, ale umej jen 4x2 nebo 2x4.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Petrik_CZ: Co porad mate s tim NUMA, u AMD je to takova z nouze cnost, UMA je v pripade AMD pomalejsi protoze Opterony integruji pametovy radic, ale toto reseni INTELu ma potencial dosahnout stejne vykonnosti jako AMD, NUMA neNUMA. Problemem zustavaji pomalejsi FB-DIMM pameti ale zase je tu vyhoda vetsi osaditelne velikosti RAM. Ja osobne toto reseni shledavam daleko felxibilnejsim, protoze mohu napr. tento server koupit jen s jednim CPU a osadit 256GB RAM a dalsi CPU dokoupit podle potreby, v pripade OPTERONove platformy je velikost osaditelene RAM dana poctem CPU a pokud chci maximum RAM musim osadit vsechna CPU! Takze co je lepsi ? Odpoved je jednoducha, jak co, jak pro koho.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2RaStr: NUMA je z nouze cnost? aha, muzes to zkusit poradit IBM a ostatnim firmam, co dodavaji superpocitace s NUMA architekturou, ze to je vlastne z nouze cnost, ze je mnohem lepsi to udelat jako UMA :)))
Sorry ale tys predpokladam nevidel co dela 64-bit NUMA-aware linux s NUMA-aware aplikacema na vice-procesorovych K8 serverech ze :) Vysledkem je linearni narust vykonu s poctem procesoru, protoze kazdy fyzicky procesor ma svoji vlastni pamet pripojenou ke svemu integrovanemu pametovemu radici o k kterou se nemusi delit s ostatnima procesorama. To je neco, o cem se intelu ani nezda a uz tak tragicke latence do RAM se jeste vyrazne zhorsuji pouzitim dosti pomalych FBDIMM pameti, ktere se do vice-procesorobvych systemu vubec nehodi, prave kvuli velmi mizernym latencim...to je take duvod, proc jsou FBDIMMy jiz oficialne slepa cesta...to je totiz z nouze cnost.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Petrik_CZ: Zrejme jste mne nepochopil. Jasne, ze NUMA jako takova neni spatna. Pokud mate patricny HW a software, tak je vykonejsi nez UMA. Ovsem to je ten problem, ne kazdy software pro X86 CPU je napsan s ohledem na NUMA a pro specialni pouziti neni problem postavit NUMA stroj i s INTEL CPU (se specialnim cipsetem). Ovsem AMD funguje dobre jen pri pouziti NUMA a patricneho software, jinak dochazi ke zpomaleni. Tragicke latence RAM u INTELU, to je mi novinka a od kdy INTELackym CPU vadi latence RAM, kdyz 99% nahodnych pristupu k RAM vyridi cache a sekvencni pristup je temi latencemi zpomalen asi o 2% ? Ono neco jineho jsou synteticke benchmarky propustnosti RAM a neco jineho jsou realne aplikace, tam totiz ten naskok AMD ani zdaleka neni tak veliky. Co se tyce FB-DIMM, tak to rozhodne neni slepa ulicka, dokonce i AMD uvazuje do budoucna o necem obdobnem, jediny rozdil bude prakticky v tom, ze se buffer prestehuje z modulu na motherboard a jeden buffer bude spolecny az pro ctyri moduly. To o neco snizi cenu a prikon ale zachova vetsinu pozitiv FB-DIMU. On i AMD uz poznal ze max. 4 moduly na CPU jsou pro 4 a vice jadrove serverove procesory ponekud malo. Hlavne si ale asi nechcete ani pripustit, ze by i ten "zastaraly a davno prekonany" INTEL FSB mohl reseni od AMD konkurovat, pokud spravne pocitam, tak uvadene reseni ma vyhrazeny FSB o propustnosti 8GB/s pro kazdy ze ctyr CPU, coz se vyrovna propustnosti pameti Barcelony (pri pouziti DDR2-1066 pameti) a navic INTEL zcela urcite zvedne rychlosti tech FSB na 1333 a 1666MHz aniz by musel nejak zasadne menit cele CPU, coz jak AMD historicky ukazalo prilis nezvladalo a prechod treba z DDR na DDR2 jim dal opravdu velmi zabrat a doslo k nemu pomerne pozde. Takze pokud jde o mne, ja bych spise vsadil na INTEL nez na AMD, pokud bych mel tipnout, kdo se udrzi na spici a kdo ne. Uvidime co prinese budoucnost.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

RaStr
Az na to ze FSB na 1600MHz ma priepustnost ako DDR2 800MHz v dual-chanel zapojenu, a pri tom ta ista FSB zapezpecuje aj komuikaciu s okolim. U AMD sa s RAM komunikuje priamo a su zbitkom systemu cez HT.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Rastr:Ten starý FSB samozřejmě AMD nekonkuruje ani omylem. Proto Intel příští rok přijde s CSI. U současných Intel serverů se používá z nouze ctnost - samostatná FSB pro každý CPU. FSB není dělaná jako Point to Point sběrnice, takže v tomto režimu je horší než nativní Point to Point sběrnice jako HT nebo CSI. Sdílení přístupu do RAM je samozřejmě na celé věci to nejhorší a pokud si myslíte, že SW který dobře neřeší sdílení dat Vám na jakémkoliv HW pojede nějak rozumě, tak Vám asi něco uniklo.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

MildaIV: INTEL prijede s CSI zejmena proto, ze se rozhodl opustit FSB a integrovat radic take primo do CPU. Soucasna FSB ma radu vyhod a take proto ji INTEL neopustil jiz davno, napr. od dob prvniho Pentia 4 ji nebylo nutno nijak zasadne menit, jedine, co se menilo je povoleny takt, ale samotna FSB je stale vice mene stejna, coz jiste prispiva k bezproblemovemu vyvoji jak novych CPU tak novych cipsetu. Kdyby to pro I. nebylo vyhodne komercne, nebyl by problem provozovat nejnovejsi CPU s dostatecne rychlou FSB i rel. starych cipsetech, I. vsak zamerne vaze podporu novych verzi i revizi CPU na nove verze/revize cipsetu, aby tak podporil prodeje vlastnich cipsetu, technologicky to vsak nutne neni, jak mnozi vyrobci dokazuji i  stare cipsety rady 800 dokazi pracovat s FSB o frekvenci pres 1GHZ (1066MHz), coz stale staci pro dnes nejrozsireni bezne DDR2-667 ve dvoukanalovem rezimu, ovsem v pripade AMD si takovy pokrok zadal zmenu celeho navrhu CPU (kvuli nutne integraci noveho DDR2 radice), a ta se nakonec jak se zda podarila az napodruhe (u prave uvadene Barcely, vykon DDR2 v predchozych  AMD-ckach, byl celkem zalostny, tedy v pomeru k vykonu DDR pameti). Takze zase az tak spatnou strategii, I. asi nezvolil, kdyz mu celkem bez problemu vydrzela nejakych 5-6 let.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.