Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Intel uvedl další Itania, tentokráte „Montvale“

Velice děkuji redakci za velice zajímavý článek.

Jen bych být autorem alespoň lehce srovnal s mainstreamem. Málokdo například ví, že Itanium, přes jeho nízkou pracovní frekvenci, poskytuje výrazně vyšší výkon než ostatní procesory.

Je to dáno tím, že jde o vyspělou architekturu RISC umožňující mnohem vyšší paralelizmus provádění instrukcí, jehož výsledkem je, že procesory Itanium již od počátku provádějí mnohem více instrukcí v jednom taktu jádra. Například dřívější Itanium provádí 10 instrukcí a nejnovější Barcelona instrukce 4 ...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

3 instrukce zaráz prováděla už 486ka (locate, fetch, execute). Barcelona i Itanium mají rozpracovaných instrukcí několik desítek až stovek. A s vyšším výkonem to taky není až tak úplně pravda - viz různé benchmarky. Itanium se dělá hlavně kvůli tomu, že na něm jde budovat architektura s mnoha procesory, což na ostatních Intelech nejde.

Navíc všechny dnešní x86 procesory jsou interně RISCové, jenom zpracovávají CISCový kód, který si překládají do vlastního interního.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pokud by Itanium bylo ciste RISCove, tak muze provest pouze 3 instrukce v jednom taktu, protoze do jednoho instrukcniho slova muze zakodovat az 3 instrukce. V tomto pripade by bylo pomalejsi nez i starsi Core2Duo, Itanium to dohani velikosti cache, architektura sama o sobe neumoznuje byt lepsi nez x86, ac se spouste "alternativcum" nemusi tato pravda libit.
Proste RISC i CISC je dneska uplne jedno. Opravdu rychlejsi architektury budoucnosti musi byt v jadru jine (treba dynamicka hardwarova rekonfigurace propojeni pro konkretni ulohy, ...).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hmm, pozor, nejde o to, kolik jich ma rozpracovanych, ale kolik jich je schopny provest najednou. To se obvykle oznacuje zkratkou ILP=Instruction Level Parallelism, a Itanium ji ma daleko vyssi nez Barcelona a navic to ma explicitni, tj. ILP neni nejak potajmu reseny CPU, ale musi to byt jasne videt v tom kodu. Takze to je trosku jina trida, to bych radsi nesrovnaval. Jenze strasne zalezi na prekladaci, aby to skutecne u toho Itania dokazal vyuzit.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

nechci nikomu nic vymlouvat ale Itanium plne RISC-ove je...
 
s takovymi technologiemi totiz pracuju
 
http://download.intel.com/products/processor/itanium/dc_prod_brief.pdf
 

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

a taky nesouhlasim s xvasek ? 194.108.42.xxx - dnes, 1. listopadu 2007, 15:04ze:
cituji "Itanium se dělá hlavně kvůli tomu, že na něm jde budovat architektura s mnoha procesory"
taky ze "A s vyšším výkonem to taky není až tak úplně pravda - viz různé benchmarky"
 
1, Intel Xeon nabizi mnohoskalovatelne reseni (coz je architektura s mnoha CPU (clusters)
 
2, benchmark pro Itania je tak trochu nesmysl.... Itania se nasazuji v provozu kde nesmi dojit
k ani te "nejmensi chybicce" a muzes si byt jist, ze vykonem daleko, daleko prevysuji soucasne
desktop & servers CPU...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

risc: Tak posli link na nejaky SPEC benchmark, kde je Itanium rychlejsi alespon o 30% rychlejsi nez nejrychlejsi stroj zalozeny na x86. A pak treba v TOP500 je prvni stroj zalozeny na Itaniu az 10, s tim ze nejrychlejsi stroj zalozeny na x86 je druhy, kde jsou ty brutalne vykonnejsi Itania???
Itanium se jeste nepotopilo diky silenym prachum z prodeje x86 procesoru, ale i tak zaostava. I kdyz kdo vi jake by bylo kdyby se vyrabelo 45nm.
Jeste mala oprava Itanium muze vykonavat az 6 instrukci za takt protoze vykonava 2 "slova" (po 3 instrukcich) za takt, na to ovsem opravdu potrebujete temer bozsky kompilator, aby vam takovy kod vytvoril, protoze rucne nemate sanci, coz ale plati dnes i na x86 :-).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Bobrisi, spatne ctes TOP500. Ten rank je podle absolutniho vykonu, ne podle vykonu jednoho CPU. Takze kdyz se podivas na ten Jaguar, co je druhy, ktery ma 23016 CPU a dava vykon 119350 GFlopu, tak ti vyjde vykon zhruba 5,2 GFlopu na jedno CPU (hehe, pisou to koneckoncu primo i u toho popisu stroje u procesoru). Pak si vezmes to "zoufaly" Itanium na 10. miste HLRB-II a to dava na 9728 CPU vykon 62259.2 GFlopsu. No a kdyz to zase vydelis, tak ti vyjde 6,4 GFlopsu na CPU (taky to tam pisou).
Takze vykon neni o 30% lepsi, ale jen o 23%. Chapu, ze je to zklamani:)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Neco k rychlosti.
Mame starsi masinu s nasledujicim vybavenim 4x...
$cat /proc/cpuinfo
processor : 0
vendor : GenuineIntel
arch : IA-64
family : Itanium 2
model : 2
revision : 1
archrev : 0
features : branchlong
cpu number : 0
cpu regs : 4
cpu MHz : 1500.000000
itc MHz : 1500.000000
BogoMIPS : 2239.75

Kdyz pustim vypocet, MSC Marc - implicitni resit, jeste na starym opteronu 2.2GHz (cca 2x tolik bogomips(je tohle cislo k necemu dobry?)), tak je to tam tak o 30-40% rychlejsi. V pripade explicitniho kodu (dyntran, pamcrash aspol) je rozdil jeste vetsi. Na ty itania dohlizi redhat a na amd debian. Az budu mit cas, tak zkusim udelat nejakej rozumnej test jeste s novejsima CPU (nejakej novejsi xeon a c2d).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

kuba: neboj ja vim co znamena poradi v top500, na tom jsem chtel ukazat ze i "absolutne" na tom Itanium neni dobre.
No ale udelal jsem si research na aktualnich vysledcich z SPEC.org (vzdy nejrychlejsi stroje za platformu) CINT2006 / CFP2006
Dual-Core Intel Itanium 2 9050 - 1600MHz (cache 16+16kb,1+0.25MB,12MB): 15.7 / 18.1
Intel Xeon X7350 - 2933MHz (cache 32+32kb,8MB): 25.0 / 18.9
IBM POWER6 - 4700MHz (cache 64+64kb,4MB,32MB): 21.6 / 22.4
Takze v Intech vede x86 a ve Floatech POWER6, Itanium je vzdy az treti ... No a to nezapocitavam pomer cena/vykon, tam by pak x86 vedl minimalne 3krat...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

jediny duvod proc nejsou tak masovo nasazovane Itania je $ - cena, Xeony maji sice vykonovo srovnatelne parametry s Itanium - jenomze jak jsem rekl, Itania se nasazuji na tzv. Mission Critical Systems, a dalsi vec je to RISC IA-64 bit takze nejake benchmarky - a porovnavani na zaklade - kvazi rovnakych vypoctu neni objektivni (bylo by objektivni v tom pripade, jestli bude soft na porovnavaci vypocet prekompilovan do original RISC IA-64 bit architektury)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jinak boris s tebou plne souhlasim ze pomer cena/vykon je ne 3 ale jeste vic krat lepsi na Xeonech jak na Itanium ( v tomhle porovnani muze jit Itanium rovnou do prdele ) a co se tyce Power PC od IBM - tak jsi zabodoval - momentalne je to nerychlejsi CPU (RISC) na trhu (mne osobne se moc libi) jenom jsem chtel na Itania poukazat - ze nejsou to az tak uplne zbytecne CPU od intelu (fakt maji smysl pro mode safe reseni)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

risc: Kompilace popsaná třeba tady http://www.spec.org/cpu2006/results/res2006q3/cpu2006-20060901-00074.html byla vývojáři od HP zvolena nevhodně?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>>Risc: mission critical je marketingovy blud pro zakazniky, my zasadne pouzivame na klicovych mistech redundantni reseni ktere je levnejsi a zaroven srovnatelne resp. vyspelejsi(moznosti upgrade/vymeny SW/HW za provozu atpdb.)....;)
PS: Jeste jeden uhel pohledu - Pokud budes provozovat spatny SW(napr. OS od MicroSoftu, krasny priklad byl jak cca pred rokem a pul jeden vir poschazoval servery a MS(MalyMekky) pak najeli zalozni server na kterem meli samozrejme Linux aby mohli provozovat podporu pro SW od MS a lide si mohli stahnout opravne patche pro MS) tak se ti snadno muze stat ze ti "neco" schodi celou masinu...;)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Koukám jak se tu plno lidí snaží srovnávat nesrovnatelný. Prostě nemůžete srovnávat Itanium (IA64) s x86 architekturou, to by bylo jako srovnávat těžkej náklaďák se sporťákem. Oba můžou mít stejně výkonej motor, ale jeden udělá z 0 na 100 za 3vteřiny nebo dá maximálku 300, ale náklaďákem zase odvezete třeba 50 tun. Prostě Itanium je pokud vím stavěný na paralelní zpracování dat, kdežto x86 platforma se spíš zaměřuje na jednotlivý operace. Tragédií Itanií je nedostatek softwaru, protože pro využití plnýho výkonu jsou potřeba speciálně napsaný aplikace. Sice je možný na Itaniích spustit za jistých okolností i x86 aplikace, ale emulace instrukcí x86 je na Itaniích setsakra pomalá (vlastní zkušenost s Itaniem 1). Tím pádem jsou Itania odsouvána do oblastí kde je pro ně jakž takž dostupný software.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

MadMaxII : Jistě. "Někdy před rokem a půl" - "nějaký virus" - poshazoval - "jakesi servery". :-))))))

Už jsi někdy viděl server a jeho ochranu? Bez ohledu na platformu. Nebo mluvíš o dvou slepených linuxových krabičkách a považuješ to za "klíčové místo"? ;-)

Je to o lidech, metodikách a dodržování pravidel, nebo nesouhlasíš? Mohu ti ukázat win2K a win2k3 servery v produkčním nasazení s uptime rok i více. Pokud to nedokážeš ty, není to problém platformy, ale tebe.

Žabomyší války začínají vždy na neschopnosti lidí uvažovat objektivně. Velmi hezky to demonstruješ.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.