Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

INVEX 2003, 2004?

INVEX logo
Letošní Invex skončil a já se pokusím o nějaké ohlédnutí a shrnutí toho, jaký byl a to ať už ve srovnání s minulým rokem, nebo v souvislosti s trendy, které jsou u výpočetní techniky a komunikací vidět na celém světě. Podíváme se, co vlastně nového letos Invex nabídl a co mu naopak chybělo, pokusím se trochu rozebrat návštěvnost v jednotlivých dnech. Nakonec se zamyslím nad budoucností samotného Invexu, jak by se mi jevilo rozumné ho směřovat a přidám i jeden drb, který doputoval až ke mně.

Letošní ročník BVV prezentovalo jako ročník se zásadní změnou, protože se Invex měl roztrhnout na tři části: Home, Business a Classic. Invex Home byl reprezentován pouze pavilónem Z, kterému dominovalo mistrovství ČR v počítačových hrách a možnost si zahrát nějakou konkrétní hru. Invex Business bylo možné nalézt v pavilonu G a byl zaměřený na obchod a kontakt firemních zákazníků mezi sebou. Zbytek byl vyhrazen Invexu Classic, což byla normální výstava, jakou známe z dřívějších let.

Výše zmíněné roztržení na mne nijak výrazně nepůsobilo. Vlastně kdybych nevěděl, že jsou tu nějaké názvy Home, Business a Classic, tak bych si ho ani nevšimnul. Kupříkladu vloni byl též pavilon G vyhrazen čistě pro business, stejně jako letos a také se na Invexu hrál nějaký ten zápas v počítačových hrách a vše co bylo k nalezení letos v pavilonu Z už tu bylo na jiných místech, takže až na nové pojmenování také nic převratného.

Stánek ImpromatuStánek ImpromatuTrend nastartovaný před několika lety pokračoval i letos, což znamená, že toho bylo zase méně k vidění a Invex byl prostě znatelně menší nežli vloni. BVV se sice pyšní tím, že letos stoupnul počet států, ze kterých se k nám sjeli vystavovatelé, na 18, což je oproti loňským 16 zemím zlepšení, ale abych řekl pravdu, na samotné výstavě jsem to oproti loňskému roku nijak výrazně nepozoroval. Do otázky proč je vystavovatelů méně a méně se raději pouštět nebudu, ale na vině budou zcela jistě ekonomické faktory, Internet jako neutuchající zdroj informací a možná i samo BVV svou cenovou politikou. Tady se musím drobet zastavit, protože velmi zajímavý kompromis mezi tím být na Invexu a nebýt na Invexu našel Impromat, což si můžete prohlédnout na obrázcích vpravo. Ať už je to tedy tak či onak, srovnávat můžeme kupříkladu s CeBITem, který se také zmenšil, ale zatímco Invex o 14 %, CeBIT pouze o 10 % (co do počtu vystavovatelů).

Budeme-li se dívat na letošní Invex z hlediska počtu návštěvníků, tak zjistíme, že ho navštívilo zhruba 140 000 lidí. Dosti sám za sebe hovoří fakt, že během čtvrtka Invex navštívilo téměř tolik lidí, kolik se jich objevilo během prvních tří dní. To celkem přesně odpovídá našim zkušenostem, kdy pondělí bylo nejklidnější, bylo nejméně lidí, v úterý se návštěvnost o drobet zvýšila, ve středu to už byl znatelnější skok a ve čtvrtek už šlo o tragédii (pokud jste zrovna nebyli jedni ze školáků, kteří se tak celkem slušně ulili z vyučování). Celkem krásně to demonstrují fotky z pavilonu Z. Na první vidíte situaci ze středy a na ostatních je vidět, jak to vypadalo ve čtvrtek:

Pavilon Z ve středu Pavilon Z ve čtvrtek Pavilon Z ve čtvrtek Pavilon Z ve čtvrtek

Zastavím se ještě u ankety, v které jste měli možnost se vyjádřit, zda-li na Invex navštívíte. Necelá třetina (28,9 %) se vyjádřila kladně a zbytek záporně. Na to se dá dívat různými způsoby, ale pokud přijmu za fakt, že nás čtou lidé, kteří se zajímají o informační technologie a toto je jediná taková výstava u nás, pak mi přijde necelá třetina jako poměrně tristní stav. S tím by něco BVV mělo dělat a možná investovat peníze do propagace Invexu poněkud vhodněji, protože se k nám doneslo, že reklamní rozpočet byl větší než 8 milionu korun, což zase podle výsledků další ankety je poněkud neodpovídající výslednému efektu. Více než dvě třetiny lidí totiž žádnou reklamní kampaň na Invex nezaznamenalo! Jestli by nebylo lepší se zaměřit na odborné časopisy a weby spíše než houfně nakupovat billboardy, čímž by se o Invexu dozvěděli opravdu ti lidé, kteří dění v IT a telekomunikačním sektoru opravdu zajímá.

Co se týče částí Invexu a návštěv, tak by mi přišlo mnohem lepší, kdyby i vstup do Home pavilonu Z byl založen na jiných principech, než na Invex Classic. Jako nejrozumnější by mi připadlo, kdyby v Home části byl pouze pondělek vyhrazen pro odborné dny a ostatní by už byly přístupné široké veřejnosti. Samotný Invex Classic bych viděl nejraději s větším počtem odborných dnů, takže davy školáků by se na něm objevily až v pátek, ještě ve čtvrtek by bylo fajn, kdyby byl klid. Na druhou stranu musím uznat, že to letos k malé účasti firem nebylo zas až tak nutné, několikrát jsem se setkal s tím, že návštěvníci měli vše prohlédnuto už kolem druhé hodiny, takže projít všehno rozhodně problém nebyl.

Jako krok správným směrem považuji letošní Linux Hall (tedy až na jeho zmíněné zvláštní označení). Šlo vlastně o sadu přednášek na témata, která se Linuxu týkají a v chodbě před přednáškovými sály se prodávaly trička s open source tematikou a podobně zaměřené knihy. Koho tedy nějaké ty přednášky zaujaly, mohl tak krásně vyplnit celý den a nemusel už ve dvě odpoledne být s Invexem hotov. Mnozí také uvítali a sledovali přednášky v pavilonu Y na téma WiFi. A to je možná směr, který by Invexu mohl pomoci - zaměřit se na kvalitní doprovodný program v podobě přednášek, takže by se klidně mohlo stát, že by takový návštěvník na Invexu zůstal více dnů, aby shlédl zajímavé přednášky.

Otázkou potom je, zda-li má takový směr smysl i z hlediska obchodního pro BVV. Letos jsem na výstavě zaslechl informace, že Invex pro BVV příliš výdělečný není (spíše naopak) a zvažuje se, zda-li vůbec příští ročník bude, nebo se stane 13. ročník osudným. V případě klasického Invexu jako výstavy získává BVV peníze dvojí. Jednak od vystavovatelů za poskytnuté služby a od návštěvníků. U Invexu zaměřeného na doprovodný program může získat peníze prakticky jen za návštěvníky, protože má-li být doprovodný program kvalitní a nemá-li jít pouze o prezentaci firem, která by mnoho lidí nezajímala, tak naopak za tento doprovodný program bude muset platit.

Možná tedy nashledanou u Invexu 2004.

Diskuse ke článku INVEX 2003, 2004?

Žádné komentáře.