Invex 2005: Zajímavé serepetičky u KRUP
Jedna z prvních zajímavostí je WiFi adaptér TRENDnet TEW-429UB, který slouží zároveň jako vyhledávač WiFi sítí, protože na svém malém displeji umí zobrazit základní parametry, jako název sítě, zabezpečení, sílu signálu a podobně. K dokonalosti chybí snad jen konektor na externí anténu a podpora 5GHz pásma.
K zahození rozhodně nejsou konzolové přepínače pro DVI konektory a USB klávesnice a myši, zejména v dnešní době, kdy jsou již PS/2 a D-SUB konektory vytlačovány. A protože drátová síť už není jen doménou firem, ale i domácností, určitě se vám bude hodit si „zbastlenou síť“ proměřit Cable Testerem, který samozřejmě neměří jen ethernet.
Když už jsme u těch kabelů, sluší se zmínit, že firma KRUP už má v nabídce i kabely s HDMI konektory. Zajímavá jistě bude třeba redukce HDMI-DVI (dostupná i v kabelovém provedení).
Jestli vás nebaví ve Windows neustále zamykat počítač při odchodu a odemykat jej při příchodu (což, jste-li starší pánové, asi děláte častěji, než občas), pak se vám může hodit Wireless PC Lock. Do USB portu zapíchnete jednoduché čidlo, nainstalujete příslušný software a v kapse pak máte svůj identifikátor. Vzdálíte-li se od počítače na více než několik metrů, zamkne se. Po vašem opětovném příchodu se odemkne. Není přitom nutné zadávat heslo k vašemu účtu.
Máte-li nějaké starší zařízení, připojitelné do COM portu, mohla by vám pomoci jednoduchá redukce, která z USB portu udělá právě sériový. Zde je však nutné říci, že pokud je aplikace, využívající COMy, napsána „na low-level“ úrovni a sahá si přímo na I/O porty (např. 3F8 a podobně), pak si s tímto nepomůžete. Ovladač vytváří jednoduše další COM a jako takový jej musí aplikace přijmout. Je tedy vysoce pravděpodobné, že provoz např. se sériovým modemem bude ve Windows bezproblémový.
Ještě trochu ke starším portům. Jistě jste se setkali s problémem, že váš nový notebook nemá PS/2 konektory a tedy starší klávesnice s myší je nutné nahradit novější s USB konektory. USB to PS/2 adaptér s oběma konektory (jak pro klávesnici, tak pro myš) dokáže tento problém elegantně vyřešit.
Další zajímavé řešení nabízí myš, která má v „zadečku“ čtečku paměťových karet. Prostě odklopíte „krovky“ a můžete sem strčit vesměs jakoukoli kartu, tedy kromě CF a MD. Samotná myš je optická a disponuje rozlišením 800 dpi.
Poměrně zajímavé se mohou pro někoho jevit i rozšiřující karty s USB, FireWire a případně i COM či paralelními LPT porty. Těch má KRUP v nabídce také dostatek, a to jak pro desktopové počítače ve formě PCI, tak i notebooky ve formě CardBus karet.
Rozhodně zajímavá je i redukce z IDE (tedy přesněji Parallel ATA) na Serial ATA (zřejmě jen 150 MB/s, což je beztak na klasickém Parallel ATA nevyužitelné). Ten zasunete rovnou do IDE konektoru na základní desce, napojíte kabelem ze zdroje, kterým se jinak běžně napájí disketová mechanika, a máte k dispozici dva Hot-plug Serial ATA porty.
Nakonec tu už máme vyslovenou blbinu, kterou zřejmě ocení ti, jež mají pocit, že bez světélkujícího počítače jsou třikrát out. I pro ty jsme udělali obrázek názorně animovaný. Prostě jde o na obou koncích blikající propojovací USB kabel.