Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Inženýr Intelu: Spoléhání na naše procesy nás dostalo do problémů

To je jen půlka pravdy a možná dokonce jen třetina. To podstatnější je, že neumí dobře nakonfigurovat parametry a ještě k tomu se snaží oblbovat neznalé zákazníky. Výsledkem je nesmyslně pojaté big-little, které neuspokojí ani šetřílky ani náročné. Plýtvání plochou na nesmyslně veliké iGPU či vůbec nějaké iGPU taky hodně udělá.

Teď to rozvedu. Dnešní produkty Intelu jsou pro mě odpad horší než AMD FX ve svojí době, protože ty AMD jsem jako šetřílek kupoval, ale jako náročný jsem je kupovat nemohl. Intel nekoupím ani jako šetřílek ani jako náročný, přitom by stačil jen rozvod big-little (vše ostatní náročné na vývoj je vyvinuto a Intel to má k dispozici) a budu ho kupovat jako zástupce obou skupin zákazníků.

Některé příklady produktů, které dobře využívají potenciál již vyvinutých architektur mnohem lépe, než blbě pojaté big-little trápení, vnucování iGPU všem a co měl tedy Intel začít vydávat nejpozději od 13. generace (ideálně od 12.).

1) Nativní 8-10jádro s velkými jádry, bez iGPU, s podporou AVX-512 pro náročné - ty si nějakou grafiku vždycky dokoupí a vůbec jim to nevadí. Tyhle základy charakteristiky zákazníků mají mít lidi z Intelu v malíčku, ale jsou to jen přeplácení idioti.

2) Nativní 8-12 jádro s malými jádry se slušným iGPU pro nenáročné/méně náročné.

Jen s těmito dvěma základními křemíky by na tom byl lépe než od 13. generace po dnešek. Prodal by drtivou většinu zmetků aniž by musel trapčit s předraženými dvoujádry a větším počtem masek a návrhů než dvě zmíněné. AMD by ho sice porazilo v multithreadu, ale multithread větší než by dokázal za danou cenu dodat pomocí těhle dvou možností zajímá jen nepodstatné procento zákazníků. Pro těhle sotva 5 % zákazníků by se ani nevyplatil vývoj 32jádrového atomu, který by AMD konkuroval i v této oblasti lépe než blbě pojaté big-little.

+1
-5
-1
Je komentář přínosný?

Zapomínáš na důvod pro big-little - energetická náročnost. Ve výsledku by tvou variantu jedna nekupoval nikdo, protože by to nemělo vyšší výkon než má AMD, ale mělo by to vyšší spotřebu.
Nebo-li jaký byl důvod, že jsme začali utíkat k AMD a naše poslední intelovské procesory byly Skylake? No ano, důvodem nebyl výkon, ale enormní spotřeba energie a v důsledku té i enormní náklady na chlazení.

Těším se na 2028, za předpokladu, že tam nebude big-little a že Intel ovládl vysokou spotřebu energie, si třeba zas Intela koupim. :-)

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

"Zapomínáš na důvod pro big-little - energetická náročnost. Ve výsledku by tvou variantu jedna nekupoval nikdo, protože by to nemělo vyšší výkon než má AMD, ale mělo by to vyšší spotřebu."

Nenapsal jsem, že ty dvě varianty by AMD zametly do kouta, ale že by AMD konkurovali lépe než cokoliv s big-little. Kupovalo by je určitě víc lidí, než kupovalo-kupuje big-little a to je určitě víc, než nikdo.

Intelovské big-little je spíš aplikované kvůli multithread výkonu z jednoho kusu křemíku než spotřebě, která je hodně vysoká. Kdyby se Intel vyprdnul na křečovité konkurování 12-16jádrům AMD, tak by sice musel uznat určitou porážku, ale jen v oblasti která není tak důležitá. Nakonec tu porážku zákazníci stejně vidí, jen z trochu jiných důvodů a v důležitějších oblastech.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Ale nekupovali, proto Intel udělal big-little, právě proto, že to lidi nekupovali. Tím nerozporuju to, že ani Intelovo big-little lidi nekupují, jen říkám, že to mělo důvod a Intel situaci nezhoršil ani nezlepšil.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Jestli narážíš na určitý neúspěch Rocket Lake/11. generace, která byla poslední jen s velkými jádry a na 14 nm, tak z toho opravdu nelze odvodit nic o Alder Lake na 10 nm a pozdějších.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hlavni duvod E a P jader neni energeticka ale cenova narocnost.
Dal nez po prvni vetu jsem to necetl. Pokud nekde dal v textu tuhle smyslenku opravujete, omlouvam se.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

RedMaX - nešlo o energetickou náročnost - to byly jen oficiální kecy a je to dávno vyvrácené testy - šlo o plochu. Tehdy velké jádro intelu mělo cca 200 % plochy AMD ZEN. Malé jádro zabralo 1/4 plochy velkého. proto se jim to vyplatilo dělat.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

"navrhování procesorů na míru procesorům" :D

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Jak příhodné, že to celé vypráví zrovna "Lempl"

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

"To put all your eggs in one basket." Je buď projevem nepodložené sebedůvěry ve vlastní schopnosti, nedostatku představivosti, nebo zcela chybějícího pudu sebezáchovy (či jejich kombinací). Odkup vlastních akcí kvartálně v objemech jednotek mld US$ po celé dekády místo investic do alternativních řešení pro případ neočekávaných problémů je ukázkovým upřednostněním krátkodobého profitu před tím dlouhodobým.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

O geopolitické situaci už vědí posledních pár let. Nejen tento článek ukazuje, že v Intelu změny probíhají. Pomalu, ale něco se děje. Jak na straně adopce industry standardů pro návrh čipů, tak po stránce výrobních procesů. Pozitivní je i vývoj budoucích architektur typu NovaLake nebo ty Griffiny. Snad pod vedením novéh CEO vše zintenzivní, jinak to můžou za pár let zavřít. To ale vědí...

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.