Jak fungují 99 min média
Asi většina lidí, kteří zaslechli o 99ti minutových médiích, si nejprve myslela, že je to jen kachna. Později se začaly objevovat další a další informace a začalo to vypadat, že takováto média doopravdy spatří světlo světa. Nyní jsou už k mání, bohužel však jen v cizině. Jsem zvědav, kdo je k nám začne dovážet.
Skutečná velikost těchto médií je doopravdy 99 minut a fyzicky je docílena stejným způsobem jako u 80ti minutových médií. To znamená, že drážky spirály jsou k sobě "nahuštěny" mnohem více než u standardního 74 minutového média a tak může být celá spirála delší na stejné ploše. To může způsobovat problémy jak zapisovacím, tak čtecím mechanikám. Nakolik budou mechaniky schopny spolupracovat s těmito médii se ukáže až časem. Myslím si, že i zde bude platit, že konkrétní mechanika nebude schopna přečíst 99 minutová média od jednoho výrobce, ale nebude mít vůbec žádné problémy s čtením takto velikých médií od jiného výrobce.
Nevím jak pro vás, ale pro mne byla tak trochu záhada, jak takováto média mohou fungovat, protože informace o délce média je uložena na CD a tam může být uloženo nejvýše 79:59:74. Pro vysvětlení dodávám, že to znamená 79 minut, 59 vteřin a 74 frejmů (na jednu vteřinu připadá 75 frejmů). CD, které by bylo delší o nejmenší možnou délku (jeden sektor), by mělo délku 80:00:00, což už není přípustné. Proto se tedy začala vyrábět právě 80ti minutová média, která mají zaznamenánu velikost 79:59:74.
Ovšem i na 80 min média jste mohli zapsat více (na nejdelší médium které mi prošlo rukama se vešlo něco lehce přes 83 minut). A už možná tušíte kam směřuji. 99 min média mají také informaci o tom, že jsou dlouhá 79:59:74, ale ve skutečnosti na ně můžete zapsat až 99 minut. Využívá se k tomu metoda nazvaná overburning. O overburningu máme poměrně rozsáhlé povídání, takže nerozumíte-li tomuto pojmu dostatečně, máte co číst. Dnes na tyto média lze zapisovat pomocí vícero programů, například CDRWIN, cdrecordu, Nero.
Z výše uvedeného je jasné, že 99 min média mohou využívat jen ti, kteří mají vypalovačku podporující overburning. A ani ti nemusí být zcela spokojeni, protože se ukázalo, že spousta vypalovaček nedokáže vypalovat nad 89:59:74. Prozatím jsou známy jen dvě vypalovačky, které dokáží využít plnou kapacitu těchto dlouhých médií. Pro názornost uvádím tabulku, kde je vidět, jak na tom některé vypalovačky jsou. Pokud svou vypalovačku v seznamu nenajdete, nemá smysl se nás extra ptát, jak je na tom zrovna ta vaše vypalovačka. My to prostě nevíme. Může ješte pomoci tabulka s vypalovačkami podporujícími overburning - pokud u své vypalovačky najdete, že nepodporuje overburning, máte s 99 min médii smůlu.
|
Poznámka 1: Teac CD-R 56S/58S umí vypalovat až 89:59, pokud běží jako Teac CD-R 55S (jak to udělat najdete zde)
Jak sami vidíte, výčet není ani zdaleka úplný. Zcela zde chybí u nás celkem oblíbené vypalovačky HP. Z tabulky můžete například získat dojem, že Plextoři vypalují mnohem lépe než Mitsumky. U Plextorů je totiž 8x zápis v pohodě, kdežto u Mitsumi už i 4x zápis je špatný. Ono to tak být nemusí. Problém je v tom, že ten chybný zápis u Mitsumi bude velmi pravděpodobně až za hranicí 89:59, kde už Plextor vůbec nezapisuje. Proto se může stát, že až budou Plextoři schopni zapisovat do délky 99:05, tak třeba také budou mít problém se 4x vypalováním.
Většina těchto hodnot byla naměřena s médii z www.disc4you.de. Proto se může stát, že s 99 minutovými médii z Eximpa můžete mít problémy i na vypalovačce, která je zde napsaná, že podporuje 99min média. A naopak, může se vám povést s 99 minutová Eximpa používat na mechanikách u kterých je uvedeno, že 99min média nepodporují.
A na závěr přidám jedno doporučení. Pokud chcete na CD-R zapsat data či audio do 90ti minut (nebo lehce přes), použijte raději 90ti minutová média. Tato jsou mnohem kompatibilnější s vypalovačkami, CD-ROMkami a i audio přehrávači.
Diskuse ke článku Jak fungují 99 min média