Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Jak je to s DivX opravdu

diit.cz logo na CD-R serveru 1. dubna 2009
Před časem jsem vás informoval o formátu DivX, jako zajímavém fenoménu pro filmovou produkci. Další podrobnosti v dnešním článku přináší K5 (díky!).

V článku "DivX, MP3 i pro filmy" se můžeme dočíst, že DivX je hacknutý MPEG4 od firmy Microsoft, který se používá pro kódování videa. Ano, je to tak. Hacknutý kodek využívá kompresní algoritmus MPEG-4 pouze pro kompresi video streamu. Dále je napsáno, že zvuk je ukládán ve formátu MP3. Ano, audio stream může být ukládán i ve formátu MPEG Layer III. Tedy a to je důležité, nejen v něm (totéž platí i pro video stream). V souborech AVI (audio/video interleave) lze audio a video stream ukládat v jakémkoli formátu, pro který je v PC nainstalován kodek. Nejrozumnější je pochopitelně použít dnes již klasický MP3, protože momentálně poskytuje nejlepší poměř velikost/kvalita/zatížení CPU. Za tímto účelem je v distribuci DivX Fraunhofer-IIS MP3 kodek proffessional releasnutý (hrozné slovo) grupou Radium (tedy není od DivX !).

Důležité je také vědět, proč jsou oba kodeky (video i audio) v pirátských verzích. Firma Microsoft distribuuje ve svých Windows Media Tools video kodek (Microsoft MPEG-4 Video Codec V3) s omezením pro použití pouze v souborech ASF (advanced streaming format). Toto omezení neumožňuje přehrávat MPEG-4 videosoubory vyrenderované programy jiných výrobců (pokud nepodporují formát ASF, ale jen formát AVI). Hack DivX toto omezení odstraňuje, MPEG-4 AVI lze hacknutým kodekem přehrávat.

A pokud jde o MP3 audio kodek, ve Windows Media Tools je obsažen Fraunhofer-IIS MP3 audio codec ve zjednodušené verzi, která má omezení, jenž nedovoluje používat vyšší vzorkovací kmitočet než 24 000 Hz a vyšší datové toky než 56 kBit/s. Profesionální verze kodeku tato omezení nemá (48 000 Hz, 256 kBit/s).

Další důležitá informace je, že MPEG-4/MP3 AVI (obecně jakékoli AVI) lze přehrávat jakýmkoli přehrávačem, který využívá MM systému Windows. Tedy třeba i stařičkým Přehrávačem Záznamů, jedinou podmínkou je přítomnost potřebných kodeků ve Windows.

Otázkou je, jak dlouho bude trvat, než firma Microsoft přistoupí k nějakým ráznějším restriktivním opatřením, které znemožní hacknutý Microsoft MPEG-4 Video Codec V3 ve Windows používat. Třeba dojde k tomu, že nová verze Windows, nebo i jen jejich update, bude obsahovat patch, který učiní DivX kodek nepoužitelným. Prvním signálem, že si Microsoft svůj ASF formát "vykrádat" nenechá, je případ z 12. května 2000, kdy autor freeware střihového programu VirtualDub, který umožňoval ASF soubory načítat (neumožňoval je vytvářet), musel tuto vlastnost ze svého programu na přímou intervenci Microsoftu odstranit. Osobně si myslím (a onen autor též), že pouhé načítání ASF do editoru neporušuje žádná pravidla, ale hádejte se o tom.

Diskuse ke článku Jak je to s DivX opravdu

Žádné komentáře.