Jak je utvořeno AGP na i9x5 chipsetech?
AGP 8× je na těchto základních deskách připojena na obyčejnou PCI sběrnici.
A v tomto místě je vhodné se pozastavit. PCI sběrnice je schopna teoreticky přenášet až 133 MB/s, kdežto AGP 8× až 2,1 GB/s. Je sice pravda, že grafické karty tento datový tok zpravidla příliš nevyužívají, ale rozhodně jim 133 MB/s stačit nebude. Navíc se v takovém případě sdílí s ostatními zařízeními na PCI sběrnici (například s přídavným řadičem disků) a je to celé připojeno přes jižní můstek, nikoliv tedy přímo na severní, jako je tomu u normální AGP 8× a u PCI Express ×16.
Gigabyte tvrdí, že použití AGP karty v takovéto základní desce znamená 5 až 20% ztrátu výkonu. Na druhou stranu ECS potvrdila, že je možné najednou použít jak AGP 8×, tak PCI Express ×16. Já osobně bych tedy neviděl jako rozumné si pořídit tuto základní desku a používat ji s AGP grafickou kartou, která by běhala v 3D.
Své místo na slunci by si však tyto základní desky najít mohly. Pokud totiž někdo požaduje podporu pro více než dva monitory, musel se doposud buď uchýlit k nákladným multimonitorovým řešením, nebo si sehnat přídavnou kartu do PCI. Jenže mezi nimi je poměrně malý výběr a navíc jsou dražší než jejich AGP kolegyně. S takovouto základní deskou by bylo možné použít AGP kartu jako přídavnou. Jak už někdo podotkl v diskuzi k týden staré zprávě, je obrovská škoda, že zde výrobci nepoužili univerzální AGP slot. Mohly by se tak použít i staré AGP 1× a 2× grafické karty, které by jako přídavné grafické karty bohatě dostačovaly. No uvidíme, třeba nás ještě nějaký další výrobce základních desek překvapí.