Jak na DVD a domácí kino
Kapitoly článků
|
Přestože videorekordéry VHS představují stále rozsáhlou část nabídky výrobců i obchodů se spotřební elektronikou, na trhu se stále více prosazují přehrávače disků DVD. Nabízejí totiž kvalitu obrazu i zvuku, které se klasický formát VHS nemůže vyrovnat. Technologie DVD pracuje v rozlišení 500 řádků oproti 240, které nabízí formát VHS. Po zvukové stránce je rozdíl ještě patrnější místo standardních dvou stereo kanálů nabízí DVD až pět plus jeden kanál. Ve skutečnosti tedy můžete rozlišit zvuk vycházející z levého předního, levého zadního, pravého předního, pravého zadního a centrálního reproduktoru. Celkový dojem absolutní prostorovosti i kvality zvuku dotváří poslední kanál určený pro basový subwoofer.
Disk DVD (Digital Versatile Disc) vypadá na první pohled jako běžné CD, avšak nabízí podstatně vyšší hustotu záznamu, díky které je ideálním nosičem zvláště pro filmové tituly. Ty jsou nahrány v širokoúhlém formátu 16:9, takže pokud máte doma širokoúhlý televizor, můžete si vychutnat plný obraz jako v kině. Každý DVD disk může obsahovat systém plně grafického vícejazyčného menu, které divákovi slouží např. k výběru dabingu nebo titulků v určitém jazyce a dalších funkcí, které se liší podle zpracování obsahu jednotlivých disků. U některých filmových sekvencí je možné zvolit si záběr kamery z několika úhlů, záznamy z koncertů často nabízejí texty k jednotlivým písním a spoustu dodatečných informací o autorech a interpretech. Mnohé filmové tituly jsou doplněny i volitelným komentářem tvůrců a oblíbenými "filmy o filmu" se záběry ze zákulisí natáčení. Zdá se, že míře interaktivity se meze nekladou a jediným limitem je rozpočet na výrobu, který je autorům k dispozici, a také omezená velikost disku. I proto se na trhu začaly objevovat dvouvrstvé a oboustranné disky, které nabízejí kapacitu téměř 20 GB záznamu (40krát víc než u běžného CD).
Kromě uživatelského komfortu a dokonalého obrazu i zvuku v digitálním formátu mají DVD disky také další neocenitelnou výhodu. Pokud s nimi budete zacházet šetrně, můžete si je přehrávat stále dokola bez sebemenší ztráty na kvalitě.
Přestože koupě DVD přehrávače stále ještě představuje značnou finanční investici, je třeba mít na paměti, že tyto přístroje umějí nejen přehávat DVD video a audio disky, ale také běžná audio CD, video CD a některé dokonce i skladby v dnes tak populárním formátu MP3. Kromě nižší ceny byla donedávna hlavní předností klasických videorekordérů oproti DVD možnost jednoduše nahrát záznam na magnetickou videokazetu VHS. Tato výhoda ovšem vzala za své, když se objevily první DVD rekordéry.
Největší světoví výrobci spotřební elektroniky dnes nabízejí hned několik formátů přepisovatelných DVD disků a zatím ještě nebyl zvolen jednotný standard. Formát DVD-R je ovšem považován za nejuniverzálnější nosič kompatibilní s většinou dnešních DVD-Video přehrávačů. Tento formát podporuje i společnost Panasonic, která nedávno uvedla na trh DVD rekordér s typovým označením DMR-E20, který využívá technologie DVD-RAM a formátů pro nahrávání video záznamu, které byly schváleny mezinárodním DVD fórem. DVD-RAM je kompatibilní jak s AV zařízeními, tak i s PC, které můžete použít k prohlížení pořízených nahrávek (PC s 4.7 GB DVD-RAM mechanikou). Díky vysoké kvalitě optického formátu se počet přepisů na jeden disk zvýšil na 100 000. DMR-E20 je také prvním DVD rekordérem na světě, který umí současně nahrávat a přehrávat. Tato unikátní funkce umožňuje přehrávání již nahraného záznamu v průběhu nahrávání záznamu jiného.
Ve srovnání s běžnými videokazetami umožňují rekordéry uložit na DVD disk mnohem delší záznam v digitální kvalitě. Například v normálním režimu EP pojme disk DVD-RAM až 12 hodin (9,4 GB) a disk DVD-R až 6 hodin (4,7 GB) záznamu. Rekordér navíc umožňuje okamžitý přístup k vybraným scénám, aniž byste museli prohledávat celý záznam. U přístroje DMR-E20 k tomu slouží funkce navigátora, která zobrazuje seznam pořadů nahraných na disku. Pokud kurzorem kliknete na vybraný program, DVD rekordér začne okamžitě přehrávat vybraný záznam. K dispozici je samozřejmě i široké spektrum editovacích operací jako jsou např. vymazávání a ukládání titulků, záměna pořadí scén v nahrávce a kopírování vybraných částí záznamu.
Formát DVD-RAM je zcela jistě nejlepší volbou v prostředí digitálních médií. Formát DVD-R je univerzálním nosičem, kompatibilním s většinou DVD-Video přehrávačů.
Diskuse ke článku Jak na DVD a domácí kino