Jak na tom jsou výrobci polovodičů letos?
Za dobu 25 let je to teprve popáté, co polovodičový průmysl zaznamenává meziroční pokles příjmů, letos je to o 4,4 % méně, což dělá oproti roku 2007 ztrátu 12 miliard USD, když celkem příznivý vývoj zarazily až výsledky z posledního kvartálu, které bývají jindy pro výrobce tou největší žní. Výhledy na rok 2009 jsou však ale ještě horší, odborníci to srovnávají se splasknutím „dot-com“ bubliny v roce 2001, kdy jde o pokles celosvětový, zasahující všechny obory, neomezující se pouze na elektrotechnický průmysl.
Jak to většinou bývá, je to šance pro ty velké, aby v této době výhodně nakoupili své menší rivaly, s akvizicemi by se v příštím roce mohl roztrhnout pytel.
Sice ještě na Karla Intel nemá, ale je to už po sedmnácté za sebou, kdy vede celý peloton výrobců polovodičů a jako jeden z mála si meziročně polepšil a zvětšil i svůj podíl na trhu na 13,1 %. Jak vidíte, na prvních čtyřech místech se pořadí nezměnilo, až na obraty je to stejné, jako v roce 2007. Skokanem roku není Ivetka, ale firma Qualcom, která poskočila z 11. na 8. místo, když meziročně zvedla obrat o 15 % a získala pro sebe 2,5 % trhu. Jí nesl nahoru zájem o CDMA zařízení a čipsety, a to především v prvních třech kvartálech, ke konci roku už i ona pociťovala ochlazení poptávky.
Společností, která v této top sešlosti naopak zaznamenal největší pokles, je firma Hynix, jí se tržby propadly o téměř 30 %. Dopadly na ní totiž asi nejvíce problémy s prodejem DRAM a NAND flash pamětí, které byly způsobeny převisem nabídky. Druhé místo mezi těmi padajícími dolů si „vybojoval“ Infineon, jenž doplatil na propad trhu s DRAM stejně jako Hynix. Někteří pozorovatelé ale část problémů přičítají „palácovému převratu“ při kterém byl z vedení německé společnosti vypuzen dosavadní CEO Wolfgang Ziebart.
|
Dle údajů firmy Gartner.