Jak připojit k notebooku primární 3,5″ HDD?
Problém připojení 3,5″ disku spočívá ve dvou stěžejních věcech, z nichž ta první, připojení napájení, je tím nejmenším. Disk bude zkrátka napájen vlastním zdrojem, protože notebook by jej pravděpodobně stejně neutáhl, neboť má za úkol napájet jen 2,5″ disk (a tomu stačí málo). Podstatně větším oříškem je připojení SATA konektoru, protože v notebooku je typicky „SATA kombo“ v podobě „samičího“ kombinovaného SATA/Power konektoru, do nějž 2,5″ disk prostě zapadne. Zapadl by tam i 3,5″ disk (konektor a rozteč SATA/napájení jsou stejné), ale v notebooku není na něco takového pochopitelně místo. Je tedy třeba nějakým kabelem vyvést SATA mimo. Jenže sežeňte de-facto „SATA prodlužku“, která má na jedné straně samce a na druhé samici! Všechny běžné SATA konektory jsou po obou stranách osazeny samicemi a na deskách a discích jsou samci.
Jedna možnost je vypájet příslušný konektor z nějakého starého SATA disku nebo mechaniky a připájet k tomu ustřižený konec klasického SATA kabelu. Právě něco takového se však dá již sehnat v poměrně elegantním řešení, které k takovému účelu není vůbec určeno a nazývá se „přední panel AKASA SATA-EX-BLUV“ do 3,5″ pozice v PC. Je to vlastně vyvedení klasického SATA portu a SATA napájení na přední panel (neplést s eSATA, protože to má jiné konektory a s napájením jako takovým vlastně vůbec nepočítá). K tomu jsou pak kabely, které dovedou jak napájení, tak i SATA rozhraní k příslušnému zařízení (disku, mechanice, SSD).
Když tento panel rozebereme (na částečně odkrojené úchyty nehleďte, to je moje vlastní úprava, aby SATA konektory více „koukaly“ z panelu), dostaneme téměř přesně to, co je potřeba (napájení si odmyslíme, protože, jak již bylo řečeno, nebudeme riskovat odpálení na 3,5″ disk nejspíše nedimenzovaného napájení v notebooku, z AKASA panelu použijeme jen tu „SATA prodlužku“). To, co obvykle kouká ven z PC, nyní zasuneme do interního konektoru v notebooku a na druhý konec připojíme 3,5″ SATA disk (napájený vlastním separátním zdrojem). Hotovo, můžeme pustit notebook, který skutečně takto připojený disk nadetekuje a vše šlape jako po másle.