Jak to bude s kompatibilitou procesorů s čipsetem Bearlake?
„Tabulka kompatibility“, která pravděpodobně pochází z některého z neveřejných materiálů Intelu, vypadá následovně:
Jednoznačně zde můžete vidět, že Intel hodlá jednou provždy zamést nemastnou neslanou éru mikroarchitektury NetBurst pod stůl. Pentia D a Pentia 4 zkrátka v čipsetech „Bearlake“ nemají co dělat a neměly by v takovýchto základních deskách chodit.
Aby však měl Intel přeci jen nějaký „low-end“ pro tyto čipsety, některé Celerony v „Bearlake“ poběží. Kromě varianty nejvyšší, tedy čipsetu Intel X38, pojedou v těchto čipsetech modely 420 a 440. A cože jsou tyto kousky zač? Možná vám napoví značení, ze kterého vypadne písmenko „D“. „Nový“ Celeron (bez „D“) by měl být postaven na jádře Conroe-L (půjde o Celerony řady 400 a budou mít už také 800MHz sběrnici).
Stejně tak si můžete v tabulce všimnout podpory dvoujádrových „low-endových“ procesorů Pentium, konkrétně tedy modelové řady E2000. O těch už také víme, že budou postaveny na variantě „Conroe“ s 1 MB sdílené L2 cache pro obě jádra.
A nyní si tedy povíme, jak je to doopravdy. Pokud bude výrobce základní desky chtít, klidně může podporu těchto „NetBurstích“ procesorů do svého motherboardu zařadit. Bránit mu v tom může jen jediné – samotná firma Intel. Ta má v ruce relativně mocný, nikoli však všemocný nástroj zvaný „FMB“ neboli Flexible Motherboard Guide, což jsou jakási specifika týkající se především energetické náročnosti, pokud jde o procesory. Takže např. desky s čipsety G33, Q33 a Q35 by měly spadat pod FMB 06A, což znamená spotřeba procesorů do 65 W. Sem se mnohé „NetBurstí“ procesory nevejdou. Nevejde se sem však také Core 2 Extreme X6800, neboť jeho TDP už činí 75 W. A samozřejmě se sem nevejdou Core 2 Quad s TDP 105 W.
Naproti tomu čipsety G35 a P35 a dost pravděpodobně i X38 spadají do kategorie desek s FMB 05B, což dovoluje až 130 W, takže zde může jet teoreticky úplně všechno, co Intel má (hovoříme stále o desktopech). Pokud zde tedy Pentia D a Pentia 4 nepojedou, je to jen snaha je vytlačit z trhu (a upřímně řečeno, není se co divit). Dá se však očekávat, že výrobci desek se budou i tak o zpětnou kompatibilitu pokoušet (ostatně nedá jim to žádnou práci, nanejvýš mohou mít potíže s podporou procesorů s pomalejší než 800MHz sběrnicí). Rozhodně to však nečekejte u desek přímo od Intelu (připravované modely ponesou podle předběžných informací značení DG33FB, DQ35MP, DQ33BU, DP35DP, DG35AL a nejvyšší DX38BT).