Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Jak to bude s kompatibilitou procesorů s čipsetem Bearlake?

Intel logo
Redaktoři čínského serveru HKEPC opět kdesi vyšťourali zajímavou tabulku, ve které se hovoří o kompatibilitě procesorů Intel s čipsety s krycím jménem „Bearlake“, které můžete znát pod novým značením G35, P35, G33, Q35, Q33 a X38. Jejich uvedení je plánováno na druhé (P35, G33, Q35 a Q33) a třetí (G35 a X38) čtvrtletí tohoto roku a dnes si povíme, jaké procesory s ním vlastně budou komunikovat. Ne, že by s nimi nemohla většina z nich komunikovat z čistě teoretického hlediska, ale u Intelu se tak nějak rozhodli, že s „Bearlake“ zkrátka nepojede všechno, což ostatně není u „modrých“ nic nového (nicméně nechme to na výrobcích základních desek, ti si umějí poradit s lecčíms ;-). Takže je sice hezké, že je tu s námi už nějaký ten pátek jeden socket (LGA775), ale zdaleka neplatí, že co do něj strčíte, to tam pojede (to u „zelených“ se socketem AM2 naopak platí bez výjimky).

„Tabulka kompatibility“, která pravděpodobně pochází z některého z neveřejných materiálů Intelu, vypadá následovně:

Tabulka kompatibility čipsetů Bearlake a procesorů Intel

Jednoznačně zde můžete vidět, že Intel hodlá jednou provždy zamést nemastnou neslanou éru mikroarchitektury NetBurst pod stůl. Pentia D a Pentia 4 zkrátka v čipsetech „Bearlake“ nemají co dělat a neměly by v takovýchto základních deskách chodit.

Aby však měl Intel přeci jen nějaký „low-end“ pro tyto čipsety, některé Celerony v „Bearlake“ poběží. Kromě varianty nejvyšší, tedy čipsetu Intel X38, pojedou v těchto čipsetech modely 420 a 440. A cože jsou tyto kousky zač? Možná vám napoví značení, ze kterého vypadne písmenko „D“. „Nový“ Celeron (bez „D“) by měl být postaven na jádře Conroe-L (půjde o Celerony řady 400 a budou mít už také 800MHz sběrnici).

Stejně tak si můžete v tabulce všimnout podpory dvoujádrových „low-endových“ procesorů Pentium, konkrétně tedy modelové řady E2000. O těch už také víme, že budou postaveny na variantě „Conroe“ s 1 MB sdílené L2 cache pro obě jádra.

Intel FMB Power RoadmapA nyní si tedy povíme, jak je to doopravdy. Pokud bude výrobce základní desky chtít, klidně může podporu těchto „NetBurstích“ procesorů do svého motherboardu zařadit. Bránit mu v tom může jen jediné – samotná firma Intel. Ta má v ruce relativně mocný, nikoli však všemocný nástroj zvaný „FMB“ neboli Flexible Motherboard Guide, což jsou jakási specifika týkající se především energetické náročnosti, pokud jde o procesory. Takže např. desky s čipsety G33, Q33 a Q35 by měly spadat pod FMB 06A, což znamená spotřeba procesorů do 65 W. Sem se mnohé „NetBurstí“ procesory nevejdou. Nevejde se sem však také Core 2 Extreme X6800, neboť jeho TDP už činí 75 W. A samozřejmě se sem nevejdou Core 2 Quad s TDP 105 W.

Naproti tomu čipsety G35 a P35 a dost pravděpodobně i X38 spadají do kategorie desek s FMB 05B, což dovoluje až 130 W, takže zde může jet teoreticky úplně všechno, co Intel má (hovoříme stále o desktopech). Pokud zde tedy Pentia D a Pentia 4 nepojedou, je to jen snaha je vytlačit z trhu (a upřímně řečeno, není se co divit). Dá se však očekávat, že výrobci desek se budou i tak o zpětnou kompatibilitu pokoušet (ostatně nedá jim to žádnou práci, nanejvýš mohou mít potíže s podporou procesorů s pomalejší než 800MHz sběrnicí). Rozhodně to však nečekejte u desek přímo od Intelu (připravované modely ponesou podle předběžných informací značení DG33FB, DQ35MP, DQ33BU, DP35DP, DG35AL a nejvyšší DX38BT).

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Jak to bude s kompatibilitou procesorů s čipsetem Bearlake?

Čtvrtek, 11 Leden 2007 - 13:48 | Anonym | re r23: asi tak. tu tabulku vidím spíše na...
Čtvrtek, 11 Leden 2007 - 13:01 | Anonym | Myslím, že půjde jen o správné nastavení...

Zobrazit diskusi