Jak udělat zálohu CD-DA s ochranou Cactus Data Shield
Jak již Petr psal ve své úvaze o této ochraně, je to vlastně disk s více session. CD přehrávač hraje jen první, kdeždo CD-ROM ten nejprve zkoumá obsah od té poslední, aby kompletně zrekonstruoval souborový systém. No, ale co se stane, když CD-ROM zamezíme čtení této poslední session? Bude se pak chovat jako stolní CD přehrávač? A jak mu to vlastně zamezit? Už nyní vám mohu prozradit, že na tyto otázky zní odpověď ANO bude, a zamezit tomu jde! Pojďme si tedy ukázat, jak si udělat záložní kopii svého legálního CD, nebo kopii, kterou si chcete přehrávat i ve svém PC (koneckonců máte na to právo!).
-
Nejprve si vyrobte tři, nebo čtyři papírové, neprůhledné nálepky o rozměru asi 20×25mm. Já jsem zvolil čtyři, abych CD co nejméně rozházel a bylo co nejvíce vyvážené. Počet nálepek je závislý na kvalitě vaší CD-ROM. Většinou ale tři postačí. Dbejte na to, aby nálepky byly nalepeny důkladně, bez bublin a aby kolem nevytékalo lepidlo. Asi se nebudou moc hodit Post-it, ale rozřezané samolepící štítky do tiskárny mně posloužily celkem dobře. Tímto způsobem znemožníme CD mechanice najít poslední session, což způsobuje nemožnost CD v CD-ROM mechanice vůbec přehrávat. Domnívám se, že se pak firmware k cédéčku chová jako by to bylo nezavřené multisession médium, těžko říci. Každopádně se laser spořádaně vrátí na střed a měly by již audio stopy načítat OK. - Takto upravené CD vložte do vaší CD-ROM. Již obyčejný CD přehrávač z Windows by měl detekovat klasické CD-DA a spustit přehrávání. Problém ale bude s poslední (posledními) skladbou. Je totiž přelepena nálepkami. Jak z toho ven? Bude třeba tyto písničky oželet? Ó nikoliv!
- Počkejte, až se po načtení CD zastaví. Nesmíte mít ale puštěný nejaký prográmek (třeba Nero DriveSpeed), který otáčky mechaniky drží stále (ale na druhou stranu by nebylo na škodu mechaniku před vložením CD zpomalit, aby se nesnažila CD roztočit příliš rychle). Rozhodně nevysouvejte plotnu, když se CD ještě točí! Nejen, že by jste si mohli poškodit mechaniku, ale mohli byste přijít k úrazu sami!! Poté vezměte kancelářskou sponku a CD nouzově vysuňte (ve dvířkách, či někde kolem nich najdete malou dirku). Nálepky opatrně odstraňte. Mě se osvědčila pinzeta na vytrhávání chloupků. Doporučuji ještě CD důkladně očistit, aby se z něj setřelo veškeré lepidlo, které bylo na nálepkách. Tak zabezpečíte, že čočka ve vaší CD-ROM zůstaně i nadále čistá.
- CD vložte zpět na plotnu a tu zasuňte do mechaniky. Ke konci byste měli cítit menší klapnutí, či větší odpor. To dochází k zamknutí plotny. Když se vám to nepodaří, musíte znovu nalepit a celý postup opakovat znovu. Je bohužel možné, že některé mechaniky po nouzovém vysunutí opět CD načítají (podobně to dělají novější CD rekordéry). S nimi na výrobu kopie zapoměňte.
-
V této chvíli, byste stále měli vidět CD jako klasické CD-DA a také tak s ním můžete pracovat. Třeba s VXD, Nerem, Easy nebo WOCD. S EAC to ale nezkoušejte, tam uvidíte stále něco jiného.
A to je vše. Není asi třeba dodávat, že výše uvedený postup je jen na vaše vlastní nebezpečí a CD-R server nenese žádnou odpovědnost, ža možné následky, které si tímto postupem způsobíte. Postup jsem však osobně vyzkoušel a mohu potrvrdit jeho funkčnost s CD Daniela Bárty Illustratosphere.
Poznámka (od Petra): Pokud se rozhodnete zkusit načíst nějaké takto chráněné CD, napište mi. V jednom z dalších dílů seriálu o ochranách proti kopírování se k této ochraně ještě vrátíme a upřesníme, které mechaniky a jak jsou schopny takto chráněná CD načíst. Aby to mělo nějaký smysl, potřebuji znát výrobce a typ čtecí mechaniky, operační systém, použitý software a podrobně popsaný postup.