Jak ztišit a zchladit GeForce 8800 GT prakticky zadarmo?
Na úvod se však výrobců zastaňme, přeci jen volba takovýchto levných chladičů se podílí na celkem příjemných cenách grafik oproti jejich větším sestřičkám s dvouslotovými chladiči. Ale zkrátka ne každý je s tím spokojen. Někdo tak raději koupí tu samou kartu v dražším provedení s nějakými těmi heatpipe, někdo dokoupí nový lepší chladič a osadí jej na běžnou kartu, ale to vše jsou investice řekněme v řádu stovek Kč navíc.
Jenže kolegové z circuitREMIX na to šli jinak a rozhodli se chlazení GeForce 8800 GT upravit s absolutně minimálními náklady. Použili vpravdě typicky českou metodu, která ničím nešokuje, ale zároveň pobaví tím, že jak fungovala v dobách 3Dfx Voodoo 2, tak ji lze s úspěchem použít i na současné DX10 karty :-).
Nejprve na základě dřívějších zkušeností zkusili jen vyměnit teplovodivou pastu, co to udělá s teplotami (viz graf na konci článku).
Poté už samozřejmě následovalo odejmutí referenčního větráčku a jeho výměna za 80mm klasiku (snad jste nečekali něco jiného ;-).
Spolu s tím autoři vyzkoušeli i ruční nastavení referenčního větráčku na 100 %. To samo o sobě srazilo teplotu při zátěži z 93 na 73 °C, nicméně karta byla extrémně hlučná. Nahrazením za 80mm ventilátor s „nízkými“ otáčkami (34 cfm alias zhruba 2 600 rpm) se svou hlučností vešel pod hlučnost celé sestavy, přitom jeho teplota ve 3D byla jen o 5 °C vyšší než u původního „uřvaného“ větráčku, resp. 16 °C pod hodnotou originálního nastavení grafiky.
Zvýšení otáček 80mm ventilátoru vyústivší v průtok 45 cfm pak teploty srazilo ještě výrazněji, hlučnost přitom stále nižší než originální chlazení.
Závěr? Štve-li vás hlučnost grafiky a současně nemáte dobrý pocit z teplot GPU kolem 100 °C, ale nechce se vám utrácet několik set Kč za lepší chladič, máte i tuto „sockoidní“ možnost. Náklady maximálně ~80 Kč za ventilátor a nějaký silikon, pokud oboje máte doma, tak vás to nebude stát ani korunu. Jediné, čeho bych se asi bál, je ten karton zakrývající heatsink :-).