Jaké budou nové chipsety Intelu
Tento článek dosti navazuje na článek z minulého týdne, v kterém jsem poprvé odhalil 800MHz sběrnici Intelu. Pokud jste si ho nepřečetli, tak ho vřele doporučuji přečíst, než se pustíte do studování tabulky na této straně.
|
Asi nejzajímavější je srovnání mezi chipsety Canterwood a Springdale P. Rozdíl mezi nimi je především v paměťovém řadiči. Canterwood jednak podporuje ECC, ale také i zatím tajemný turbo mód. Mělo by to znamenat, že Canterwood bude schopen paměti využívat efektivněji, než jakýkoliv Springdale. Na Comdexu se však vynořily informace, že dvoukanálový přístup do DDR400 pamětí bude podporovat pouze Canterwood. Pro Springdale zbyde buď jen dvoukanálový přístup do DDR333, nebo jednokanálový do DDR400. Jestli je to pravda, pak by maximální přenosová rychlost pamětí byla pro všechny Springdale pouze 5,3 GB/s a měli bychom vysvětlení pro onen tajemný turbo mód, který by opravdu činil znatelný rozdíl výkonu mezi chipsety Canterwood a Springdale.
Možná vás zaujal řádek "Communication Streaming Architecture". Ten popisuje nový typ připojení, který je u nových chipsetů určen pro gigabitový ethernet. Stejně jako dříve grafickým kartám, už dnes gigabitovým síťovým kartám nestačí rychlost sběrnice PCI. Tedy, abych byl úplně přesný, ona by i stačila, ale tím by se natolik zahltila, že by po ní prakticky nemohla běžet žádná další komunikace. Proto je pro gigabitový ethernet lepší oddělit. Měla by to být poslední berlička před nástupem PCI Express.
A ačkoliv jsem to už několikrát probíral, ještě jednou raději upozorním na rozdíly mezi ICH4 a ICH5. Oba podporují USB 2.0, ale ICH4 pouze v šesti portech, kdežto ICH5 s osmi porty. Oba dva podporují klasické ATA/100, ale ICH5 má navíc ještě podporu dvou SerialATA kanálů.
Diskuse ke článku Jaké budou nové chipsety Intelu