Jaké grafické ovladače používáme pod Linuxem?
Na tuto otázku (a nejen na ni) si odpověděl server Phoronix v anketě mezi svými čtenáři. Odpovědí se sešlo téměř 14 000, což sice není stále nějak úžasně reprezentativní vzorek (zhruba jako byste dělali předvolební průzkum u "vývařovny párků" na Strahově na prvního máje), ale jistou vypovídací hodnotu mu upřít nelze.
Abychom přenechali kolegům z Phoronixu veškerou slávu, zavítejte pro kompletní výsledky průzkumu (zahrnující i oblasti zájmu uživatelů atd.) k nim, my si z něj vezmeme pouze přehled ovladačů. Z něj plyne, že většina lidí spokojeně vrní na proprietárním ovladači Nvidie, o třetinu méně se pak spokojí s grafikou Intel poháněnou otevřeným ovladačem.
Ale nejzajímavější jsou výsledky ATI, kde ovladače xf86-video-ati a xf86-video-radeonhd konečně překonaly proprietární Catalysty od AMD. ATInářů je dle průzkumu mezi linuxáky hodně velká část a nadpoloviční většina z nich si již vystačí s ovladači vzešlými mimo jiné s postupného uvolňování specifikací GPU po převzetí ATI firmou AMD. V kontrastu s tím svobodný ovladač pro GeForcky, nouveau, zatím stále živoří, byť se mu dostává stále větší pozornosti (postoj Nvidie vůči tomuto projektu stavějícímu na reverzním inženýrství, stejně jako detaily z vývoje uzavřeného linuxového ovladače v Nvidii objasnil jeden z vývojářů v nedávném rozhovoru).
Další ovladače spíše živoří na okraji zájmu, což je samozřejmě dáno mizernou podporou Linuxu ze strany výrobců GPU, případně jejich mizivým zastoupením na trhu obecně (týká se SiS, S3/VIA i Matroxu - ten je ostatně spláchnut v položce "Other"). A co vy, jak jste spokojeni s podporou své grafiky v Linuxu, ať již proprietární, nebo svobodnou?