Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Jaké je finále s TLB problémem ve Phenomech a čtyřjádrových Opteronech?

Autor pravděpodobně měsíc hibernoval,či co:))))
Od vánoc je známo že připravovaná revize B3 je bez TLB bugu.Zárověň je oveřeno že TLB není pro normální provoz na 99% problém.Tedy Phenomy se klidně mohou prodávat i v revizi B2,na té samé revizi budou postaveny i první tříjádra(které mimochodem podle prvních testů vypadají velice,velice dobře)
TLB není nic jiného než nafouknutá prázdná bublina,ovšem je otázka komu prospělo její zveličování..V odkazech je jednoznačně vysvětleno vše kolem TLB.Pokuď se to někomu nechce číst tak tedy.K vyvolání TLB je potřeba 100% vytížení všech jader+přenos mezi L2 a L3 + aktivní virtualizace...
http://pctuning.tyden.cz/index.php?option=com_content&task=view&...

http://www.ddworld.cz/procesory-a-pameti/megatest-amd-phenom-9600-black-...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tom1122: Obzvlášť když se porovná s bugy které měl Intel, například slavný F00F bug, kdy program bez zvláštních práv mohl shodit celý systém se 100% jistotou, ne jenom v nějaké extrémní situaci.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

re tom: tak jak to líčíš to vypadá nádherně, ale skutečnost je trochu složitější. co jsem pochopil, tak tato chyba nemá nic společného s přehříváním apod. to je zásadní informace, protože vrhá naprosto odlišné světlo na první podmínku - 100% vytížení. Jak? Stačí si uvědomit, že to znamená, že nemusíš vytěžovat 10 minuit procesor na 100% aby nastala situace, kdy se objeví jmenovaná chyba(za splnění dalších podmínek). Bohatě stačí aby byla všechna jádra současně vytížena na pár nanosekund! A taková situace nastává zcela běžně i když ti správce úloh hlásí zatížení 3%. Stačí aby současně 4 ze spousty jinak nevytěžujících vláken procesů najednou spustily každý na jiném jádru a hotovo. Pokud si třeba spustíš nějakou pro více jader optimalizovanou hru, taková situace může nastat 100x za vteřinu(a to přesto, že třeba průměrné zatížení procesoru hlášeno správcem je např 25%.

třeba ta chyba skutečně není nijak zásadní, ale rozhodně ne z podmínky 100% vytížení.

ad TLB chyba v B3 - sice se dlouho předpokládá, že je opravena, ale taky se objevilo pár zvěstí, že je i v B3. Takže rozhodně bych nenadával autorovi za definitivní potvrzení, že už je v B3 toto ok.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

ptipi: Ale ta chyba se projeví jenom při zapnuté virtualizaci, kterou asi na desktopu používat nebudeš. Na serveru je situace jiná, ale tam se to dá zase opravit v OS (přidá se zamykání, které v procesoru zapomněli).

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Hahahaha... Chápu, AMD si kupují jenom idioti, co procesor nadokážou k ničemu používat a nedokážou procesor zatížit tak, aby se chyba projevila. A když už to náhodou spadne, tak se to svede ten bastl od Microsoftu, že? ;)

Takové blbosti (že v serverech se to projeví a v desktopech ne) no to je teda něco... To si asi fakt musí kupovat jenom naprostí idioti a těm to fakt nevadí... Normální lidé, co potřebují spolehlivě a efektivně pracovat si prostě kupují jen to stabilní řešení od Intelu, protože tenhle článek je jasný důkaz toho, že AMD dodává zmetky.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

8an: Já virtualizaci používám na desktopu běžně.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hm, zustavam u Intelu. Take chyby, o neco drazsi, ale zase vim, do ceho jdu - kdyby jejich procesory mely nejakou chybku, uz by to jiste nekdo se slavou pustil do sveta. A pokud ta chyba muze opravdu nastat pri 100% vytizeni vsech jader, tak to by mi napr. vizualizace z 3DS po hodince mohla klidne spadnout, nebo ne?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

 ptipi: Pár nanosekund?  Ale jdi TLB snad vis co je, po pár nanosekundách asi tezko...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

happymaster23: to já taky (i když jen přes Qemu, kterého se tohle netýká), ale lidi jako jsme my si lowend nekoupí, a v highend nemá Intel konkurenci. V levném kancelářském nebo herním počítači, kam se často dává AMD, na tuhle chybu nenarazíš. Ale lidi si zbytečně připlatí za Intel, protože si přečtou že AMD má chybu v nějaké strašidelně znějící zkratce.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Happymatříku,Happymastřiku...
Bože kdy dostaneš rozum.:)))Pokuď se bude brát potaz smějdovosti počtem Bugu Intel prodává šmejdy taktéž a možná ještě horší.Od totiž každý Cpu má nějaký bug.
Pokuď někdo používá virtualizaci neznamená to že Phenom bude automaticky padat je zde ovšem ta možnost byť nepravděpodobná.Řešení je jednoduché,prostě a jednoduše pokuď chci mít 100% stability zapnu TLB patch...Který pod Linuxem neznamená v podstatě žádnou ztrátu výkonu pod Win.bohužel 10-20%
Znovu doporučuji projít odkazy na Pctunning a DDworld,nemá cenu zde plácat prázdnou slámu.
Musím se smát když někdo v roce 2008 plácá něco o větší stabilitě Intelů...Pokuď někdo potřebuje výkon čtyřjádra u Phenomu ho dostane za cenu konkurenčního dvoujádra:)))

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

trosku sem hledal ale asi spatne:
je mi schopnej nekdo rict, jestli lze vypnout za behu u phenomu v linuxu jedno nebo treba 3 jadra?

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Takže Intel je neomilnej a vyrábý pouze dokonalé a perfektní procesory. Tak nevím proč teda okládá uvedení 4 jádrovej procesoru na 45nm bázy když jsou tak dokonalí. Až se probudíž tak dej vědět.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

8an: Pokud ovšem není řeč o high-endu používajícím počítače a jejich CPU k VÝPOČTŮM - viz hodnoty výkonu měřené přes Sciencemark Benchmark Suite.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

JM_: Jo, ale u výpočetních clusterů se buď použijí B3 Opterony s opravenou chybou, a nebo se použije ten patch pro Linux, co to opraví. Celá tahle diskuse začala u desktopových procesorů, kde AMD chybu ponechalo.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

8an: Aha, tak to potom jo ;). Ale spousta lidí si myslí, že Phenom high-end je...

Tom1122: Pokud zapnu TLB patch, tak se mi ten úžasný výkon propadne ještě o dalších 20%. Navíc nebudu kvůli virtualizaci chodit do BIOSu, abych si ten patch zapnul ;). To si radši připlatím těch 5Kč za Intel, který bude stabilní pořád. Co se týče chyb Intelu, tak věz, že nepatřím k těm, co si před spaním čtou různé datasheety, whitepapery, atd aby věděli o jakékoliv chybě, která se vyskytne. Ale jsem si více než jistý, že kdyby Intel měl nějakou takovou chybu, která by takhle drasticky ovlivňovala stabilitu, tak se kolem ní udělá takové divadlo, že bude ještě rok o čem psát. I na cdr se nevyskytuje žádný článek o chybě Intelu, ale o chybě AMD jich je tady alespoň deset. Zajímavé na tom je, že články o procesorech píše většinou WIFT, jehož srdce bije právě pro AMD... Tak čím to asi bude? Že by se někdo té chyby tak chytil a nebo že je tak závažná?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

acc: Aha, Intel už má na trhu alespoň třicet 45nm kousků. Ale spinkej sladce dál...

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Happymastříku.
Klidně jsi připlať nikoliv 5Kč ale tisíce za mírně lepší výkon na Intelu.Jinak o zabugovanosti C2D se toho napsalo mraky,že to nečteš opravdu není můj problém:)))O 45nm bych moc nebásnil,stačí se podívat jak nechutně stoupá teplota s frekvencí.A to není řeč o chybě Quad Core na 45nm,ano ty jsou pozdrženy.A to je ještě prosím pěkně slepenec nikoliv nativní čtyřjádro.
K Virtualizaci.Ach bože.V domácnosti jí skoro nikdo nepoužívá a používat nebude.Pár procent uživatelů pokuď dojde k problému prostě zapne patch v AMD overdrive(kde jde připadně vypnot,podtaktovat,přetaktovat jednotlivá jádra,umí něco takového Intel:))))),nikdo nemusí restarovat do Biosu...
Já tě vlastně chápu.Je pro tebe bolestivé že AMD prodalo 400tisíc Barcelon za pár měsíců,byť v očích podobných trotlů (tedy vlastně ty a Hulán)jsou to vlastně šmejdy:)))

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Hyp.nevim jak dal....
Tak mi ukaz alespon jedno ctyrjadro, ktere je nekde skladem a je vyrabene 45nm...:-D

Ja bych si ho hned sel koupit, i kdyz mam ted Athlona X2 5000+@3,2GHz....protoze to je dobry CPU, aspon do te doby, nez bude mit AMD Phenoma na 45nm..:-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Když tak jsem mluvil o 4 jádrech. A Intelu taky padá OS při testování nových 45nm procesoru a nejlepší je natom že je to už ve dvou revizích a zatím neví proč to tak je. Platí to jen pro některá jádra,ale jeto tak. Klidně si připlať když máš ty peníze. Za 1-3% výkonu 10-20%ceny. Jo kdyby se microšrot troch snažil tak by nebil s tím opravným patchem takový problém. Ale kdyby se to stalo intelu tak to by se mohli přetrhnout.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

happymaster23: uz dlho sledujem Tvoje prispevky... Prezrad mi, kolko mas rokov?!

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

re azor: ok, řádově v desítkách maximálně stovkách ns. pointa každopádně je, že 100% vytížení neznamená v daném případě to, co si mnozí představují a je to zcela běžnou záležitostí i u kancelářského využití.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

TomRocek:

http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=51310

Dodací lhůta: 2 dny

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Prosím Vás, proč se všude píše o tom, že na desktopu se virtualizace nepoužívá? Proboha, když už máte tak výkonný procesor, a potřebujete programovat, víte kolik vývojářů rozjede několik virtuálních systémů? A počet virtualizací bude jenom růst - hlavně Vista, pod kterým spousta věcí nechodí si přímo vynutí, aby lidé spoustu věcí spoustěli virtualizovaně pod emulátorem. A to MS mluví o virtualizaci přímo v systému. Naopak, já kdybych si kupoval takto výkonný procesor, tak už předem s tím, že virtualizace je základ, co tam pojede.

Nemyslím si, že tahle chyba je úplná sranda, jak se to všude snaží zlehčit. Chyba v TLB se mi ani za mák nelíbí, protože TLB velmi značně určuje výkon celého procesoru. Nebo pokud si myslíte, že přímý přístup ke stránkovacím tabulkám v paměti z procesoru (který je právě kešován TLB) je opravdu něco jiného, než superpomalého, tak jste na omylu.

Já bych chybu v TLB nezlehčoval, je to velmi vážná chyba na velmi citlivém místě nejen z hlediska výkonu, ale také z hlediska toho, že chyba v TLB umožňuje chybné mapování mezi virtuální adresou a fyzickou adresou a tím vyrobit takový chaos v paměti a v datech v paměti, že se prostě data budou číst, nebo zapisovat úplně jinde, než by měly (budou se přepisovat třeba data cizího programu) a pravděpodobně to celé lehne do kytek - to v tom lepším případě. V tom horším případě se zapíšou data třeba do paměti úplně jiného programu (a operační systém je proti tomu zcela bezmocný), a ten o tom neví a vzniklé chyby pak budou náhodné - účetní dostane chybný výsledek, databáze zapíše chybná data, program náhodně lehne, aniž se ví proč - prostě stát se může cokoli a abyste vše hlídali. Protože následky mohou být velmi plíživé a ani je nemusíte vůbec připisovat chybnému procesoru.

Ne, toto je vážná chyba a já o procesor s takovouto chybou opravdu nestojím. Ale jako adrenalinovou záležitost ok.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Phenom je a zůstane šunt i kdyby se fotoba na hlavu stavěl :-)))

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Miloslav Ponkrác
Proč se všude píše o tom že virtualizace na desktopech nepoužívá?Jednoduše proto že drtivá většina uživatelů prostě neprogramuje:))) a nepoužívá a nepotřebuje více OS.Mimo jiné kolik uživatelů má více OS legálně...
Co se týče TLB.Překrucujete fakta.Chcete používat virtualizaci a chcete mít 100% jistotu stability? V tom případě zapněte patch a příjdete řádově o 10-20% výkonu...Nepříjmné jistě,tragické nikoliv.Pokuď se přesto obáváte TBL nic vám nebrání dát do desky AM2+ jakýkoliv X2 a počkat do léta na novou revizi B3 která jistě TLB řeší...Mimo jiné chci vidět co bude řadový uživatel řešit pod Vistou virtualizací.Pokuď některý software nechodí šáhnu po jiném,případně nové verzi.Ač sám Vistu nijak nemusím v práci jí máme a drtivá většina software v aktuálních verzích chodí bez problému..
A rozhodně bych netvrdil že využití čtyřjádra nutně musím programovat.Stačí se podívat na DDworld a zjistíte že čtyřjádro má dnes pozitivné vliv i na hry aj. to je oblast která bude zajímat více uživatelů než programování:)))
Tedy TLB je nepřijemná záležitost spíše marketingové oblasti,běžný uživatel opravdu nemusí čekat na B3 revizi jak čtyřjádra tak tříjádra..

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hlavně je potřeba vyprázdnit sklady! Nebo jste tak mimo, že nevíte jak to ve firmách, kterým jde o vše, opravdu chodí. :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Zdar AZORe, jsi moc, skvělý a super, jsem moc, rád, že tě, tu vidím, prostě no!

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

doubt: Mam na mysli CPU, ktere je cenove dostupne a ne s cenou za cely PC..:-D A take nestojim o CPU se 130W prikonem.

Takze to doplnim. Pokud existuje skladem 4 jadro na 45nm s cenou do 10k (nahrada za Q6600). Zadnou Extreme verzi.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

O chybách v v Core 2 se moc nepíše, zřejmě proto, že kdyby se o nich psalo, nezbylo by místo už na nic jiného :-). Na http://www.intel.com/design/mobile/specupdt/309222.htm je 50 stránkový dokument popisující všechny chyby v C2D, přičemž některé z nich jsou celkem vážné a mohou vést k poškození dat. Takže jestli si některý chytrák myslí, že když si koupí procesor od Intelu, že mu bude fungovat 100% spolehlivě a bez chyb tak je bohužel na omylu. Chyby dělají všichni, i inženýri u Intelu.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

TomRocek: náhrada za Q6600 tu není proto, že Q6600 nemá k sobě ve své cenové kategorii absolutně žádnou konkurenci. Podaří-li se AMD vyrobit funkční procesor za tytéž peníze alespoň se stejným nebo lepším výkonem, tak se bleskurychle taková náhrada objeví.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Jack007: Ano, chyby mají všechny CPU, ty od intelu pak natolik závažné, že moje Q6600 má momentálně uptime 67 dní, popravdě už si nevzpomínám, proč jsem před dvěma měsíci restartoval (btw když u toho zrovna nesedím, tak na tom běží boinc a vytěžuje všechna jádra na 100%).

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Honza748:

Takove CPU existuje a jmenuje se Phenom. Ktery jen doplaci na medializaci jedne z chyb.

Ja mam Athlona X2 5000+ @ 3GHz a take pocitam boinc a take mi jede neustale, teda pokud ho nekdy jen tak nevypnu.
Predchozi pc s Ahlonem XP 2100+ @ 2GHz take klidne behal 20dni a vice, ale dele jsem ho v kuse nemel zapnuty. Naprosto bez problemu a tez s Boincem.
Takze, ne jen Intel ma stabilni CPU a chipsety.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Honza748: Ted jen premyslim, ktery programek mi ukaze jak dlouho je pc zapnute v kuse. Pokud takovy nejaky je.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Nechci brát iluze ale Phenom je zcela konkurence schopný k Q6600...
http://www.ddworld.cz/procesory-a-pameti/megatest-amd-phenom-9600-black-...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Tomášek1122: Ty prosímtě, už to nehul ;) Potom z tebe lezou takový bludy ;). Tak třeba ten s tím "slepencem" - ono je absolutně jedno, jak Intel dosáhl quad-core CPU (jestli je ze dvou čipů a nebo jestli do něj nasral), ale podstatné je, že je výkonnější jak to SUPER HYPER !!!NATIVNÍ!!! čtyřjádro od AMD!!! A to se přeci vyplatí, ne?
Já virtualizaci používám velmi hodně. A co se týče toho patche, tak než abych jak nechci říct co pokaždé zapínal patch v nějaké přiblbé utilitě, tak si radši připlatím 6Kč za kvalitní procesor, kde se takovými blbostmi zabývat nebudu muset. A nějaké hýbání s rychlostí jednotlivých jader je mi naprosto volné, chápu že Phenom si kupují různí slaboduší, co počítač používají právě k tomu hýbání a maximálně hraní her, nicméně slovo pohodlná práce jim nic neříká. Počítač je od toho, aby se jednou nastavil a tak fungoval, ne abych si jak ***** pokaždé přenastavoval procesor. Barcelona je pokud vím jádro Opteronu, ale mi se bavíme o Phenomu, jehož jádro se jmenuje jinak (nějaká přiblblá hvězda, že?). Na závěr bych tě rád upozornil, že pokud se neoprostíš od vulgarit, tak to byla moje poslední reakce na tvoje příspěvky.
acc: Ten problém byl u toho čtyřjádra s 1600MHz FSB, který se ovšem projevil jenom při silném laboratorním zatížení, takže za prvé to není ani náhodou tak velké chyba co má Phenom a za druhé, Intel pozdržel vydávání procesorů s 1 600MHz FSB, dokud chybu nevyřeší... A to je sakra rozdíl...
tomXX: Dost na to, abych dokázal posoudit, že tvůj příspěvek je naprosto irelevantní...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Chtělo by se to podívatna nějaký recenze a pak teprve něco mluvit o tom že AMD je prostě jen šunt s chybou. S chybou která jen tak neprojeví a v 99,9 % případů je vše v pořádku. Intel má výkonější CPU ale taky si nechá za to řádně zaplatit 30% výkonu 250% cena.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ještě co se týče té virtualizace - tak je to tak perfektní věc, že většinou ani virtualizovaný OS neukončuji, nýbrž přepínám počítač do S3 i se spuštěným virtualizovaným systémem. A jak teď budu mít 30" monitor, tak si na práci se dvěma i třemi virtualizovanými OS zvyknu natolik, že bych si s Phenomem mohl tak maximálně vytřít zadek...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

pro Tom1112> Mám takový pocit, že většina lidí kupuje procesor s výhledem na to, že ten procesor bude řekněme několik let využíván. Tudíž není zajímavý jen dnešek, ale také výhled na několik nejbližších let. A vzhledem k tomu, že MS a Vista deklarují používání virtualizačních technik v jádře (tedy pro Toma1112 přeložím do češtiny - virtualizaci bude vědomky, či nevědomky používat v blízkém budoucnu každý uživatel Vist - pokud MS udělá co slibují) - pak Vaše argumenty neberu.

Co se týká TLB fakta nepřekrucuji, ale otázkou je kolik autorů článků, kolik čtenářů, a zda vůbec Vy víte, k čemu vlastně TLB vůbec v procesoru slouží. Já popsal veškeré následky, které chyba v TLB může mít - a za tím si stojím.

Pokud chci mít jistotu stability - pak je blbost abych si kupoval jeden z high-end procesorů a vzápětí ho degradoval o spoustu procent výkonu dolů - to jsou velmi špatně investované peníze a takto se chová jenom hlupák. To je určitě lepší za levnější peníz koupit levnější a o 10-20% pomalejší procesor - budu na tom stejně.

Jinak pokud automaticky, nechodí-li sw sáhnete po nové verzi, tak je vidět, že si tak maximálně doma hrajete, ale nic opravdu vážného jste asi nedělal. Ale puberťákům a hráčům je to skutečně jedno, stejně tak jako je netankuje.

Děkuji za lekci využití čtyřjádra - opravdu si myslíte, že jsem blbec a musíte sem psát naprosté samozřejmosti?

Já osobně lidem kolem mě budu doporučovat, aby jakýkoli procesor s chybou v TLB nekupovali - nestojí to za to. Je to chyba velmi závažná, a možnosti projevů chyby jsem popsal ve svém příspěvku - a to jsem ještě ubíral hodně na závažnosti důsledků.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Chyba nastene jen v tomhle pripade...

První podmínkou je používat tzv. Virtualizaci. To ale 99,9% lidí doma nedělá a nikdy dělat nebude. A druhou podmínkou je, že k chybě dojde až ve chvíli, kdy bude procesor naplno vytížen. Tedy všechna jeho jádra pojedou na 100% a plno bude i ve vyrovnávacích pamětech, pak dojde k oné chybě a hrozí pád aplikace.

Viz test na ddworld.
http://www.ddworld.cz/procesory-a-pameti/megatest-amd-phenom-9600-black-...

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Ponkráci a happymastere, koukam, že máte plnou hubu řečí o něčem, čemu vůbec nerozumíte. VMWare nevyužívá virtualizační technologie AMD (Pacifica) tj. na provoz virtuálních strojů pod VMWare nemá tlb bug vliv. Než příštš začnete někam neco psát, raději se ujistěte, že to je pravda.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Miloslav Ponkrác: Pokud chces MS ve win Vista pouzivat virtualizaci, tak neni pro nej problem, aby k tomu vydal opravu, ktera zamezi moznemu vzniku TLB problemu u Phenomu v revizi B2.
Ta nastane, pokud je pouzivat virtualizace, vsechny jadra jsou na 100% vytizena, vyrovnavaci pameti budou zaplneny a pokud v tu chvili bude nejaka komunikace mezi L2cache a L3cache, tak dojde k poskozeni a nebo nacteni nespravnych dat a bud se zapisi spatne data a nebo dojde k padu aplikace potazmo celeho systemu.
Staci jen, aby system zakazal v tomto stavi v komunickaci mezi L2 a L3 Cache a je po problemu. Takhle se to vyresilo v Linuxu, zaplatou v systemu a pokles vykonu je pod 1%.
Pro Windows podobna zaplata neni a tak se to resi hardwarove updatem mikrokodu procesoru s vyraznejsim poklesem vykonu.
V serverech se to resi zaplatou linuxu bez ztraty vykonu, protoze Opteron je velice prodavan a na domacich pc se virtualizace nepouziva casto a pokud bude, tak se vyda zaplata..

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

pro TomRocek> Ačkoli si pana Stacha (aka Digital Dooma) velmi vážím, článek o TLB chybě od něj mě velmi zklamal. Pochopil jsem, že prostě hw specialista už z principu nemůže znát programování, nezná do detailů assembler ani další věci. Pan Stach (tedy vydavatek ddworldu.cz) je pro mě stále odborník, ale funkci TLB nerozumí - a je to pochopitelné. Je to jediný článek na ddworldu.cz, se kterým jsem kdy nesouhlasil.

Tímto bych chtěl také upozornit, že to,ž e sem někdo hodí odkaz na nějaký článek neznamená, že se v tom článku taky píše pravda.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>TomRocek: Ale vzdyt to Miloslav Ponkrác nepopira, jen nadhodil, co vse se muze stat a kdy, to jsou jen hola fakta. Ten pripad nastat proste muze (at si kdo chce rika co chce) a patch, ktery to resi, notne degraduje pomer cena/vykon. Proto MP nikomu ze znamych takovy procesor doporucovat nebude, co je na tom k nepochopeni? Me to pripada rozumny pohled, zvlaste kdyz takovy procesor ma vydrzet 3 - 4 roky a nikdo ted nemuze rici, kam se bude ubirat SW (mozna bude prave virtualizace nezbytnym zakladem).
>acc: Jisteze je v C2D a C2Q spousta chyb, ale rozdil oproti vydanemu Phenomu/Opteronu je, ze Intel 45nm procesory se zavaznou chybou nevypustil. Jenom takova polemika - jak se asi ma citit uzivatel, ktery si necha postavit server s nekolika desitkami Opteronu s nejakym predpokladanym vykonem za nehorazne penize a nakonec se dozvi, ze pokud chce stabilitu (u serveru dost zadouci), musi si nainstalovat nejaky patch, coz je super, ale vykon po jeho instalaci klesne o nejaky 10 mozna 20 %. Diky, nechci a ani to nechci u pracovni stanice - tam se mozna chyba neobjevi, ale prece jen me takove PC (a ne zrovna levne) zivi a cas jsou penize.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Všichni se tady baví o té chybě, ale měli jste ten procesor a testovali??? Ja uz ho mam skoro mesic a za tu dobu mi ANI JEDNOU system (Vista HP) nespadl. Cely den na nem bezi BOINC a ten vytezuje vsechny ctyri jadra na 100%.... Takze nejaky bu bu bu neni treba... Howg, domluvil jsem. Lake

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jack007: No tak tím spíš, přeci si nekoupím procesor, jehož virtualizační technologie není podporovaná ve WMWare...
TomRocek: To je sice pěkné, ale já doopravdy nemám čas a náladu zjišťovat jakou že tu chybu ten Phenom má a jak jí předcházet. Já prostě vsadím na kvalitu, na Intel a mám po starostech. Jak prosté...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

pro TomRocek, Jack007, a další generující tu nesmyslné a nepravdivé řeči o tom, co běžný uživatel nikdy dělat nebude znovu opakuji: NENÍ DULEŽITÝ DNEŠEK, protože PROCESOR SI POŘIZUJE VĚTŠINA LIDÍ NA NĚKOLIK LET. Napsal jsem to už několikrát, ale stále mám pocit, že někteří nejsou s to pochopit smysl jednoduché sdělení v psaném textu.

Není tudíž důležité co lidé dělají dnes, ale to co budou dělat nejbližších několik let. Procesor, který si koupí většina lidí dnes - tak s ním taky bude pár let existovat. S chybou v dnes koupeném procesoru se budou vztekat několik let.

Dokonce není ani důležité to, co dělá WMWare dnes (Mimochodem dokáže Jack007 pochopit vůbec alespoň tak jednoduchý fakt, že neexistuje jenom WMWare, ale že je mnoho virtualizačních programů a nástrojů? Chce to trochu víc přemýšlet. A dokáže navíc pochopit, že když to WMWare nevyužívá dnes, může to klidně využít v příští verzi vydané třeba za měsíc? To už chce pane Jacku007 opravdu IQ.)

Závěr, že běžný člověk na 99,9% nebude nikdy využívat virrtualizaci je velmi odvážný - dovolil bych si ho rovnou považovat za nesmyslný. On jí samozřejmě snadno zcela nevědomky používat může - protože antiviry, antispyware, různé ochranné programy si velmi brousí zuby na virtualizační podporu, protože to je naprosto ideální technologie. Uživatel ani nebude vědět, že virtualizuje. Kromě toho MS ohlašuje podporu virtualizace čím dál urputněji. Troufnu si tvrdit, že 99,9% běžných lidí bude na svém počítači virtualizaci do roka, max, dvou používat (samozřejmě ne přímo, ale přes programy, které bude používat).

Už nebudu reagovat - AMD fanatici nechť si koupí klidně co chtějí (nemám nic proti AMD, a sám jsem na jejich procesorech jel v plné spokojenosti), a ostatním jsem napsal, co ve skutečnosti TLB chyba může způsobovat. Ať se každý rozhodne sám - a kdo chce tam, pomozme mu tam.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"Ja uz ho mam skoro mesic a za tu dobu mi ANI JEDNOU system (Vista HP) nespadl. Cely den na nem bezi BOINC a ten vytezuje vsechny ctyri jadra na 100%.... Takze nejaky bu bu bu neni treba... Howg, domluvil jsem."

Chtěl jsem se zeptat pane Lake, Vy jste překontroloval správnost veškerých výpočtů a výstupů, které z toho BOINCu chodily? Protože chyba v TLB může znamenat nejen pád, ale také náhodné špatné výpočty, či data. Popiště mi prosím, jak jste zkontroloval, že BOINC na Vašem počítači zkontroloval, že výsledek výpočtů byl správný - a pak to lze považovat za směrodatné.

Nejhorší chyba není ta, která se projeví spadnutím, protože o té chybě víte. Daleko horší jsou plíživější chyby, které se projeví občasnou nenápadnou špatnou funkcí, nebo výpočtem, či výsledkem - a to se u chybné TLB může stát.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Happy: teda nevim jakej procesor si chceš koupit?? VMWare totiž nepodporuje žádnou HW akceleraci virtualizace tj. ani Vanderpool od Intelu, všechno dělá softwarově. Ještě jednou, zamysli se prosímtě trochu nad tím, co plácáš. Jako domácí úkol si na internetu nastuduj, jaké programy dneska jsou schopné využít HW akceleraci virtualizace tj. Vanderpool nebo Pacificu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

happymaster23: No nic proti ale nejen AMD ma zavazne chyby ve svych produktech. U intelu je to treba x38 a problem s Raid radicem ktery muze spusobit ze system ani nenabootuje a k oprave se ani nechystaji, zato x48 ktery by to mel snad mit opraveny odkladaji dal a dal.
AMD se aspon snazi, zato intel na to "sere".

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Jack007: Nevím odkud čerpáš, ale VT je ve VMWare podporovaná...
Rodney: Porovnej si závažnost těch chyb... Když nepůjde RAID, tak to poznám. Když mi bude procesor dělat (jak píše Miloslav Ponkrác) plíživé chyby, tak je to teprve špatné. Nicméně by mě zajímalo, co má RAID společného s procesorem - klidně se nechám poučit... (nebo je to snad chyba čipsetů a ne procesorů?)
---

Problém je v tom, že se tady bavíme o podmínkách za kterých Phenom je/není stabilní, ale to mě nezajímá. Já nevím proč, ale přímo miluji stabilní řešení. Stejně tak jak bych si mohl zbastlit domácí síť pomocí jednoho switche a integrované wi-fi síťovky (a jako jo, "fungovala by") tak si prostě koupím kvalitní router a AP a je to nádherně stabilní. Stejně tak jak by mi moje PC utáhl teoreticky Fortron FSP 460THN-P tak jsem si koupil Corsair HX520. Stejně tak, jak by teoreticky D-SUB stačil na uživení 24" monitoru tak bych si nic takového v životě nekoupil. A stejně tak jak by teoreticky stačil Phenom jsem si (nehledě na to, že v té době nebyl) koupil Core 2 Duo.
Neberte to prosím jako že bych se tady snažil nějak "machrovat", ale jenom se snažím vysvětlit můj postoj. Spoustě lidí tahle "řešení" (síť nám "jede", monitor nám "svítí" a z PC se nekouří) stačí a když to nejede, tak to většinou svedou na něco jiného. Já takový prostě nejsem...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

TomRocek: Ja kdyz chci zjistit, jestli existuje nejakej program, tak pouziju google. Netusil jsem, ze se to da udelat tak, ze o tom budu premyslet. Muzes mi objasnit, jako tahle metoda funguje?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To Rodney: Odpusť mi prosím neynalosti, ale nemá X38 stejný RAID řadič jako P 35?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

No měli by mít stejný jižní můstek... A nechápu když se bavíme o procesorech, tak tu někdo vytáhne čipsety...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

TomRocek: Phenom 9700 je pomalejsi, nez Q6600 a drazsi, tak o jake konkurenci to mluvis? Nejaky slibeny, rychlejsi, opraveny hyper super mega procesor od AMD, ktery bude v lete nebo mozna taky az na vanoce?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Honza748: Pomalejsi o 2% a drazsi o 500kc?? To neni konkurence?? Ale skoda slov....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Honza748: Proc bych mel travit dlouhy cas hledanim neceho na google, kdyz ani nevim jak se to jmenuje, kdyz to tu nekdo vi a muze mi to snadno napsat.

Ale kdyz chces ze me delat blbce, tak si delej...:-D
Metoda premysleni ti asi chybi, jinak by ses tak blbe neptal.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Lidi me je uprimne jedno jestli ma/nema Phenom chybu protoze AMD ze zasady neresim,ale proboha,kam chodite na ty hlasky o tom jak je Intel o tolik drazsi?Neni to pravda,proctete si jednou ceniky a neargumentujte cenama desek,C2Q taky pojede na desce za 1100Kc a jeste k tomu s Intel chipsetem,AMD ma problem snad se vsim co udela,marketing spatnej,inzenyri pod tlakem a pustej ven CPU s touhle chybou.Intel ma mozna chyb vic,ale neohrozujou stabilitu a ty ty "silene" zabugovany CPU s tema chybama jsou rychlejsi nez AMD.Stejne jako Ati - ta hruza mi nesmi do PC a kdyz mi nekdo vola ze mu nejede ta a ta hra a rekne ze ma ATI,rovnou ho posilam za nekym jinym,resit zahadny problemy s ATI me fakt nebavi.AMD krach nepreju,spis normalni vedeni a odkoupeni nejakou firmou ktera je vytahne z problemu,konkurence je nutna...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

TomRocek: Pomalejší, dražší a s nebezpečnou chybou, ne to skutečně není konkurence.

Myšlení používám, když to má smysl ;-)

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Pánové, který virtualizační produkt od firmy VMware máte na mysli?
VMware Workstation
VMware Server
VMware ESX (Infrastructure)?

Ujasněte si o čem mluvíte. Jeden o koze a druhý asi o voze.

Když to bude nutné, tak AMD může vydat opravu pro OS Windows, která to bude řešit jako Linux = bez ztráty výkonu.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

TomRocek: ttp://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/amd-phenom_15.html

"Core 2 Quad Q6600 that is on average about 7% faster than Phenom 9900 consumes less power in idle mode as well as under workload."

Tedy pokud je Q6600 v průměru o 7% rychlejší, než Phenom 9900, stěží bude Phenom 9700 jen o 2% pomalejší, než Q6600. Navíc je to žravý. O konkurenci prostě nemůže být nejmenší řeč.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Miloslav Ponkrác
Tu vaši křištálovou kouli chci taky:))))
Ono o virtualizaci se žvaní X let.A skutek utek.To že se jednou bude používat dejme tomu v otázce zabezpečení PC je pravděpodobné(nemluvím o dnešní možnosti OS v OS),ale kdy to bude a hlavně kdy dojde k masívnímu rozšíření je ve hvězdách...Ale pravděpodobně pod Vistou to už nebude:)))Tvrzení že Phenom je pod virtualizací nepoužitelný šmejd kdykoliv padající je nesmysl.znova a naposled.Připadně zapnete patch pod Win. přijdete v nejhorším o 20%.A teď nastává otázka.Při pohledu na ceny Phenomu 9500 začínajících 4500,- a 9600 za 5500,- dostanete čtyřjádro za cenu dvoujádrá konkurence(C2D6750,Intel za 5500 nic rozumného nemá).Tedy pod virtualizací výkon čtyřjádra mínus dejme tomu 20%= výkon o poznaní lepší než nabídne jakkoliv taktované C2D,kde je mimochodem možnost pádu díky pravděpodobné přetaktovanosti daleko větší...
K tomu že kupujete procesor na několik let.V tom případě jistě nebude problém počkat na revizi B3,připadně jít do X2 za pár šupek.Jisté ovšem je že u Intelu na nějaký budoucí upgrade Cpu můžete rovnou zapomenout :))),na dohled je nová patice.AMD slibuje možnost provozovat CPU pro AM3 patice a i na AM2(+),tedy daleko lepší budoucnost.Jinak extra pro vás zde odkazy na problematiku TLB...DDworld má 100% pravdu ať se vám to líbí nebo ne.
http://pctuning.tyden.cz/index.php?option=com_content&task=view&...

http://www.lostcircuits.com/cpu/amd_phenom/

Jinak pro Happymastra.Evidentně v tom máš bordel:)))
Barcelona=K10
Agena=Opteron postavený na K10
Kuma=Phenom též K10
Jádra jsou prakticky identická...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hlavne ze sudruhovia z AMD zatlkaju, ako sa da... keby mali urobit nieco take, ako Intel blahej pamati s i820 chipsetom a RAMBUS fiascom ci prvymi Pentiami 60, ktore mali chybu v deleni - ze sam stiahol od zakaznikov vsetky procesory a dosky, ktore pouzivali chybny chipset a vymenil za opravene... tomu hovorim seriozny pristup, a nie odrbavanie, ze vsak na desktope sa to vlastne neprejavi..
Je mi jasne, ze AMD je v srabe a nemoze si asi dovolit vymenit vsetky zmatkove B2 procesory (ale zase ich tak tolko nie je, tak by sa Hector mohol plesnut po vacku) a len tak ich hodit do srotu... ale serioznosti firmy to urcite nepomoze!
Mimochodom, Intel nevelebim, ale maju rozhodne otvorenejsi pristup k errata dokumentom o svojich procesoroch - staci si spomenut, ako AMD prepieralo bugovost Core2Duo procesora... AMD taji, co sa da - len ked uz je ozaj velky pruser, tak sa to milostivo zverejni...
P.S. Uz sa tesim na miestneho grafomana fotobu, ako to vsetko poprie ;-)

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Tak si to shrneme.
Nevíhody phenomu revize B2:
nižšší takotvací potenciál, chyba v TLB
Výhody: nižší cena, podobný výkon jako konkurence.
Závěr kdo nebude taktovat a moc využívat virtualizaci, tak je s phenomem v pohodě. Kdo hold bude taktovat a využívat hodně virtualizaci tak si koupí Intel nebo počká na revizi B3 nebo na přechod na 45nn.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

prophet: ano, pokial si pamatam tak intel tu chybu v deleni zatlkal asi 100 rokov, jasne si pamatame, ze? AMD urobili velke halo okolo chyby v CPU ktory este ani nepredavali! To je myslim dost rozdielan situacia.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Zatlkaju vsetci, to je jasne... ale intel aspon tie zle CPU/chipsety vymenil (mal na to vymenny program), a netvrdil dristy, ze sa to vraj na desktope neprejavi, to je ten rozdiel ;-)

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Tomášku jedna jedna dva dva, já tu virtualizaci používám dnes a denně - mám si snad kvůli tomu zapínat nějaký posraný patch? Za další - čtyřjádro za cenu dvoujádra konkurence je mi naprosto k hovnu, protože v jednovkláknu (a to je podstatné) má tak mizerný výkon, že když si dvoujádro od Intelu lehce přetaktuju, tak využitelný výkon se dostane mnohem výše než u toho čtyřjádra u AMD. Co je na tom k nepochopení. I kdyby někdo napsal aplikaci sebelépe která by sebelépe dokázala využít čtyřjádro, tak vždycky teorie praví že výkon není čtyřnásobný, to ani náhodou. Je mnohem lepší mít dvě výkoná jádra než čtyři, která tak výkoná nejsou. Takže ohánět se čtyřjádrem je asi tak platné, jak se ohánět že mám čtyři stokoruny a ten vedle má "jenom" dvě pětistovky. Pokud v té hlavince něco máš, tak ti to musí dojít.
Co se týče čekání - já nechci čekat a ani si nechci kupovat zastaralý Athlon X2 - koupím si špičkové Core 2 Duo. Stejně tak jak spousta "lidí" čekalo na slavnou R600, kteréžto čekání se jim protáhlo na půl roku a já jsem si mezitím užíval 8800GTS, která snad až někdy po půl roce od vydání R600 dokázala být poražena tou hlučnou a nenažranou obludou. Vyplatilo se čekat? NE! A s Phenomem to bude stejné - Intel na to technologicky má, jenom maximálně upraví cenu.
Co se týče zpětné kompatibility tak je logické, že když Intel bude překopávat celou architekturu PC tak bude muset změnit sockety. U AMD jste si taky panáčkové museli vyměnit desku, když AMD slavnostně přeslo na DDR2 a na odstřelený socket 939 jste radši už zapomněli, že? Většina lidí mění vždy procesor i desku, na tom není nic nelogického.
A na konec co se týče toho bordelu - ano máš pravdu, bordel v bordelu mám ;) Všecko jsou to zmetky a každej se musí jmenovat jinak. Na co si to pamatovat...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Happymaster:
Opět ukazuješ že nejsi nic více ani méně než nepovedený klon idiota Hulána.
To že ty a zase ty provozuješ virtualizaci neznamená naprosto nic.V reálu se dají procenta uživatelů využívající jí využívající spočítat na prstech jedné ruky a zatím nic nenasvědčuje nějakému výraznému nárustu.Opět,mnoho uživatelů nemá potřebu využívat více OS,a to je to na co dejme tomu k čemu bude virtualizaci používat.
Posraný patch samo nemusíš aktivovat ono se pravděpodovně nic nestane ani v běhu bez něho.Ono čistě teoreticky je pravděpodobné že bude jednoduchý programek dost možná přímo v Overdrive nabízející možnost automatické aktivace TLB patchce na základě běhu virtualizace,tedy uživatel se nebude o nic starat..

To samé platí u dvoujádra vs.čtyřjádro.Nějak jsi zaspal dobu.Dnes i intel upřednosňuje do střední třídy čtyřjádro,v budoucnosti je zcela jasno.Mimochodem přetaktováním stoupá pravděpodobnost pádu daleko více než u TLB ,nemluvě o devastujících následcích na hardware.
Zastaralý Athlon má podobný výkon jako podle tebe špičkové C2D:))))
http://pctuning.tyden.cz/index.php?option=com_content&task=view&...
http://hwmag.cz/clanek/hardware/velky-srovnavaci-test-procesoru
Ještě nějaký důkaz o tom jaké MARKENTINGOVÉ BLUDY INTELU šíříš?:)))Věřit jím snad ani nikdo nemůže...
A co se týče čekání...Nevím u koho se čeká a čekat bude na zabugované 45nm čtyřjádro,kdo čeká až konečně vydá Intel trochu schopnou integrovanou grafiku,nikoliv ten totální odpad co předvádí.O přímotopech co Intel vydává jako poslední chipsety ani nemluvě:))Je pravda že řada lidí čeká na tříjádra,ale čekání se blíží za pár týdnů ke konci a podle CPU Score 3Dmark je zde král poměru cena výkon...

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Vysvětlete mu to někdo, já už na to nemám sílu... "teoreticky", "pravděpodobně", to už nemá cenu. Kdo chce kam, pomozme mu tam...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

happymaster23: Nech ho, to nemá smysl. Někomu holt stačí procesor, který dává pravděpodobné výsledky.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Vy z toho děláte jakoby AMD vyrábělo své procesory pomocí okultistických technik místních šamanů v africe...

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

1.Co se týče zapnutí/vypnutí patche...Ne každý je lemra pro kterou je problém ručně zapnou vypnout patch při vyjímečném provozu virtualizace:)))
2.O Phenomech třijádrové řady toho není ještě moc známo,tedy nechci mít na svědomí hromadné sebevraždy majitelů C2D při zjištění faktu že méně taktované tříjádro je zajimavější volba než jejich milované C2D:))))
http://xtreview.com/addcomment-id-4126-view-Phenom-8600-benchmark.html

http://www.hardspell.com/pic/pic.asp?picurl=http://www.hardspell.com/pic...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

prophet ? 62.168.127.xxx - dnes, 1. února 2008, 08:37

Hlavne ze sudruhovia z AMD zatlkaju, ako sa da... keby mali urobit nieco take, ako Intel blahej pamati s i820 chipsetom a RAMBUS fiascom ci prvymi Pentiami 60, ktore mali chybu v deleni - ze sam stiahol od zakaznikov vsetky procesory a dosky, ktore pouzivali chybny chipset a vymenil za opravene... tomu hovorim seriozny pristup, a nie odrbavanie, ze vsak na desktope sa to vlastne neprejavi..

Tak s touto pohadkou bezte laskave do haje. Spolecnost ve ktere jsem v te dobe pracoval koupila 4 pocitace s P60. Oni nic nestahovali, ale naopak po nas pozadovali, abychom dokazali, ze nam to muze vadit. Po 3 mesicich tahanic, kdy se nam mnozily chyby v programech pro CNC, pro ktere nebylo rozumne vysvetleni, jsme nakonec rezignovali a koupili jsme tenkrat K5. Prisel jsem na to nahodne kdyz jsem si musel vzit praci domu a program generoval na K5/75. Po chybach ve znovu vygenerovanych programech ani pamatky. K vymene je nakonec dokopal rostouci prodej K5 od AMD.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Takže koukám, že u AMD probíhá "turbo" tak, že se vypnou opravy? :-))))))

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

> Petr1122 : No jasně. To přece není problém, když chceš jet chvíli rychleji po dálnici, vylézt ven a namontovat záložní páté kolo k vozu, protože to čtvrté možná upadne :-))))

Díky bohu za AMD. Už jsem se dlouho tak nezasmál.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Tom1122: Co se tyka cen, tak me se treba ctyrjadrovy Xeon X3210 za 5000,- vc. dane nezda jako spatna volba. A ano, je to LGA775 a jde do desktopovych desek ;) http://www.skvelyshop.cz/detail-16542/intel-quad-core-xeon-x3210-2-13ghz...

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Naith: Lenze Intel (urcite nie dobrovolne a bolo treba nanho tlacit) nakoniec vymenil CPU a dosky s chybnym chipsetom (sam si pamatam, ako som dostal novu i820 dosku a ako bonus RAMBUS pamate k nej), sudruhovia v AMD len zatlkaju a odrbavaju... vymenit ani napad, ale predat smejd zakaznikom, to ano... takto ten podiel na trhu nevybuduju ;-) Ale propagandu im tu zeru viaceri aj s navijakom ako pismo svate!

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

MP napisal:
"Chtěl jsem se zeptat pane Lake, Vy jste překontroloval správnost veškerých výpočtů a výstupů, které z toho BOINCu chodily? Protože chyba v TLB může znamenat nejen pád, ale také náhodné špatné výpočty, či data. Popiště mi prosím, jak jste zkontroloval, že BOINC na Vašem počítači zkontroloval, že výsledek výpočtů byl správný - a pak to lze považovat za směrodatné."

Overenie je celkom jednoduche - BOINC zvysi vase RAC. Kazda uloha sa v systeme BOINC pocita na min. 3x. Cize trom klientom rozne po svete je poslana na vypocet ta ista uloha. Vysledky sa porovnaju a tak sa overi spravnost vypoctu. Ak vsetci traju dodaju rovnake vysledky, vsetkym trom sa zapise skore do RAC. Takze ak panovy Lake stupa RAC, ma sotou, ze to ten CPU spocital spravne. Ak jeho RAC stagnuje, posiela nespravne vypocty.
Ake jednoduche.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.