Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Jaké může být Ubuntu 8.04?

Ubuntu logo s perspektivou
Ubuntu Linux je jednou z nejpopulárnějších distribucí, která se zaměřuje především na snadnou obsluhu (a s tím související přetažení uživatelů Windows :-) a demonstraci toho, že i Linux může sloužit běžným lidem, ne jen počítačovým nadšencům. Celkem nedávno se zrodila zatím poslední verze 7.10, je tedy nejvyšší čas se podívat, co by se mohlo do příští verze 8.04 zvané „Hardy Heron“ dostat…

Kapitoly článků

1.  Úvod, novinky

Úvodem

Na úvod mi dovolte připomenout historické souvislosti a vysvětlit zmínku o přetažení uživatelů Windows v úvodu článku. Možná to nevíte, ale prakticky hned po vzniku této linuxové distribuce se v její bugzille (systém, kde se nahlašují chyby, jež pak vývojáři opravují) objevil první bug no.1, který se stal legendou.

Tento bug, který zadal do bugzilly sám zakladatel Ubuntu, Mark Shuttleworth, totiž není ani dodnes vyřešen, přestože na něm usilovně každý den pracují tisíce a tisíce vývojářů po celém světě, ať již v Canonical (Ubuntu), Novellu (openSUSE), Mandrivě, Red Hatu, IBM, či jen tak doma, nezávisle (Linus Torvalds a tisíce dalších). Tento bug zní (ve zkrácené verzi, celý originál je přímo v bugzille) takto:

Microsoft má majoritní podíl na trhu nových desktopových PC. Toto je chyba, pro jejíž opravu je Ubuntu vytvořeno.

Asi každému je jasné, že tato chyba linuxové distribuce Ubuntu nebyla stále odstraněna. Microsoft má nadále majoritní podíl, ale Ubuntu je generaci od generace lepší a přívětivější k uživatelům, kteří nechtějí nic složitě konfigurovat. Nyní se tedy společně podívejme, co přinese generace osmá, tedy Hardy Heron.

Informace obsažené v tomto článku však nejsou ničím, co by tvůrci sami prezentovali na webu jako chystané novinky v 8.04. Jedná se o výběr toho nejzajímavějšího z více než 130 návrhů pro verzi 8.04, které současně mají reálnou šanci se do distribuce skutečně dostat a které jsou nyní podrobovány debatám. Berte jej tedy jako pohled na to, jak uživatelsky přívětivý může být Ubuntu Linux již za několik mesíců.

Novinky

Nové téma vzhledu

Ubuntu nabízí od dob Warty Warthog (tedy od verze 4.10, první veřejné) stále stejné variace na původní vzhled, tedy dohněda laděný desktop, pouze s drobnými úpravami v nových verzích, které se však stále drží původního konceptu. 8.04 v tomto přijde s výraznou obměnou, nové téma zahrne samotný instalátor, startovací obrazovku, pozadí plochy, startovací obrazovky aplikací (GIMP, OpenOffice.org, Compiz a další, dokonce i WINE!). Celý vzhled distribuce se tak konečně kompletně sjednotí a uživatelé by měli mít pocit, že používají kompaktní systém, nikoli „soubor různorodých aplikací“.

Já mohu pouze dodat, že držím palce, ať se podaří trefit přesně ten pravý střed. Tedy dotáhnout změny do vhodného stádia, ale zároveň nepřepálit případně neprovést příliš radikální odklon.

Software třetích stran

Základní instalace distribuce je sama o sobě nedostatečná a každý má potřebu doinstalovávat něco specifického pro něj samotného. Jednotné řešení, které by pokrylo celý svět bohužel neexistuje, minimálně kvůli různorodým licenčním podmínkám. Co je někde zakázáno (např. v „nejsvobodnější zemi na světě“) je jinde povoleno. Uživatelé jsou tak nuceni přidávat si do distribuce různé repozitáře (instalační zdroje), ať již naklikáním v GUI, či editaci konfiguračních souborů. Pro příští verzi se tak Ubuntu zaměří i na vytvoření standardního formátu souborů (něco jako .install), který celou věc zjednoduší na pouhý klik. Dvojklikem myši na takový soubor by měl instalční systém Ubuntu automaticky nainstalovat program z libovolného externího repozitáře a ten přidat do seznamu (tedy do souboru sources.list). Instalace se tak stane stejně složitou jako z exe/msi ve windows, ale s tím rozdílem, že zdroj pak zůstane v distribuci a vy tak budete instalačním systémem upozorňováni na aktualizace, jako je tomu u Ubuntu obvykle.

Nutno přiznat, že toto by mohlo být jedním z hlavních lákadel. Je to sice na implementaci relativně jednoduchá záležitost, která však uživatelům ušetří spoustu zbytečné práce.

X.Org 7.3

Trochu techničtějšího rázu je implementace nejnovější verze grafického serveru X.Org 7.3, který se bohužel nedostal do verze 7.10. Hlavním lákadlem 7.3 totiž je Bullet Proof X, vychytávka, díky které již nebude třeba lézt do textového režimu, pokud se v souboru xorg.conf „něco podělá“. Xka půjde provozovat i v případě, že xorg.conf bude zcela chybět, nebo záznamy v něm budou neaktuální. V podstatě jde o jakousi obdobu „nouzového režimu“ z Windows, kdy systém bude schopen nastartovat grafické rozhraní v omezeném nastavení buď VESA (800×600, 256 barev), nebo VGA (640×480, 16 barev) a spustit grafický konfigurační nástroj displayconfig-gtk, ve kterém bude možno zjednat nápravu.

Ubuntu: displayconfig-gtk

Spolu s novým X.Org dostane Ubuntu i vylepšenou podporu vícemonitorových konfigurací s odpovídajícím GUI pro nastavování.

Spolupráce s týmem kolem Automatix

Ubuntu: Automatix

Automatix je nástrojem, který zjednodušuje instalaci software v Debianích distribucích (tedy i Ubuntu), který není standardně obsažen z licenčních důvodů (jako komerční DVD přehrávače, Skype, Google Earth atd.). Bohužel je také značně kontroverzním, neboť díky interním chybám dokáže distribuci rozbořit do stavu, kdy je jedinou možností kompletní reinstalace. Pro verzi 8.04 se tak plánuje výraznější spolupráce s tvůrci Automatixu. Podrobnosti zatím neznáme, předpokládám tedy, že půjde zejména o to, aby Automatix nadále nelikvidoval uživatelům jejich Ubuntu a správně zachovával závislosti mezi softwarovými balíčky.

Konzistentní boot/vypínání

Dalším zbytečně nepříjemným aspektem Ubuntu je, že během bootování systému a také jeho ukončování zbytečně několikrát mění grafický režim, takže monitor přepíná rozlišení. To působí rušivě a v 8.04 bude napraveno. Ubuntu se v tomto ohledu bude chtít přiblížit bootování Mac OS X, které působí velmi pěkně.

Instalace bez přepisování /home

Instalace Ubuntu na již existující rozdělený disk s odděleným /home oddílem je něčím, co je minimálně vhodné, ne-li doslova nutné. Ubuntu 8.04 by v tomto ohledu mělo konečně 100% zaručit, že uživatelé při upgradu formou instalace nové verze nepřijdou o svůj „home“.

Lepší chování při zaplněném disku

Chování Ubuntu (ostatně jako dalších linuxových distribucí) při zaplnění pevného disku je velmi špatné, narozdíl třeba od Windows (uživatel často skončí maximálně v textovém režimu s root oddílem přístupným pouze pro čtení). Toto nová verze opraví, měla by nabídnout utilitu, která při docházejícím místu bude varovat a nabídne pročištění souborového systému od zbytečností a nepoužívaných věcí. Prozatím je však ve velmi ranném stádiu vývoje.

Integrované přednačítání během bootu

V rámci letošního Google 2007 Summer of Code byla vyvinuta metoda optimalizace a přednačítání dat během bootu, která v novém Ubuntu vyústí v rychlejší start systému.

Jednoduché sdílení souborů

Uživatelé budou moci spolu v rámci LAN/WAN sdílet soubory pomocí velmi jednoduchých nástrojů. Ostatně znáte ten pocit, když potřebujete někomu jen ukázat nějakou fotku, ICQ zrovna nechce posílat soubory, mailem je to takové zdlouhavě otravné. Jak by bylo hezké toto realizovat během chviličky jednoduchým nástrojem ;-).

Zdroje: 
Kapitoly článků
1.  Úvod, novinky

David "David Ježek" Ježek

Bývalý zdejší redaktor (2005-2017), nyní diskusní rejpal.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Jaké může být Ubuntu 8.04?

Čtvrtek, 15 Listopad 2007 - 16:12 | Anonym | tlamik: ne LABEL ;) ale UID, disky sa pripojuju...
Pondělí, 12 Listopad 2007 - 22:01 | Anonym | trp: linuxaci to chapali vzdycky, ale musel prist...
Neděle, 11 Listopad 2007 - 09:40 | Anonym | ze by konecne linuxaci pochopili ze pokud maj BFU...
Čtvrtek, 8 Listopad 2007 - 09:29 | Anonym | peca_007: tohle by mely resit LABELy, kazda...
Čtvrtek, 8 Listopad 2007 - 08:36 | Anonym | Software třetích stran - mimochodem tohle jsme...
Čtvrtek, 8 Listopad 2007 - 01:14 | Sentinel_sk | to Krizon: Je iny sposob ako na Linuxe nadstavi...
Středa, 7 Listopad 2007 - 07:39 | peca | Krizon, Wysky: Aha, tak dik za vysvetleni. To je...
Úterý, 6 Listopad 2007 - 17:45 | Anonym | debian: uspavani na disk nebo do pameti mi...
Úterý, 6 Listopad 2007 - 17:40 | Shafa | Btw, neni spatne si precist diskusi k temto...
Úterý, 6 Listopad 2007 - 17:32 | Shafa | Kecal: to je vec nazoru. Zkousel jsem (K)Ubuntu...

Zobrazit diskusi