Další novinky
Kapitoly článků
Vylepšený instalátor aplikací
Tento navrhovaný update pro stávající instalátor programů jej přemění v jakousi „online zásobárnu“, kde budou k dispozici screenshoty aplikací, hlasování o jejich kvalitě, odděleně zcela nové programy, vše zkrátka výrazně přehlednější než dnes.
Jednoduchá integrace Samby
Utilita pro sdílení složek v rámci windowsových „Okolních počítačů“. Již nebude nutné uživatele přidávat z příkazové řádky, to obstará grafické rozhraní a jednoduchá zaškrtávací políčka zas umožní sdílet všechny domovské adresáře v počítači.
Redesign „About“
„About“ dialog zobrazující základní informace o distribuci dostané také novou fazónu.
Instalace i pro „lamy“
Zpětná odezva od uživatelů směrem k vývojářům je nezbytným aspektem vývoje Ubuntu a ne od každého lze očekávat svědomité reportování problémů v bugzille. Klíčovým prvkem je instalace systému, kde zatím řada skutečně IT-nedotčených uživatelů (zkrátka zcela běžných lidí bez počítačové gramotnosti) selhává. Pro mnohé totiž vypálení obrazu CD je úkolem, kterém nerozumí (řada lidí si prý stěžuje, že jej vypálí interním nástrojem z Windows a CD pak nebootuje, protože prostě vypálí soubor na CD, nikoli image z tohoto .iso souboru). Ubuntu se hodlá zaměřit na daleko větší okruh běžných uživatelů, kteří skutečně neznají rozdíl mezi „vypálit data“ a „vypálit ISO obraz“.
Pro ty bude vyvinut nový nástroj, kdy si místo ISO stáhnou EXE soubor, ten si po spuštění řekne o prázdné CD a disk sám vypálí a nakonec přidá základní informace, jak Ubuntu nainstalovat a poté nastavit. Tyto informace nabídne i ve formě PDF s možností je vytisknout.
Lokální uživatelé a skupiny
Po nastavení časové zóny při instalaci (nebo i po ní, kdykoli údaj změníte) bude schopen systém nabídnout informace o místních lokalizačních týmech, skupinách linuxových uživatelů, zkrátka informace o komunitách lidí v (v našem případě) České republice, kteří jsou „s vámi spřízněni“. Ostatně české Ubuntu (a nejen ono!) je velkou komunitou a takto se o nich třeba dozví i ti, kteří by normálně o ničem takovém nevěděli.
Video návody v rámci operačního systému
Potřebujete něco v systému udělat, nevíte jak a z textové či obrázkové nápovědy jste zmateni? Zde přichází na scénu idea videonávodů, které by mohly být v menu přístupné skrze Help -> Tutorial Videos. Tam budou k dispozici video ukázky jak udělat/zprovoznit to či ono, které jsou mnohem názornější než ten sebelepší návod. A bude-li se komunita kolem Ubuntu snažit tak jako doposud, čeká nás možná velmi rozsáhlá databáze všemožných názorných ukázek.
Verifikace návodů na fórech
Pokud odhlédneme od videonávodů, vraťme se na chvíli k návodům na diskusních fórech. Někdy se stane, že vám doma prostě daný postup nefunguje, případně je návod určen pro příliš starou verzi Ubuntu a aplikace. Do budoucna bychom měli počítat s týmy lidí, kteří budou na fórech tyto návody průběžně verifikovat a opravovat dané posty tak, aby vždy byly aktuální i po uvolnění nové verze Ubuntu.
Instalace Ubuntu přímo ve Windows
Nějaké projekty zahrnující jistou míru začlenění Windows v rámci instalace linuxu jsme tu už měli, ale zatím to vždy končilo instalací z vlastního prostředí linuxové distribuce. Ubuntu v tomto směru chystá doslova převratnou změnu.
Představte si, zatím spíše hypotetickou, možnost nainstalovat Ubuntu jako aplikaci na Windows diskový oddíl. Ubuntu by si upravilo záznam v boot.ini, ale jinak by normálně fyzicky leželo na NTFS oddílu v nějaké adresáři (třeba Program Files/Ubuntu). Uživatel by tak byl oproštěn od nutnosti dělit nějak disk či dalších náročnějších operací. Toto řešení by však sebou neslo i jistá úskalí, ale to je na delší debatu, kvůli které si dnes o Ubuntu nepovídáme.
Další aspekty
- vylepšená podpora ADSL a vytáčeného připojení
- vylepšená podpora šifrovaných souborových systémů
- lepší sekce o balíčcích na diskusním fóru
Jak vidíte, budoucí verze Ubuntu možná dostanou do vínku pár skutenčně zajímavých věcí, které mají šanci přitáhnout další uživatele a přispět k zas o něco bližšímu vyřešení bugu číslo 1 ;-). Já sám se více než těším, kde v době uvedení Hardy Herona bude Mandriva, openSUSE či Fedora…
… a kde bude SP1 pro Vistu :-).