Jaké variace Windows 7 Microsoft chystá
Vězte tedy, že pokud se nic nezmění, jakože teď už by nemělo, budou (pravděpodobně ještě letos) uvedeny na trh tyto verze Windows 7:
- Windows 7 Starter edition
- Windows 7 Home Basic
- Windows 7 Home Premium
- Windows 7 Professional
- Windows 7 Ultimate
- Windows 7 Enterprise
Na první pohled je tu jediná změna, a to přejmenování původní „Business“ edice na „Professional“ po vzoru starších operačních systémů Windows 2000 a Windows XP. Něco je však schováno takříkajíc „pod pokličkou“, touto změnou je především fakt, že narozdíl od Windows Vista budou verze Windows 7 tak, jak jdou po sobě, obsahovat vždy to, co verze nižší, plus něco navíc. To se dotkne především oné verze „Professional“, kde zatímco ve Windows Vista Home Premium byla součást Media Center a ve Windows Vista Business už nikoli, ve Windows 7 Professional už Media Center zůstane.
Microsoft zároveň očekává, že na odbyt nejvíce půjdou dvě verze: Windows 7 Home Premium a Windows 7 Professional. Tyto dvě verze by měly být dostačující pro dvě hlavní skupiny zákazníků: domácí uživatelé a firmy. Verze Windows 7 Enterprise bude dostupná pro náročné zákazníky z řad velkých firem, a to pouze skrze smlouvy Software Assurance (jinými slovy v běžném obchodě nebo jako OEM s novým PC tuto verzi nekoupíte, minimálně ne legálně).
Pro koncové uživatele bude Microsoft doporučovat a většinou také nabízet Windows 7 Home Premium. Verze Home Basic by měla být dostupná prý jen pro rozvojové trhy, v podstatě by se mělo jednat o takovou „lepší Starter edici“ určenou velmi často pro PC typu „nettop“ (levné ne příliš výkonné PC). Naopak narozdíl od dosavadní situace bude celosvětově dostupná verze „Starter“, ta se bude dodávat výhradně jako OEM předinstalace na počítačích s nějakými těmi hardwarovými omezeními.
A samozřejmě nebude chybět ani „Ultimate“ verze, která však bude mít navíc už jen bezpečnostní záležitosti typu BitLocker (též součástí Windows 7 Enterprise). Z tiskové zprávy je to však víceméně to jediné, čím má být Ultimate verze zajímavá, vypadá to, že ji bude mít Microsoft v nabídce jen pro případ „kdyby to třeba někdo chtěl“.
Od místního zastoupení společnosti Microsoft jsme k tomuto tématu dostali upřesňující informaci:
„V ČR bude dostupná pouze verze Home Premium, Professional, Ultimate, pro zákazníky se Software Assurance je pak dostupná verze Enterprise. Edice Windows 7 Starter bude dostupná pouze pro výrobce počítačů a měla by být pouze na počítačích typu 'netbook' a 'nettop'. Většina současných počítačů tohoto typu však může bez problému provozovat vyšší edice, takže je otázkou výrobců, jaké bude jejich rozhodnutí o vhodné verzi pro jejich zákazníky.“
Ceny zatím nebyly zveřejněny, ale domníváme se, že se nebudou moc lišit od současných cen ekvivalentních variant Windows Vista. Stejně tak v Microsoftu ještě nemají hotové definitivní hardwarové nároky na jednotlivé verze.
Na samotný závěr snad jen jednu drobnost: nečekejte, že vyjde Windows 7 Beta 2. V plánech Microsoftu nic takového není, po současné betaverzi má vyjít až Release Candidate (RC) verze (rovněž bez čísla, měla by být jen jedna) a pak už přímo RTM (Release To Manufacturing, tedy finální verze) následována dostupností na trhu. Odhady a spekulace hovoří o tom, že RC verze by měla být k dispozici ve druhém kvartálu tohoto roku (v nejlepším případě v dubnu), RTM ještě ve třetím a až ve čtvrtém by mělo být možné Windows 7 běžně koupit. V Release Candidate verzi by měly být již zapracovány hlavní požadavky zákazníků a do RTM verze by měly být vychytány jen kritické chyby a problémy, ale už by neměly být přidávány žádné funkce. Ve fázi od RC do RTM verze už se obvykle nepřidává mnoho kódu, Release Candidate se dá přirovnat k letadlu připraveném k odletu a už se jen kontroluje, jestli někde není nějaký kritický problém, který by znemožnil start přirovnatelný k fázi RTM. Tato fáze je také důležitá pro přípravu tvůrců hardwaru a softwaru, aby bylo vše odladěno (hlavně ovladače), protože už se nic zásadního co do funkčnosti měnit nemá.