Jaký procesor, kolik paměti apod.
Kapitoly článků
Nyní pokud již víte, co žádáte a za kolik, se jistě ptáte, co bude umět a co bude uvnitř. Proto jsme se problematiku procesorů, čipových sad, grafických karet apod. rozhodli shrnout do několika dalších článků, protože jde o velmi rozsáhlé téma. Nicméně dnes vám nabídneme pár předběžných typů, i když jednotlivým součástem se budeme podrobně věnovat později.
U procesorů Intel Celeron-M se vyplatí dát si pozor, zda-li jde o verzi s 1 MB L2 cache, protože cena je srovnatelná se staršími Celerony-M s 512 kB L2 cache, ale výkon je při stejné frekvenci vyšší! U Pentií-M se již jednoznačně říci nedá, zda-li sáhnout po novější verzi s 2 MB L2 cache a 533 MHz FSB či se spokojit se staršími a pomalejšími Pentii-M s 1 MB cache a 400 MHz FSB. Zde totiž bývá slušný rozdíl v cenách. Nicméně ve většině případů platí, že novější verze automaticky znamená i nové technologie jako PCI-Express, DDR II paměti či Serial-ATA disk apod.
Pokud jde o procesory AMD, tak zejména u mobilních Sempronů bych se vyvaroval verzí se 128 kB L2 cache, protože 256 kB L2 může znamenat často rozdíl mezi „trháním či netrháním scény v náročnější hře“, či citelný rozdíl výkonu při specifických výpočetních úlohách! To platí např. pro Sempron 2800+ (1,6 GHz/256kB) vs. Sempron 3000+ (1,8 GHz/128kB) ve prospěch „pomalejšího“ kusu. Také je dobré znát, jde-li o typ se spotřebou 62 W či 25 W.
Pokud pak volíte model s integrovanou grafickou kartou a hodláte notebook využít občas i na nějakou tu hru, je dobré vědět pár skutečností. U Intelu je jistě vhodnější sáhnout po modelu s grafickým jádrem Intel GMA900 (čipová sada Intel 915GM/GMS či 910GML) místo staršího Intel Extreme Graphics 2 (Intel 855GM/GME a Intel 852GM/GME). Pro AMD je pak nelepší čipovou sadou dneška ATI Xpress 200M s jádrem Radeon X300! Ceny jsou často velmi podobné.
Paměti berte minimálně typu DDR333, protože opět platí, že cena může být stejná, ale výkon ne. Rozumným minimem je dnes 512 MB, tak se nebojte případně připlatit za 256 MB, určitě se to vyplatí. Pokud vám někdo vnucuje 128 MB RAM, nebrat!
A u disku zkontrolujte, zda-li jde o typ se 4 200 či 5 400 otáčkami za minutu. I ty nejlevnější notebooky můžete dnes sehnat s výkonnější variantou a rozdíl při běžném provozu opravdu poznáte.
Tolik moje úvodní tipy, na které ještě narazíme a rozebereme podrobněji. Samozřejmě ne vždy se podaří vše skloubit dohromady, protože nabídka je jaká je, ale proč se o to alespoň nesnažit.
Několik slov závěrem
Dnes jsem se pokusil uvést vás do problematiky notebooků a zároveň nabídnout pár drobných rad, které se týkaly jejich výběru. Tedy toho, co s čím musíte při nákupu počítat a co zvážit předem. V současnosti se notebook stal již opravdu dostupnou alternativou stolních PC. A pro někoho, kdo se úplně (či spíše vůbec) v problematice IT nevyzná, může již být trh nepřehledný. Protože ne vždy platí, že o vlastnostech notebooku rozhoduje cena - tj. čím dražší tím lepší a pro vás i vhodnější! I když samozřejmě ta stále zůstává limitujícím faktorem.
Zde bych ještě rád podotknul, že vše řečené se týká notebooků nových, tj. v bazaru jistě můžete sehnat Centrino třeba za 20 000 Kč, ale to je již vaše riziko. Příště se budeme věnovat procesorům a čipovým sadám.