Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Jakých bude příštích 5 let na trhu LCD?

Tato ?zlatá éra? je již však ve svém závěru, ostatně i výdaje na vývoj poslední 4 roky klesají
 
nyní se bude vývoj směřovat "jen":
 
k dalšímu zvyšování rozlišení panelů, většímu kontrastu a lepšímu pokrytí NTSC barevného prostoru, zkracování doby odezvy, zvyšování zorných úhlů a samozřejmě snižování výrobních nákladů.
 
Tak co si z toho máme vybrat? :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Zlatá éra pro výrobce - tj super zisk na kus.. Teď už je to z pohledu zákazníka super vlastnost (rozlišení, gamut) ale z pohledu výrobce je to spousta muziky za málo zisku.. Zákazník je zmlsaný :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to je pravda no.. neni to tak davno co 14" LCD stalo 150 000,-

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

LCD je sis krásná věc ale dny jeho slávy se už pomalu ale jistě blíží ke konci. Výrobci do jejich vývoje investovali nemalé finance, a tak přece musí investované peníze nějak dostat zpátky. Technologie OLED je už za dveřmi a je jen na nich jak dlouho ji tam budou držet a budou se snažit vyrýžovat na dosavadních technologiích.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

OLED je sice za dvermi, ale OLED panely maj v soucasnosti pomerne omezenou zivotnost. Kdyz je zaplej furt tak mam dojem ze tak za rok az dva barvivo vybledne .... a panel v haji. Vetsina soucasnych LCD nebo CRT vydrzi dyl (s trochou stesti i 5-10 let ... )

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ja osobne ocekavam prudky pokles kvality. Zanedlouho bude temer nemozne sehnat v prijatelne cene slusne funkcni panel. Budou chrlit tuny neustale se meniciho suntu. Vyrobce, ktery se bude snazit zaujmout kvalitou, v tom blazinci neobstoji.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

taky by nekdo mel standardizovat mereni parametru displayu, protoze v soucasne dobe temer vsichni vyrobci uvadi parametry uplne odlisne od skutecnych a kazdy, jak se mu zlibi (treba panel odezva 5ms, namereno min. 15ms, max. 30ms, prumer ~20ms, kontrast udavany 800:1, namereno z 1m vzdalenosi 80:1 pri 100% jasu a podobne)...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

 mna sere, ze skoro ziadny vyrobca ani predajca nema v specifikaciach napisane o aky panel vlastne ide....aj to s tou x-ms odozvou je tak trochu chytak...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

BiIbo: Životnost OLED se odhaduje okolo 5000 hodin provozu (což je o dost méně než dva roky trvalého provozu), ale na druhou stranu si myslím, že by se určitě zákazníci našli. Respektive teda otázkou je, co se chápe pod koncem životnosti - udával se pokles kontrastu na polovinu.

Na domácím počítači mám +- jednu až dvě hodiny denně a OLED bych bral daleko raději, než LCD. Teď zůstávám u CRT, protože mi LCD nevyhovuje.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No jak to tak čtu tak bude všechno po starým, alesopň na spotřebu LCD by se měli juknou -> snížit, u větších uhlopříček totiž nějak nechutně roste.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Blízká budoucnost: do obýváků SED panely, u PC segmentu by to mohlo být buď také SED nebo spíš FED panely. V každém případě se blýská na lepší časy, protože obě technologie mají nízkou spotřebu, výborné (8bit) barevné podání, velké pozorovací úhly, velice rychlou spotřebu. Největší mínus bude cena. Howg

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Blízká budoucnost: do obýváků SED panely, u PC segmentu by to mohlo být buď také SED nebo spíš FED panely. V každém případě se blýská na lepší časy, protože obě technologie mají nízkou spotřebu, výborné (8bit) barevné podání, velké pozorovací úhly, velice rychlou odezvuu. Největší mínus bude cena. Howg

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

n : se spotrebou u LCD se da hnout jedine pokud se prejde na jine podsviceni (treba LED) a to v tehle chvili zatim jeste je krapet draha legrace, na stavajicim podsviceni pomoci trubic nic moc srazit nejde. A podsviceni vezme tak 90% spotreby LCD.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jen pro zajimavost, pri moji praci sviti monitor 4000 hodin rocne. Vzheldem k tomu, ze stavajici OLED viditelne degraduje uz po 1000hodinach a pri 7000 uz je nanavratne v haji .....
Vyrobci kvalitnich LCD se urcite uzivi, jen se bude stale zvetsovat rozestup mezi beznym shitem a kvalitnim monitorem. Bezny vyrobci LCDcek posledni dobou radi matou telem a vyrabej komplety kdy je jedna z casti monitory zastarala a jen se to dobre odesignuje. Napriklad se pouziva staricka MVA obrazovka a k ni moderni elektronika, ktera svindluje co muze. U TN+ to zase bejva obracene, nova obrazovka a staricka elektronika, ktera ma desny barvy.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2 Pivec: Máš staré informace

Nové výbojky EEFL jako náhrada za CCFL
http://automatizace.hw.cz/clanek/2007062301

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

xvasek: takze kdyz vezmu pouzivani 8 hodin denne (treba v praci) tak je to 1.7 roku

Kdyz 16 hodin denne (cely den pocitac nekdo pouziva, krome noci) tak to neni ani rok .... takze s tim rokem az dva jsem to skoro trefil :)

Je fakt ze pokud by byezel 24 hodin denne, ze bude do pul roka v haji, ale zase opravdu nonstop vetsinou monitory nebezej ...

Jinak ja osobne mam taky furt CRT (LCD mi taky nevyhovuje ... resp takovy ktery by uz vyhovovalo je nechutne drahy ...)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ano FED a SED  jsou na tom v současném vývoji asi lépe. Z mého pohledu se mi na nich ale nelíbí právě jejich princip. Stejně jako u CRT jde o emisi elektronů, a proto jsem zvědavý na jejich vliv na naše oči. U OLED jde přece jen o emisi světla, což u nich právě beru jako velký klad. Docela mě zajímá jak u SED a FED výrobci vyřešili vakuum a s ním spojenou nutnou pevnost skleněného "obalu" , což je u CRT řešeno vypouknutím obrazovky, které zvyšuje odolnost obrazovky proti vnějšímu tlaku.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?
+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Co bych uvítal nejen u LCD panelů, je zvýšení rozlišení na "papírovou" kvalitu, tedy nějakých 300 ppi, při zachování rozumné uhlopříčky, 24" stačí. Další neskromné požadavky jsou zvětšení barevného gamutu a zlepšení kontrastu, což oboje v případě LCD souvisí s podsvícením.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2Bilbo: Jelikož barva v světla LED je fyzikální vlastnost daného substrátu, k žádné změně (nebo blednutí) na rozdíl od všech luminoforových (CRT, Plasma, FED...) a nebo filtrujících (LCD, DLP...) technologií nedochází. Problém je jen se statistickou životností - není problém aby ti jedna LEDka vydržela 20 let, ale je problém aby ti jich z 1950*1200*3>7 miliónů neodešlo za ty 2 roky víc než jen malé množství...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Radek123: při příchodu LCD bývaly také různé problémy a kam to teď dotáhli, takže bych to u OLED neviděl jako neodstranitelný problém. Podle mě je to jen otázka času. V porovnání s SED a FED by jejich finální výroba měla být podstatně levnější, problémem je však investice do vývoje potřebných materiálů. OLED technologii bych vyděl jako perspektivnější a to hlavně kvůli minimální tloušťce a ohebnosti, kterou teda u FED nebo SED čekat nemůžeme.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No s tim OLED bych to videl do prenosnych zarizeni, kde se ta ohebnost necha vyuzit, u normalniho desktopu je ta vlastnost k nicemu. Na desktop bych to videl SED, FED to je budoucnost.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

JoHnY3: Nemáš v tom trochu zmatek? TN+Film je nejstarší typ LCD technologie, a právě moderní elektronika se pokouší kompenzovat jeho neduhy, hlavně špatné barevné podání (jen 6-bit i u nejmodernějších "vylepšených" TN). Tyto panely také patří mezi nejlacinější (záměrně nepíšu nejlevnější). Typ MVA, které má sice dobré barevné podání, ale trpí pomalejší odezvou, se dnes prakticky nepoužívá, jen jeho "příbuzný" PVA nebo spíše S-PVA (Samsung), nebo IPS/S-IPS (LG.Philips).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

tak s tim, ze budeme vetsi hraci na trhu s vyrobou lcd setu apod. maji pravdu. v zapadni evrope dostavili linky, jeste ani nerozjeli vyrobu a uz je rusi. a pravdepodobne cast skonci u nas. asi uz to pro ne neni takove rito.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.