Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Oracle: Java 8 se odkládá na příští rok, Java 9 až 2016

Java logo
Gigant Oracle přistoupil k jedinému logickému kroku s neustále děravou Javou, který připadal v úvahu. Vydání verze 8 se odkládá na příští rok a devítka nás čeká až za 3 roky...

Asi netřeba příliš vytahovat na povrch časté zmínky o tom, jak Java pod vedením Oraclu „technologicky prosperuje“, připomeňme pouze jeden článek, výmluvný již svým nadpisem:

Nelze ale obecně říci, že by Oracle fungoval jako softwarový diletant. Pomalu připravované vydání Java 8, které mělo přijít ještě v tomto roce, zkrátka nebude, Oracle se jej rozhodl odložit na příští rok, aby jeho inženýři mohli ještě déle pracovat na bezpečnostních aspektech tohoto vydání.

JDK8 se měl původně objevit již letos v září, jenže v předběžných verzích se stále objevovaly a objevují bezpečnostní problémy a s ohledem na to, jak se takové procesy často vlečou, bylo jasné, že podzimní termín se nestihne. A protože Oracle funguje v termínech (viz o kousek výše linkovaný článek), po sečtení 1+1 to jednoduše dalo výsledek 2014.

Mark Reinhold, Chief Architect v Java Platform Group u Oraclu, tak oznámil zpoždění, navíc pochopitelně doprovázené posunutím předběžného termínu pro vydání Javy 9. Ta nás čeká nejdříve v roce 2016. Z hlediska vydání Java 8 se v podstatě řešilo jestli jej odsunout, nebo nezahrnout Lambda výrazy, případně to pozdržet ještě déle a zahrnout i výstup z projektu Jigsaw. Zvolena byla tedy prozatím střední cesta, kterou Mark označuje za nejmenší zlo.

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Oracle: Java 8 se odkládá na příští rok, Java 9 až 2016

Úterý, 23 Duben 2013 - 18:52 | Er Nestor | Ad pascal ... tam se samozrejme bije touha po...
Pondělí, 22 Duben 2013 - 23:33 | aa bb | Aj ked javu aktivne nepouzivam tak musim do...
Pondělí, 22 Duben 2013 - 21:01 | Er Nestor | Vyraz "trochu ustrnula" je znacne...
Pondělí, 22 Duben 2013 - 17:49 | JoHnY3 | Java uzavery omezene, ale to uz i PHP. Jako jazyk...
Pondělí, 22 Duben 2013 - 16:45 | HKMaly | ... coze? Java jeste porad nema uzavery?

Zobrazit diskusi