Je libo CD-ROM 56×?
Přehled CD-ROM rychlejších než 52× speed
|
Chcete-li mechaniku vidět, stačí kliknout na její název! A ještě jednu poznámku k CyberDrive. Podobně jako Sony, i tato má zvláštní funkci pro změnu rychlosti. Zde to je ale naopak. Stisknete-li na 2 sekundy Eject, dojde ke snížení rychlosti na 8-16×. Tedy přesně opačná funkce. Hlučnost tedy při přehrávání MP3 snížíte tlačítkem, není třeba spouštět k brždění žádnou softwarovou utilitu.
A nyní již k té averzi. Jistě jstě zpozorovali, že žádná větší značka se do zvyšování rychlosti čtení nad 40× speed moc nehrnula a nehrne, a když už, tak do 52× speedu, ale pouze s nějakou berličkou (Sony). Důvod je prostý, a delší dobu již notoricky známý. Ano, je to nebezpečí destrukce média v takto rychlé mechanice.
Na toto téma jsme začátkem roku uvedli hned sérii článků (28.2., 25.2. a 26.2.). Výrobci mechanik většinou upozorňovali na nekvalitní CD-R média. Nyní ale nebezpečí můžeme rozšířit i o lisovaná média, a to třeba přímo od Microsoftu, což dokladují tyto obrázky:
Na prvním vidíte zničené lisované CD se hrou Il-2 Sturmovik z mechnaiky AOpen 52×, který se objevil na Guru 3D, druhá fotografie zachycuje lisované originální CD MS Windows 2000 Server, tak jak se jej podařilo vydolovat z mechaniky LG Electronics 52×. K tomuto obrázku patří textu ze stránky STEVE PICKERING'S IT SUPPORT GUIDE.
Jak vidíte, už nejsou bezpečná ani lisovaná CD. Co s tím tedy? Máme se snad bát CD do mechaniky vůbec vkládat?
Zkusím na obě otázky odpovědět najednou. U CD-ROM mechanik bohužel neplatí to co pro základní desky. "Přetaktování" u CD-ROMky může být opravdu i životu nebezpečné. U boardu mám maximálně odejde procesor (i když ani zde není nebezpečí požáru zcela vyloučeno). Mám totiž obavu, že taková CD-ROMka v minitoweru na stole, v úrovni očí, ve které dojde k destrukci CD může být minimálně nebezpečná pro vaše oči. Co tedy s tím? V každém případě si svá CD pořádně zkontrolujte. Hledejte každou nerovnost, bublinku či mechanické počkození. Objevíte-li dokonce trhlinku, co nejrychleji udělejte kopii a CD označte jako poškozené! Je-li nezbytně nutné takové médium používat, nejprve alespoň softwarově snižte rychlost čtení. To se dá třeba s pomocí PlexTools nebo DriveSpeedem od Aheadu. Myslím, že u mechanik s rychlostí do 48× by nebezpečí hrozit nemělo, i když ani zde se nedá na 100% vyloučit. Při výběru nové mechaniky pak raději kupte levnější, pomalejší. Není třeba vyhledávat ty nejrychlejší. Věřte, že při čtení valný rozdíl mezi 48× a 56× nepoznáte. Jednak ušetříte, druhak se (možná) budete cítit bezpečněji. Když už rychlou mechaniku musíte koupit, dbejte na to, aby u ní bylo možné rychlost snížit. Nejlépe na trvalo, nebo alespon hardwarově (viz CyberDrive). Když ani to není možné, měla by CD-ROMka umět alespoň snížit rychlost softwarově, třeba s pomocí výše uvedených programů. Nebude-li to umět, hledejte jinou (nebo když to nebude vědět prodejce).
Co tedy dodat? Myslím, že zvyšování rychlosti čtení CD už nemá vlaného významu a dosáhlo na strop technologických možností (především médií). Zkrácení doby čtení již není tak výrazné a navíc zde hrozí destrukce média. Za to těch pár sekund rozhodně nestojí.
Diskuse ke článku Je libo CD-ROM 56×?