Je nová ochrana MediaMax opět k ničemu?
Pokud se podíváte na některé často zodpovídané dotazy, které se k této ochraně vážou, nemůžete i bez vlastnění takto chráněného CD nabýt jiného dojmu, než že ve Windows prostě opět postačí při vkládání CD podržet Shift či vyřadit automatické spouštění po vložení z provozu, případně stačí takové CD vložit do PC s nepodporovaným operačním systémem. Zde je jedna z často kladených otázek i s jasnou odpovědí:
Otázka: Mohu přehrávat MediaMax CD i na Linuxu?
Odpověď: Ano a ne. Berte na vědomí, že MediaMax nepodporuje operační systémy Linux, takže se pod ním nedostanete k bonusovým materiálům na CD. Nicméně audio část na Linuxu přehrajete jako každé jiné audio CD.
Co z toho vyplývá? Ano, na MediaMax 5 chráněném CD je opět normální audio session, která jde běžně přehrávat ve všech PC mechanikách, a datová session, na které je software MediaMax a ten právě zajišťuje onen copy management a ochranu proti neoprávněnému kopírování (za neoprávněné kopírování zřejmě považují u SunnCommu i převod do MP3, protože, jak tvrdí opět jedna z odpovědí, MP3 formát je nezabezpečený a MediaMax jej nepodporuje, protože se v MP3 formátu skladby neoprávněně šíří P2P sítěmi). Je-li tedy první audio část přehratelná jako každé jiné audio CD, co brání tomu, aby si uživatel nenainstaloval MediaMax a zkopíroval CD v jakémkoli jiném programu? Je-li to pouze omezenost ochrany na automatické spouštění v systémech Windows, případně Mac OS X, pak skutečně nevím, co autoři MediaMaxu tímto sledují.
A nyní perlička na závěr, díky které tento článek původně vznikl. V SunnCommu totiž o obcházení ochrany Shiftem vědí. Ba co víc: sami vám to na požádání e-mailem sdělí. Alespoň to pro server Tom’s Hardware Guide řekl viceprezident marketingu a prodeje společnosti SunnComm, Scott Stoegbauer. Nezmínil sice onen postup, jak ochranu obejít, ale jaká jiná by to byla? Rozhodnutí firmy tuto informaci poskytovat vychází prý z faktu, že Apple stále odkládá dohodu s vydavateli, která by umožnila skrze copy management MediaMaxu nahrávat skladby z takto chráněných CD do přenosného přehrávače iPod (který, jak jistě víte, je právě produktem firmy Apple). V neposlední řadě jako důvod sdělování informace o obejití ochrany uvedl Stoegbauer, „aby byl legální zákazník s koupeným zbožím náležitě spokojen“. No nevím, nebylo by lepší se na celou tuto slavnou ochranu rovnou vykašlat? Spokojeni by pak možná byli všichni...