Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k JEDEC ohlásil podporu standardu NVDIMM

a jak to bude s výdrží těchto pamětí? Tedy jestli budou mít omezený počet zápisů jako má SSD

+1
+15
-1
Je komentář přínosný?

V té kombinované variantě by nemusel počet přepisů vadit.
Mohlo by to být tak, že tam bude RAM, vedle flash a obsah se přesype při odpojení napájení. Takže by to na DIMM znamenalo přidat stejnou velikost flash a kondenzátor, který to zvládne napájet po dobu přesunu dat.
Mělo by to rychlost RAM, nevyžadovalo napájení a fyzická životnost by převyšovala morální.

Navíc by šlo postavit počítač, který by neměl RAM a disk, ale jen jednu trvalou paměť s rychlostí RAM (i když v současné době zatím vzhledem ke kapacitě pořádně drahou).

+1
-7
-1
Je komentář přínosný?

Ano, slo by postavit pocitac ktery ma jen jednu trvalou pamet ... ale kdo o to stoji? 99% programatoru da prednost klasicke architekture pred run-in-place protoze v klasicke architekture jim nemuze preteceni zrusit aplikaci.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

To vypadá zajímavě.
Jen se obávám, že než/jestli vůbec (kvůli rozškálování trhu s CPU) dorazí ECC varianta k normálním smrtelníkům, tak si dost počkáme :-(

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

ECC verze NVDIMM už dávno existuje a prodává se. Dělají to jako DDR3 a DDR4 RDIMMy pro servery. Mám pár takových strojů s 2x E5-26xx v2 a DDR3 NVDIMM (po 8GB) od Supermicro. Jedu na tom SLOG (ZIL) pro ZFS přes ramdisk driver. Funguje to excelentně, vůbec nejrychlejší SLOG, jaký se dá udělat (je to de fakto nonvolativní RAMdisk, takže rychlost je mnohem vyšší než cokoliv jiného včetně těch ZeusRAM SAS disků atd., i cenově je to fajn - asi 4x tolik co obyč. RDIMM)

Máme to v provozu už přes rok (objednávka a obratem dodávka v březnu 2014, přímo z USA). NVDIMM moduly dělá Viking (ten s tím začal a dodává to pořád), pak Micron a chystal se Samsung (jestli to opravdu dělají nevím, nemám čas to sledovat).

Na tyhle diskové cache je to ideální. Tedy pro ZFS, bcache, flashcache, ...

Dělá to cirka 1.5 milionů 4KB zápisů za vteřinu, to je pro SLOG device dost i pro obsluhu NFS přes 56 gigabit FDR Infiniband (dvojitě ve fat tree).

Potřebuje to podporu nějakých signálů v DIMM slotu navíc a úpravu BIOSu, takže to mají jen některé mainboardy.
Paměti NVDIMM se dělají už déle než rok, jen se špatně shánějí v EU. A nejsou ve větších kapacitách (největší jsem sehnal DDR3 8GB, ale v DDR4 už dělají i 16 a 32GB).

Od NVDIMMu vede drátek k superkapacitoru, který to napájí než se uloží obsah RAM do flešek. Počet zápisů do flešek je samozřejmě limitovaný, ale nevadí to, protože k tomu dochází pouze při vypnutí serveru (tj. maximálně několikrát ročně).

Zatím to podporují některé desky od Supermicro a Asusu (viděl jsem to u jedné serverové). Nikdo jiný to zatím nedělá, alespoň co vím.

Podívejte se na stránky Supermicra nebo Vikingu.

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Serverové řešení a násobně drahé paměti i na serverový segment. To nevypadá na domácí servřík.
Ony se vlastně dělají i pro DDR3 : SANDISK ULLTRADIMM 400GB* SSDDRAM DDR3 19NM EMLC, ale taky se šílenou cenou.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

8GB DDR3 ECC registered NVDIMM stál asi $200. To je tak 2-4x tolik co normální ECC RDIMM o stejné kapacitě. Naproti tomu, sTEC ZeusRAM 8GB SAS ram-disk stojí $2500. Na ZFS SLOG jsou potřeba dva. Takže buď je to dražší o $5000 nebo o $400. Přičemž to řešení s NVDIMM je mnohokrát rychlejší, nezatěžuje procesor ani sběrnice.

S cenou $200 to není tak nemožné použít i mimo enterprise oblast.

Jak jsem psal dole, jsou dva druhy - NVDIMM a UltraDIMM, alespoň tak to jmenují výrobci. První je RAMka zálohovaná fleškou, druhé je SSD dostupné přes DIMM slot. Jedno odpovídá tomu v článku zmíněnému NVDIMM-N a druhé tomu NVDIMM-F.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Dík za tip. Ikdyž už to nejsou astronomické sumy, říkávám že taková sestava si na sebe musí vydělávat.
No jo, když na doma používám DDR3 ECC s termal senzorem do desktopových Asus AM3 desek z druhé ruky za max. 800Kč/8GB a pětinásobek je pořád nějak zatím nezdůvodnitelný bez ohledu na to, že by to ty staré biosy desek vůbec nerozpoznaly.

+1
-6
-1
Je komentář přínosný?

Co to je za nesmysl. SSD je o hodne pomalejsi jak ram, meni svuj obsah velmi casto, takze SSD s 1000 prepisy vydrzi tyden.

A co je to za nesmysl o odpadnuti nutnosti vypinat pocitac?

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Suhlas, DRAM su ovela rychlejsie ako NAND flash, bohuzial DRAM su volatilne a maju male kapacity. Nikto nebude mat systemovy disk C ako napr. 200 GB z volatilnej DRAM.

LENZE: RAM je RAM. Mozno mi nieco unika a vznika akysi storage medziclanok (ani sa to neda nazvat technologicky iny typ storage, to by boli napr. ferritova ci memristorove pamate rychle jak DRAM a pritom nonvolatilne), ale je hovadska pravda, ze DRAM su ovela rychlejsie ako NAND flash. Kontinualky uz su 30-40 GB/s v tri-quad-channel vs. 500 MB/s pri SATAIII, alebo 2 GB/s tie NVMe zazraky do PCIe slotov. Latencie ani nehovorim: 0,05-0,01 ms cili nybrz ponivac 50000-10000 ns u NAND flash vs. 50 ns pri DRAM.

Ja fakt nechapem. Navyse tych 2000 prepisov MLC a 500 prepisov TLC NAND flash a kvadriliarda kvintilionov prepisov DRAM tiez vravi za vsetko. Fakt nechapem.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Existuji jine technologie, ktere neztraci obsah, a pritom jsou lepsi nez Flash. Kdysi jsem mel pristup k tistenemu ACM, jednou tam byl clanek o PCM (phase change memory) a zabyval se prave pouzitim PCM jako RAM. Navic jsem kdesi cetl ze Intel investoval do PCM docela dost $$$$ ale nevim jestli nakonec nenasli neco lepciho - se uvidi.

Pokud si dobre vzpominam, mel PCM kolem 10^9 write cyklu na 40nm procesu, coz je furt malo na RAM, ale v tom clanku byly nejake "triky" jak by to slo pouzit jako RAM s zivotnosti kolem 3-5 let. Navic by PCM melo s mensimi bunkami (lepsim procesem) podstatne zvysit mnozstvi write cyklu.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Hej existuju aj ine nonvolatilne prepisovatelne pamate ako hdd a xor/nand ci ine flash. Ziadna z nich ale nie je na trhu nasadena.

Chapem snahu nahradit DRAM nonvolatitlnymi pamatami, ale DRAM maju JEDINU nevyhodu: nie su nonvolatilne. Vo vsetkom ostatnom vsetkych ostatnych konkurentov (hlavne flash) uplne rozdrtia desiatky-stovky-tisicky-nasobne a niekde trilion-nasobne (napr. pocet prepisov).

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Předpokládám, že je to standart pro budoucnost. Až budou nějaké rychlé NV paměti s úplně jinou technologií než je flash. Pak snad se uskuteční můj sen, a to plně statický počítač - když nebude mít co dělat tak poklesne takt až na nulu a bude pak papat jen pár miliwatů.

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

AFAIK SSD moduly se budou "tvářit" pro systém jako SSD disk, výhoda proti komunikaci PCIe je vyšší rychlost, nižší latence a spotřeba. DIMM sloty v serverech nebývají plně osazené, zato prostoru pro přídavné karty nebývá mnoho.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

To tedy vážně pochybuji, že něco připojeného k peměťovému řadiči by se mohlo v systému hlásit jako disk.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Ramdisk.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

To mě nenapadlo :-)

Pokud by šel určitý paměťový prostor (ten na "Flash") natvrdo vyžádat jako vyhrazený pro tento účel, pak by to fungovalo. Asi ne se současnými paměťovými řadiči a současným memory managementem OS, ale ano, uznávám, že s podporou v řadiči a v kernelu by to asi bylo možné.

+1
-6
-1
Je komentář přínosný?
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

> Vše bude fungovat tak, že v DDR4 DIMM slotech budou moci být vedle sebe osazeny běžné DDR4
>DRAM moduly a NVDIMM moduly, nesoucí kupříkladu NAND Flash čipy.

NANDy su na toto pomale, ale NOR FLASH to moze opat ozivit

The Spansion S29GL01G/512/256/128P are Mirrorbit®Flash products fabricated on 90 nm process technology. These devices
offer a fast page access time of 25 ns with a corresponding random
access time as fast as 90 ns
http://www.spansion.com/Support/Datasheets/S29GL-P_00.pdf

DDR3-1600 operated at a latency of CL11, which took 13.75 nanoseconds to initiate a read. DDR4-2133 sits at CL15 and performed a read at 14.06 nanoseconds—only a 2% increase.
http://www.pcgamer.com/the-differences-between-ddr3-and-ddr4-ram/

Cize pri skvencnom citani s NOR flashky od Spansion (povodne Fujitsu AMD Semiconductor, potom kupene AMD a nakoniec odclenene do samostatnej spolocnosti) bude latencia flsh 25 ns a DDR4 14 ns. NAND flsh maju latencie v mikrosekundach

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Copak pomale, ale neni v principu NAND ze se mazou po blocich?

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Coz o to, libovolna flash se musi mazat po blocich.

Rozdil (z pohledu zvenku) mezi NOR a NAND je zejmena v tom, ze NAND se musi po blocich (ne nutne stejnych jako pro mazani, obvykle mensich) i cist.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Hm.. A jak to bude s bezpečností? Představa, že hesla, klíče, rozšifrovaná data a nebo vůbec všechna citlivá data zůstávají čitelné i po vypnutí počítače, není úplně lákavá.

+1
+8
-1
Je komentář přínosný?

Tak to není rozdíl oproti současnému stavu, pokud používáte suspend to disk, ne?

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Dyť je to jen evoluce resp. standardizace tohoto http://www.sandisk.com/enterprise/ulltradimm-ssd/

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

To od Sandisku (a obdobný bazmek od SmartStorageSystems) je něco jiného. To je opravdu SSD. Zápis včetně latence trvá cca 5 mikrosekund. Nepíše se tedy do RAMky, ale do NANDu, přes nějaký interní řadič, který na tom DIMMu je.

Kdežto ty NVDIMMy, které dělá už přes rok (od listopadu 2013) Viking - a pak se přidal Micron, ohlásil to Samsung i Hynix - a o kterých je ten článek, jsou úplně jiné.

Je to vlastně RAM, "stínovaná" fleškou. Píše a čte se normálně do normální RAM, tj. plnou rychlostí, jen v momentě, když to dostane (přes správu powerfail) signál, tak se napájení DIMMu přepne na vlastní zdroj ze superkapacitoru nebo baterky a obsah RAM se přepíše do NAND fleší. Při bootu zase naopak.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Koukám, že většina diskutujících nějak nepochopila, k čemu to vlastně je. Je to pro servery. Ideální na dělání rychlých RAMdisků, které mají pouze jedinou nevýhodu - nejsou non-volative. No tak s těmito NVDIMMy už jsou non-volative.

Počet zápisů do toho NANDu není tak rozhodující, protože se to děje jenom při restartu mašiny. A servery se moc nerestartují.

Neukládá se do toho normální obsah paměti, většinou se to použije tak, že se to vyčlení mimo používanou RAM a udělá se na tom ramdisk nebo se to používá nějakým programem raw. Je to mnohonásobně rychlejší než cokoliv jiného protože to nezatěžuje sběrnice a procesor různými protokoly a obslužnými stacky - jako třeba SATA, SAS, NVMe (např. obsluha milionu IOPS přes SATA požere výkon 10 jader, přes SAS 6 jader, to samé přes NVMe jen 2 jádra, přes NVDIMM téměř nic).

Ideální na různé diskové cache. V moderní době na RAM-based databáze. Vlastně teď se tomu už bude říkat NVRAM-based.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.