Jižní můstek AMD SB750 se záhadným spojem přímo do Phenomu
Jižní můstek SB750 je taková malá „záhada bermudského trojúhelníku“ a když se podíváte na obrázek, zjistíte, že toto přirovnání není tak docela daleko od pravdy.
Dosavadní teorie je taková, že procesor komunikuje se severním můstkem skrze HyperTransport a severní s jižním skrze dedikovaný PCI Express spoj. Jižní můstek SB750 má však další speciální spoj přímo do Phenomu realizovaný 6 piny, které se dosud nepoužívaly. Jeho význam je zobecněn do fráze „komunikace jižního můstku s procesorem“, také se to dá nazvat jako jakási „zpětná vazba“. Lidé v AMD jsou v souvislosti s komunikací jižního můstku SB750 s Phenomem tajemní jak hrad v Karpatech a spíše než to, co má tento spoj na svědomí, říkají, co na svědomí nemá. Nastavení touto cestou měněná prý nikterak nezasahují do napájení nebo tepelné charakteristiky či něčeho takového, nemá to prý ani negativní dopad na výkon a jediné, co to dělá, je, že to „vytváří větší prostor pro přetaktovávání“. Aby to bylo veselejší, je potřeba dodat (možná jste si toho mezi řádky všimli), že to funguje jenom s Phenomy, nikoli Athlony 64 (X2) nebo Semprony.
Aktivace tohoto „lepšího“ přetaktování se provádí ve známé AMD OverDrive utilitě a jde o nastavení s názvem Advanced Clock Calibration. Po jeho zapnutí a restartu skutečně v redakci AnandTechu zjistili, že procesor jde přetaktovat o dalších zhruba 100 MHz. Není to sice žádné terno, ale jde o navýšení, které rozhodně není náhodné, projevuje se zcela prokazatelně (lidé na AnandTechu si s tím docela pohráli).
Na závěr by bylo dobré říci, že AMD hodlá jižní můstek SB750 spolu se severním AMD 790GX uvést příští týden.