Jolla C - smartphone, který si nekoupíte
Když v roce 2011 Nokia opustila po jediném vydaném modelu (N9) systém MeeGo a soustředila se plně na Windows Phone (kam ji to přivedlo všichni jistě víme), založila část jejích zaměstnanců společnost Jolla a rozhodla se ve vývoji gesty ovládaného a na Linuxu založeného operačního systému pokračovat. Nedostali sice od svého původního chlebodárce licenci na použití jakékoliv z uzavřených komponent, nicméně všechny open-source části použít šly, zbytek se napsal znovu a v červenci 2013 byl předveden první a do včerejšího dne jediný telefon, Jolla Phone.
Jolla Phone nebyl už v době svého uvedení žádné extrémní dělo, s dvoujádrovým Snapdragonem 400 taktovaným na 1.4 GHz, jedním gigabajtem operační paměti a 4.5" IPS displejem s rozlišením 540×960 bodů by zapadal maximálně mezi tehdejší střední třídu. Soudě dle převážně pozitivních recenzí i zkušeností majitelů byl však díky odladěnému systému Sailfish OS telefon svižný. Více než jen drobnou zajímavostí byl inteligentní kryt The Other Half, který výrobce prodával v několika designových variantách. Po jeho nasazení se na základě identifikace prostřednictvím NFC sama sladila barva prostředí systému s barvou krytu, nastavilo se odpovídající zvukové schéma, vyzvánění, tapeta atd. Jolla navíc zveřejnila všechny podklady nezbytné k výrobě, čímž otevřela dveře dalším výrobcům, z těch zajímavějších jmenujme kryt s výsuvnou QWERTY klávesnicí, kterých se na základě kampaně na Kickstarteru vyrobilo a prodalo tisíc.
Druhým produktem měl být Jolla Tablet. Bylo okolo něj hodně napsáno, vzbuzoval velká očekávání, proběhla úspěšná crowdfundingová kampaň, realizace samotná ovšem pořádně skřípala. Osmipalcový tablet, vybavený procesorem Intel Atom Z3735F, se sice dostal do výroby, nastaly však problémy s kvalitou a dodacími lhůtami komponent. Když se tyto problémy vyřešily a proběhla výroba první malé testovací série, dostal se pro změnu do potíží dodavatel, který pro Jollu samotný hardware sestavuje a hned několikrát musel vyměnit výrobní továrny. Vzniklé zpoždění stálo na počátku řetězu dalších komplikací, které přivedly Jollu do nezáviděníhodné situace a kvůli kterým dostalo tablet pouze necelých sedm set z davu téměř 22 tisíc přispěvatelů. Se zbytkem společnost momentálně řeší možnost vrácení peněz a pokouší se z finančních problémů vzpamatovat.
V této situaci se Jolla rozhodla obrátit na vývojáře a komunitu a vyhlásila Sailfish Community Device Program, v jehož rámci mělo možnost prvních tisíc zájemců získat za 169 eur nový smartphone Jolla C, který disponuje následujícími parametry:
- 1.3GHz čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 212
- 2GB RAM, 16GB interní flash, slot pro karty MicroSD
- pětipalcový IPS displej s rozlišením 1280x720
- 8mpx zadní a 2mpx přední fotoaparát
- podpora sítí 2G/3G/4G (pásma LTE 1,3,7,20)
- Sailfish OS 2.0 s podporou aplikací pro Android
Jak vidno, tak ve srovnání s dnešní nabídkou se v podstatě nejedná ani o střední třídu, ale spíš o lepší low-end, přesto však nabídka zveřejněná v dopoledních hodinách byla již odpoledne vyprodána a uzavřena. Jistě, v porovnání s tím, kolik telefonů za jeden den prodá Apple nebo Samsung, je to zrnko písku v poušti, ale u malé a na komunitu orientované společnosti typu Jolla je to minimálně důkaz, že se ještě je na koho orientovat. Doufejme, že podobných programů bude v budoucnu více, stejně jako přístrojů pro běžné koncové zákazníky. I když to s dominantním tandemem Android-iOS příliš nezamává, je pořád dobré mít alespoň nějakou alternativní volbu.