Jsou Windows XP připravené na Pentium Extreme Edition?
Test probíhal na desce se dvěma Xeony (3 GHz) s podporou HyperThreadingu. Na sestavě s těmito procesory běžely Windows XP se SP2 a pod nimi nějaké testy. V podstatě šlo o ukázku, jakým způsobem zaměstnávají Windows XP procesní jednotky (vlákna čili thready). Test s kódováním videa dopadl velmi zajímavě. Vlevo je video kódováno pomocí Windows Media Encoderu 9, vpravo pak do DivXu VirtualDubem.
Velmi pěkně je na testech vidět, že rozdíl mezi jedním procesorem s HT (HyperThreading) a dvěma fyzickými procesory bez HT je skutečně markantní. Co je však zajímavější: dva procesory se zapnutým HT se jevily pomalejší než s vypnutým (a to v obou případech).
Na vině jsou Windows XP, které špatně rozdělují (plánují) jednotlivé thready pro aplikace, které přímo neumějí s více logickými či fyzickými procesory pracovat. Jiná situace nastane, bude-li aplikace více procesorů využívat vlastními silami, tedy bude-li na takovou činnost optimalizovaná. Takovou aplikací je např. TMPGEnc, který na rozdělování threadů z Windows XP kašle a procesory využívá po svém. Výsledek pak odpovídá tomu, co bychom asi očekávali.
Co to znamená? Měl-li by se takto chovat i dvoujádrový Smithfield v podání procesoru Pentium Extreme Edition, byl by v některých případech pomalejší než Pentium D 840 (ten je na stejné frekvenci, jen nemá HyperThreading). Microsoft tak bude nejspíše muset pro Windows XP udělat patch, který problém přerozdělování threadů vyřeší, jinak budou na dvoujádrovém HT procesoru svižnější jen optimalizované aplikace.