>90°C teplotní špičky Core i7-7700K zlobí uživatele, Intel radí netaktovat
Koncem ledna si jeden z uživatelů na fóru všiml, že při sebekratší zátěži u procesoru dochází na zlomek sekundy až sekundu k teplotní špičce, která se tyčí o 25-35 °C nad teplotu před ní a po ní. Později vyšlo najevo, že se tyto špičky projevují bez ohledu na kvalitu chlazení, podle některých uživatelů i s vodním chladičem. Krátce po vzniku tohoto vlákna se vyjádřil Intel, že toto chování není v pořádku a k takovým výkyvům by nemělo docházet. Zdůraznil záruku procesoru a možnost reklamace.
Postupem času se ale začali přidávat i další uživatelé, kteří vznik podobných špiček pozorují i při kontinuální zátěži, zvlášť pokud je delší. V diskusi se začalo řešit mimo jiné, zda skutečně procesor těchto teplot dosahuje, nebo jde o chyby v měření a ~90°C špičky existují jen na úrovni monitoringu, nikoli ve skutečnosti. Druhá skupina svůj názor podkládala faktem, že špičky vznikají i s velmi kvalitními chladiči, které by neměly mít problém dané množství tepla odvést, takže musí jít o chybu. Spíše to ale vypadá, že o chybu nejde a jádro se skutečně na danou teplotu na okamžik zahřeje.
Důvodem může být pasta mezi jádrem a tepelným rozvaděčem (IHS). Pokud např. procesor na okamžik použije plný boost, vznikne větší množství tepla, které ale pasta nedokáže stejně rychle převést na IHS, takže dojde k rychlému zahřátí, poklesu frekvence a následně přechodu tepla na IHS a chladič. Právě ono dočasné nakumulování tepla se projeví jako teplotní špička.
Z hlediska bezpečnosti sice nejde o problém, procesor vydrží teplotu kolem 100 °C. Stížnosti uživatelů mají jiné důvody. Jednak je zmiňována kolísavá hlučnost chladičů, které jsou regulované přímo podle teploty procesoru (přitom dočasné zvýšení otáček chladiče situaci nijak nepomůže; limitujícím prvkem totiž není výkon chladiče, ale pravděpodobně pomalý přechod tepla skrze pastu) a jednak toto chování omezuje OC potenciál. Za ten na jedné straně výrobce neručí, na straně druhé jde ale o řadu procesorů „K“, která má být na taktující uživatele zaměřená.
Špičky se podle uživatelů projevují i bez přetaktování, ale po přetaktování jsou - zvlášť v dlouhé kontinuální zátěži - ještě četnější. Podle zkušeností jednoho z uživatelů nedosahoval podobných teplot při stejném chlazení ani osmijádrový procesor FX přetaktovaný na 5GHz.
Z diskuse nakonec vyplynulo, že se špičky objevují v klidu i v zátěži, ovšem jejich charakter je mírně odlišný. Dále, že se objevují i bez přetaktování a nakonec, že se klidové špičky mohou objevovat i po odvíčkování procesoru, takže přinejmenším v tomto případě nemusí jít o důsledek limitu ze strany pasty pod IHS.
Přestože v počátcích Intel na výtky uživatelů reagoval vyjádřením, že takové chování není normální a mohou procesor reklamovat, po zhruba čtyřiceti stranách diskuse (a více než třech měsících času) změnil své stanovisko a chování procesoru označil za zcela standardní. Uživatelům, kterým vadí kolísavý chod chladiče, doporučuje, aby od výrobce desky zjistili, jak nastavit plynulejší regulaci otáček, aby přesně nekopírovaly prudké kolísání teploty. Uživatelům, kteří taktují, doporučil použít tovární nastavení, jinými slovy netaktovat.