Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Kameníci už vědí, jak hlídat skladby na Internetu

IFPI logo
V pondělí IFPI oznámila, že je již k dispozici nový identifikační kód pro hudební i jiné skladby šířené po Internetu. Jde o digitální analogii vám již dobře známých UPC (Universal Product Code) či ISRC (International Standard Recording Code)kódů. Dostalo pojemnování GRid (Global Release Identifier).

GRid (Global Release Identifier) by měl být schopen jednoznačně identifikovat nejen skladbu a interpreta, ale i vydani, reedici a další podrobnosti včetně určení zdroje odkud pochází. Vytvořena byla pro on-line distrubuci především (zatím?) po Internetu. Cílem je vysledovat vždy vydavatele, on-line maloobchod nebo distributora jako třeba MSN nebo Tiscali.

Sice zatím netuším jak, ale kameníci si od GRid slibují potlačení digitálního pirátství a tím i navrácení jejich dávných tučných zisků. Iniciativa GRid je dobrovolná, avšak za nasazení bude každý distrubutor platit 150 UK liber. Jak je vidět, ty labely prostě musí vydělávat i kdyby je to mělo zruinovat! Když to chtějí prosadit, tak proč to nedají třeba na pár let zdarma? No však uvidíme, jestli to bude životný projekt. Za těch 150 liber bude možné označit identifikačním číslem miliony skladeb.

Každá skladba bude mít unikátní GRid číslo. Při prodeji bude delegované agentuře pro správu autorských práv (u nás asi OSA) odeslána informace. Na jejím základě pak prodejci vystaví fakturu. No a nyní mi řekněte, proč by do toho ten prodejce měl vlastně jít, když to vypadá, že bude díky tomu muset víc platit? Je také jasné, že další pirátské šíření ani GRid neodstraní.

GRid - z čeho se skládá

GRid je 18 místný kód (tedy už ne číslo) skládající se ze čtyřech částí:

  • identifikační schéma
  • označení vydavatele
  • identifikační číslo
  • kontrolní znak

GRid může mít například takovouto podobu:

A1-2425G-ABC1234002-M

Indentifikační schéma určuje, jaké informace jsou v dalších čístech GRid zaznamenány. Dá se do něj umístit i další parametry, jako poskytnutí licence pro hudební vydavatelství nebo umělce. Zabírá dvě pozice a může obsahovat jak znaky, tak číslice.

Označení vydavatele jednoznačně identifikuje odpovědného vydavatele. I tato část může být obsazena alfanumerickými znaky (celkem pěti).

Identifikační číslo jednoznačně určuje autorské právo ke každému vydání GRid. Je to deset alfanumerických znaků (International Reference Version (IRV) z ISO 646). Může také obsahovat informaci, jaký má být použít kodek, DRM systém atp.

Kontrolní znak se vypočítává a slouží k rozpoznání, zda GRid není poškozen.

Pro zájemce je tu ještě kompletní GRid syntaxe a oficiální GRid stránky u IFPI. Tam si také budete moci sami ověřit pravost GRid, až se začnou objevovat.

Diskuse ke článku Kameníci už vědí, jak hlídat skladby na Internetu

Žádné komentáře.