Karen's Replicator - zálohujeme jednoduše
Kapitoly článků
No a na závěr ještě musíme programu sdělit, kdy má zálohování provádět (Change Schedule ...).
Nebudu podceňovat vaši inteligenci a popis si odpustím.
Posledním místem k nastavení dalších parametrů je Other Settings. Protože program vytváří log soubor, je zde k dispozici výběr informací, které si přejete mít pod kontrolou (Log Contens:). Hodláte-li třeba zálohovat celý disk, asi se bude hodit přímo vybrat některé soubory, které se kopírovat nebudou (Global Exclusion).
Jsou to například hibernační soubor nebo odpadkový koš.
Zbývá si nastavit start programu po nastartování systému, minimalizovat ho po spuštění, zobrazovat ikonu v liště, atd. První spuštění asi provedete sami tlačítkem Run All Enabled Jobs Now. Z toho je jasné, že úloh můžete mít připraveno více, ne každá ale může být aktivní. Nenapadá mě zrovna důvod, ale jistě nějaký bude.
Takže když máme všechna data pěkně uklizena na bezpečném místě bude se program už o zálohování starat sám a uvidíte ho vlastně jen vpravo na liště, případně se ozve při vypínání, když bude pracovat, nebo když čas na denní zálohování ještě nenadešel a on by ho mohl propásnout. Když to ale třeba zkusíte opět ručně, už se zobrazí Up-To-Date.
No a to je všechno. Jistě bude někdo oponovat, že zná lepší věci (zmiňte se v diskuzi), že používá jiné nástroje. Co se mě týče, já byl nadmíru spokojen a program používám od té doby, co mám externí disk na síti. Je jednoduchý, dovede vše co jsem od něj chtěl, není zbytečně velký a hlavně je zdarma. Takovou kombinaci bohužel u mnoha programů postrádáme čím dál tím častěji.
Pozn. WIFT aneb Pohled z jiného úhlu: Jak jste si možná všimli, program funguje pouze v případě, že je přihlášen uživatel. Automatizace úloh na nějakém počítači, který vám bude doma sloužit jako server, se tím trochu komplikuje. Protože program vlastně jen kopíruje soubory na zadané místo, lze jej považovat za jakousi uživatelsky příjemnou náhradu vlastními silami vyrobitelných dávkových souborů, jejichž spuštění bychom mohli naplánovat klasickým plánovačem úloh ve Windows. Kdo zná základy Windows a příkazového řádku (postačí znalost příkazů md a xcopy, ten nejspíše takovýto program neocení a sám si sešije řešení efektivnější bez pomoci aplikace třetí strany. Karen’s Replicator by však jistě mohl být nápomocný těm, pro které je příkazový řádek španělskou vesnicí.