Jak bych jen prikyvnul tem reklamacim. Reklamoval jsem SW nejmenovane ceske firmy pro nefunkcnost na vsech 5! pocitacich na kterych jsem se snazil o zpovozneni. I kdyz jsem nevyuzil 2letou zaruku ale reklamoval jsem to 2 dny po koupi prislo vyjadreni kde se doslova psalo " Pri zkousce na nasem pocitaci jsme neschledali zadne zavady" !!! Mimochodem kdyz jsem hledal pricinu nefunkcnosti tak jem prisel na to ze to nefunguje kvuli ochrane proti kopirovani ktera zabrani pouzivani i pri pouziti originalnich medii !!!
+1
-2
-1
Je komentář přínosný?
LiX https://diit.cz/profil/lix
19. 1. 2004 - 00:11https://diit.cz/clanek/kdo-koupil-software-neni-jeho-opravnenym-uzivatelem-casto/diskuseJak bych jen prikyvnul tem reklamacim. Reklamoval jsem SW nejmenovane ceske firmy pro nefunkcnost na vsech 5! pocitacich na kterych jsem se snazil o zpovozneni. I kdyz jsem nevyuzil 2letou zaruku ale reklamoval jsem to 2 dny po koupi prislo vyjadreni kde se doslova psalo " Pri zkousce na nasem pocitaci jsme neschledali zadne zavady" !!! Mimochodem kdyz jsem hledal pricinu nefunkcnosti tak jem prisel na to ze to nefunguje kvuli ochrane proti kopirovani ktera zabrani pouzivani i pri pouziti originalnich medii !!! https://diit.cz/clanek/kdo-koupil-software-neni-jeho-opravnenym-uzivatelem-casto/diskuse#comment-26333
+
Nevím nevím, ale to, že je software autorským dílem je známý fakt, ale pokud se prodává, tak je to také zboží a podle toho by se měl opírat i o obchodní zákoník - chránit kupující před podvodníky. K shareware, freeware a placenému softu bych řekl, že rozdíl u shareware je, že přestože se autor vzdává odpovědnosti, tak já jako zákazník mám možnost si zboží (obvykle plně funkční) prohlédnout a vyzkoušet a pak jej teprve zakoupit a není tedy při případné nespokojenosti třeba nic reklamovat (kromě ztráty cenných dat).
+1
-2
-1
Je komentář přínosný?
bob (neověřeno) https://diit.cz
20. 1. 2004 - 01:26https://diit.cz/clanek/kdo-koupil-software-neni-jeho-opravnenym-uzivatelem-casto/diskuseNevím nevím, ale to, že je software autorským dílem je známý fakt, ale pokud se prodává, tak je to také zboží a podle toho by se měl opírat i o obchodní zákoník - chránit kupující před podvodníky. K shareware, freeware a placenému softu bych řekl, že rozdíl u shareware je, že přestože se autor vzdává odpovědnosti, tak já jako zákazník mám možnost si zboží (obvykle plně funkční) prohlédnout a vyzkoušet a pak jej teprve zakoupit a není tedy při případné nespokojenosti třeba nic reklamovat (kromě ztráty cenných dat).https://diit.cz/clanek/kdo-koupil-software-neni-jeho-opravnenym-uzivatelem-casto/diskuse#comment-26637
+
To je nesmysl. Hlavne co se tyce napr. Microsoftu a myslim, ze podobnou politiku ma vice vyrobcu. Uzivatel neni vlastnikem SW, ale vlastnikem licence, jez je povolenim pro uzivani SW. To mimo jine znamena, ze muzete tak akorat reklamovat nefunkcni licenci a myslim, ze zde by problem nebyl. Je to proste skvela vychytavka.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
David (neověřeno) https://diit.cz
19. 1. 2004 - 10:49https://diit.cz/clanek/kdo-koupil-software-neni-jeho-opravnenym-uzivatelem-casto/diskuseTo je nesmysl. Hlavne co se tyce napr. Microsoftu a myslim, ze podobnou politiku ma vice vyrobcu. Uzivatel neni vlastnikem SW, ale vlastnikem licence, jez je povolenim pro uzivani SW. To mimo jine znamena, ze muzete tak akorat reklamovat nefunkcni licenci a myslim, ze zde by problem nebyl. Je to proste skvela vychytavka. https://diit.cz/clanek/kdo-koupil-software-neni-jeho-opravnenym-uzivatelem-casto/diskuse#comment-26399
+
Nemám vlastní zkušenosti z vracením "problémového SW". Myslím ale, že to dost obtížné. Právní licenční formulace totiž obvykle bývají dosti neprůhledné, často tam bývá poznámka, že platíte pouze za "právo používat SW takový - jaký je" (a nebudete si tedy nic vymýšlet a otravovat). Jde mi spíše o obecný fakt, že při "uzavírání smlouvy" jste chtě-nechtě nucení akceptovat nějaká další pravidla o nich ve chvíli podpisu smlouvy nevíte a ani vědět nemůžete. Rozlepením této obálky přijímáte licenční podmínky (které jsou někdy až uvnitř). Tyto snahy vás "předem umlčet" jsou v analogické podobě uváděny i na některých webech (prohlížením tohoto webu se zavazujete ... ) nebo jako příklad může být uvedeno i automatické parkoviště v brněnské Fakultní nemocnici. Tam přijedete k vstupní závoře, zmáčknete tlačítko, závora se otevře a vystrčí se lístek na kterém stojí doslova: "Odebráním lístku parkující souhlasí s provozním řádem parkoviště". Přitom nikde široko daleko žádný provozní řád nenajdete - čili s čím máte souhlasit?. A co teď? Lístek jste již "odebrali". Můžete možná lístek zahodit(?), zařadit zpátečku a vycouvat, pokud vám to řada dalších čekajících řidičů za vámi umožní. Ale co pak? A jenom pro zpestření: toto parkoviště má permanentně posunuté výstupní hodiny o cca 5-8 minut dopředu, takže pokud dobíháte "na čas" tak máte smůlu. Podvodnou manipulací (řezníkův zlodějský palec na váze) s měřícím zařízením zaplatíte i za služby, které jste prokazatelně neodebrali. Toto sem sice evidentně nepatří uvádím to pouze v širší spojitosti jako příklad toho, jak se mnohdy postupuje. Mám velmi chabé právnické znalosti, přesto se ale domnívám, že by někde měla být obecná klausule, že nelze aplikovat podmínky smlouvy, které nemohly být v okamžiku uzavírání smlouvy v důsledku jejich neuvedení protistranou známy. A takováto smlouva by asi měla být v případě sporů považována za neplatnou!
+1
-3
-1
Je komentář přínosný?
punta (neověřeno) https://diit.cz
19. 1. 2004 - 11:31https://diit.cz/clanek/kdo-koupil-software-neni-jeho-opravnenym-uzivatelem-casto/diskuseNemám vlastní zkušenosti z vracením "problémového SW". Myslím ale, že to dost obtížné. Právní licenční formulace totiž obvykle bývají dosti neprůhledné, často tam bývá poznámka, že platíte pouze za "právo používat SW takový - jaký je" (a nebudete si tedy nic vymýšlet a otravovat). Jde mi spíše o obecný fakt, že při "uzavírání smlouvy" jste chtě-nechtě nucení akceptovat nějaká další pravidla o nich ve chvíli podpisu smlouvy nevíte a ani vědět nemůžete. Rozlepením této obálky přijímáte licenční podmínky (které jsou někdy až uvnitř). Tyto snahy vás "předem umlčet" jsou v analogické podobě uváděny i na některých webech (prohlížením tohoto webu se zavazujete ... ) nebo jako příklad může být uvedeno i automatické parkoviště v brněnské Fakultní nemocnici. Tam přijedete k vstupní závoře, zmáčknete tlačítko, závora se otevře a vystrčí se lístek na kterém stojí doslova: "Odebráním lístku parkující souhlasí s provozním řádem parkoviště". Přitom nikde široko daleko žádný provozní řád nenajdete - čili s čím máte souhlasit?. A co teď? Lístek jste již "odebrali". Můžete možná lístek zahodit(?), zařadit zpátečku a vycouvat, pokud vám to řada dalších čekajících řidičů za vámi umožní. Ale co pak? A jenom pro zpestření: toto parkoviště má permanentně posunuté výstupní hodiny o cca 5-8 minut dopředu, takže pokud dobíháte "na čas" tak máte smůlu. Podvodnou manipulací (řezníkův zlodějský palec na váze) s měřícím zařízením zaplatíte i za služby, které jste prokazatelně neodebrali. Toto sem sice evidentně nepatří uvádím to pouze v širší spojitosti jako příklad toho, jak se mnohdy postupuje. Mám velmi chabé právnické znalosti, přesto se ale domnívám, že by někde měla být obecná klausule, že nelze aplikovat podmínky smlouvy, které nemohly být v okamžiku uzavírání smlouvy v důsledku jejich neuvedení protistranou známy. A takováto smlouva by asi měla být v případě sporů považována za neplatnou!https://diit.cz/clanek/kdo-koupil-software-neni-jeho-opravnenym-uzivatelem-casto/diskuse#comment-26428
+
Nevim, jaky SW pouzivate vy, ale obvykle je, ze pokud nejste se SW spokojeni nebo nesouhlasite s licencnimi podminkami, muzete SW zabalit a poslat zpatky. Vyrobce Vam obvykle vrati penize. V cem je problem?
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
mph1 (neověřeno) https://diit.cz
19. 1. 2004 - 14:01https://diit.cz/clanek/kdo-koupil-software-neni-jeho-opravnenym-uzivatelem-casto/diskuseNevim, jaky SW pouzivate vy, ale obvykle je, ze pokud nejste se SW spokojeni nebo nesouhlasite s licencnimi podminkami, muzete SW zabalit a poslat zpatky. Vyrobce Vam obvykle vrati penize. V cem je problem?https://diit.cz/clanek/kdo-koupil-software-neni-jeho-opravnenym-uzivatelem-casto/diskuse#comment-26494
+
2RaStr: Spis bych videl problem v tom, ze nelze souhlasit s necim co jsi necet a dokud to nerozbalis, nemuzes si precist licenci a kdyz to rozbalis a nesouhlasis s ni tak uz to podle napisu nemuzes vratit.
Coz je evidentni chyba v zakone, je tam uvedeno pokud vim poruseni obalu, tak by meli pridat, ze licence musi byt mimo obal, pokud ne, tak ze lze vratit SW i po otevreni.
To, ze podle nasich zakonu u nas SW legalne nepouziva temer nikdo, je druha vec, protoze temer nikdo nema uzavrenou licencni smlouvu.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
J (neověřeno) https://diit.cz
19. 1. 2004 - 17:29https://diit.cz/clanek/kdo-koupil-software-neni-jeho-opravnenym-uzivatelem-casto/diskuse2RaStr: Spis bych videl problem v tom, ze nelze souhlasit s necim co jsi necet a dokud to nerozbalis, nemuzes si precist licenci a kdyz to rozbalis a nesouhlasis s ni tak uz to podle napisu nemuzes vratit.
Coz je evidentni chyba v zakone, je tam uvedeno pokud vim poruseni obalu, tak by meli pridat, ze licence musi byt mimo obal, pokud ne, tak ze lze vratit SW i po otevreni.
To, ze podle nasich zakonu u nas SW legalne nepouziva temer nikdo, je druha vec, protoze temer nikdo nema uzavrenou licencni smlouvu.https://diit.cz/clanek/kdo-koupil-software-neni-jeho-opravnenym-uzivatelem-casto/diskuse#comment-26573
+
Njn, podobnych clanku a nazoru je po netu spousta. Jenze zatim nikdo nerekl co se s tim da delat (pokud vubec neco lze). Je s tim mozne vlastne neco delat nebo mame smulu a jedine k cemu to muze byt dobre je psat o tom spoustu podobnych chytrych clanku? :o)
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Filip Neuman https://diit.cz/profil/keddie
19. 1. 2004 - 03:34https://diit.cz/clanek/kdo-koupil-software-neni-jeho-opravnenym-uzivatelem-casto/diskuseNjn, podobnych clanku a nazoru je po netu spousta. Jenze zatim nikdo nerekl co se s tim da delat (pokud vubec neco lze). Je s tim mozne vlastne neco delat nebo mame smulu a jedine k cemu to muze byt dobre je psat o tom spoustu podobnych chytrych clanku? :o)https://diit.cz/clanek/kdo-koupil-software-neni-jeho-opravnenym-uzivatelem-casto/diskuse#comment-26345
+
Jen by jsem jeste doplnil k tem reklamacim. Jak uz nekdo psal, reklamovat muzete pouze to, co je vadne, tzn. napr. nefukcni instalacni medium, nebo sw. klic. Samotne funkce software ovsem nikoliv. Ve smlouve, ktera Vam vubec umoznuje danny sw pouzivat se obvykle pravi, ze sw kupujetwe tak, jak je v okamziku koupe a bez jakychkoliv zaruk. Pochopitelne, pokud si nechate sw udelat na zakazku, napr. smlouvu o dilo, tak mate pravo (pokud to mate ve smlouve) pozadovat aby fungoval, tak jak si prejete, pokud si koupite krabici, obvykle proste musite souhlasit s tim, jak to funguje a dal si nemuzete na nic stezovat. Ono je to celkem logicke, a nechapu, proc se tomu nekdo divi, prece kdyz si koupim domaci audio, tak ho taky nemuzu jit za pul roku reklamovat s tim, ze jsem nevedel, ze to neni dolby-digital, ze to ma jen 2W a ze je to levnej smejd z Vietnamu. Pokud to chodi, tak jako na zacatku, nemam narok na vymenu.
+1
+4
-1
Je komentář přínosný?
RaStr https://diit.cz/profil/rastr
19. 1. 2004 - 11:50https://diit.cz/clanek/kdo-koupil-software-neni-jeho-opravnenym-uzivatelem-casto/diskuseJen by jsem jeste doplnil k tem reklamacim. Jak uz nekdo psal, reklamovat muzete pouze to, co je vadne, tzn. napr. nefukcni instalacni medium, nebo sw. klic. Samotne funkce software ovsem nikoliv. Ve smlouve, ktera Vam vubec umoznuje danny sw pouzivat se obvykle pravi, ze sw kupujetwe tak, jak je v okamziku koupe a bez jakychkoliv zaruk. Pochopitelne, pokud si nechate sw udelat na zakazku, napr. smlouvu o dilo, tak mate pravo (pokud to mate ve smlouve) pozadovat aby fungoval, tak jak si prejete, pokud si koupite krabici, obvykle proste musite souhlasit s tim, jak to funguje a dal si nemuzete na nic stezovat. Ono je to celkem logicke, a nechapu, proc se tomu nekdo divi, prece kdyz si koupim domaci audio, tak ho taky nemuzu jit za pul roku reklamovat s tim, ze jsem nevedel, ze to neni dolby-digital, ze to ma jen 2W a ze je to levnej smejd z Vietnamu. Pokud to chodi, tak jako na zacatku, nemam narok na vymenu.
https://diit.cz/clanek/kdo-koupil-software-neni-jeho-opravnenym-uzivatelem-casto/diskuse#comment-26429
+
RaStr: Jenže to je právě ten problém, který zase nevidíte vy. Se sharewarem je to jasné, ale u ostatních nesharewareových programů prostě kupujete zajíce v pytli. Vy jste viděl někde na krabici kompletní seznam funkcí?
Ano to totiž nejde. U spotřebního zboží jsou kategorie a funkce, které jsou de facto stejné pro všechny, takže se specifikace porovnávat dají (viz naše databáze vypalovaček). Ten váš argument tedy neobstojí.
Nechápu, proč bych nemohl reklamovat, že program nedělá něco co slibuje, nebo to dělá jinak než jsem očekával. A už vůbec nechápu, proč bych třeba nemohl chtít náhradu za to, že (např.) ve Windows byla taková díra, že mi vlezl do PC červ a já pak platil, protože tomu nerozumím, několik stovek v servisu za odstranění. A to už vůbec nemluvím o tom, že mi třeba zničí i data. Ne, nemluvím o virech, teré si přitáhnu a aktivuji sám, mluvím o známemém Blasteru (například). Dalších podobných příkladů bych našel, a další čtenáři jistě také, ještě několik.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Martin Bartoň https://diit.cz/profil/martin2
19. 1. 2004 - 12:51https://diit.cz/clanek/kdo-koupil-software-neni-jeho-opravnenym-uzivatelem-casto/diskuseRaStr: Jenže to je právě ten problém, který zase nevidíte vy. Se sharewarem je to jasné, ale u ostatních nesharewareových programů prostě kupujete zajíce v pytli. Vy jste viděl někde na krabici kompletní seznam funkcí?
Ano to totiž nejde. U spotřebního zboží jsou kategorie a funkce, které jsou de facto stejné pro všechny, takže se specifikace porovnávat dají (viz naše databáze vypalovaček). Ten váš argument tedy neobstojí.
Nechápu, proč bych nemohl reklamovat, že program nedělá něco co slibuje, nebo to dělá jinak než jsem očekával. A už vůbec nechápu, proč bych třeba nemohl chtít náhradu za to, že (např.) ve Windows byla taková díra, že mi vlezl do PC červ a já pak platil, protože tomu nerozumím, několik stovek v servisu za odstranění. A to už vůbec nemluvím o tom, že mi třeba zničí i data. Ne, nemluvím o virech, teré si přitáhnu a aktivuji sám, mluvím o známemém Blasteru (například). Dalších podobných příkladů bych našel, a další čtenáři jistě také, ještě několik.https://diit.cz/clanek/kdo-koupil-software-neni-jeho-opravnenym-uzivatelem-casto/diskuse#comment-26460
+
Pokúsim sa o iný uhol pohľadu:
Nebudem rozoberať ostatné (všeobecne známe) rozdiely medzi SW podĺa registrácie (free- / share- / registrovaný software), len by som chcel zdôrazniť, že pri prvých dvoch menovaných je porovnanie "zajíc v pytli" asi namieste, pretože autor, ani distribútor takéhoto SW v zásade za nič neručí. Inak by to ale malo byť s registrovaným SW, ktorý má predajnú cenu (na naše podmienky) často až astronomickú. Tu by používateľ (právom!) očakával nejaké záruky autora (/resp.distribútora) SW nielen ohľadom funkčnosti legálne zakúpeného SW, ale aj "bezpečnosti", hlavne čo sa týka prípadnej straty, neželanej zmeny, alebo vyzradenia používateľských dát... Myslím, že táto požiadavka je úplne oprávnená, teda by MALA BYŤ CHRÁNENÁ ZÁKONOM(!). Nie som právnik, takže neviem, aký je skutkový stav v súčasnosti. Z logiky veci by som predpokladal, že ak existuje takýto zákon, tak by mal byť NADRADENÝ licenčnému ujednaniu, v ktorom sa táto skutočnosť niekedy aj nepriamo spomína (ničmenej, to by nemalo byť podmienkou). Malo by tomu byť práve preto, lebo firemný právnici niektorých SW-firiem priam vynikajú v ekvilibristike používania právnických nezmyslov (nechcem menovať!), a žiaden právny štát (ak sa má takto nazývať) si nesmie nechať uplatňovanie nejednotných (a často protirečivých) právnych noriem ani v jednej konkrétnej oblasti.
Ak je moje uvažovanie správne, tak licenčné ujednania typu "MY v žiadnom prípade a za žiadnych okolností za nič nemôžeme, zároveň VY sa kopírovaním inštalačných súborov (hoci aj na vlastnú potrebu) bez výslovného (písomného) súhlasu autora dopúšťate závažného trestného činu porušovania autorských práv, a vystavujete sa právnemu postihu" a priori nemôžu byť u nás platné, a teda ani uplatňovateľné. Schválne som nemenoval zdroj môjho príkladu, určite sa s tým stretol každý priemerne skúsený používateľ pri inštalovaní (preinštalovaní) najrozšírenejších operačných systémov ako aj kancelárskych aplikácií...
Ak sa však mýlim, tak v tom máme - s prepáčením - pekný bordel.
Našťastie existujú aj výnimky, hlavne v oblasti hotových podnikových riešení dodávaných "na kľúč". Keďže som nemenoval záporné príklady, nebudem menovať ani tieto kladné (takto by to malo byť fair...). Nanešťastie sú však - väčšinou - aj viac než poriadne spoplatnené...
+1
-3
-1
Je komentář přínosný?
Johnny CAT https://diit.cz/profil/johnny-cat
19. 1. 2004 - 14:34https://diit.cz/clanek/kdo-koupil-software-neni-jeho-opravnenym-uzivatelem-casto/diskusePokúsim sa o iný uhol pohľadu:
Nebudem rozoberať ostatné (všeobecne známe) rozdiely medzi SW podĺa registrácie (free- / share- / registrovaný software), len by som chcel zdôrazniť, že pri prvých dvoch menovaných je porovnanie "zajíc v pytli" asi namieste, pretože autor, ani distribútor takéhoto SW v zásade za nič neručí. Inak by to ale malo byť s registrovaným SW, ktorý má predajnú cenu (na naše podmienky) často až astronomickú. Tu by používateľ (právom!) očakával nejaké záruky autora (/resp.distribútora) SW nielen ohľadom funkčnosti legálne zakúpeného SW, ale aj "bezpečnosti", hlavne čo sa týka prípadnej straty, neželanej zmeny, alebo vyzradenia používateľských dát... Myslím, že táto požiadavka je úplne oprávnená, teda by MALA BYŤ CHRÁNENÁ ZÁKONOM(!). Nie som právnik, takže neviem, aký je skutkový stav v súčasnosti. Z logiky veci by som predpokladal, že ak existuje takýto zákon, tak by mal byť NADRADENÝ licenčnému ujednaniu, v ktorom sa táto skutočnosť niekedy aj nepriamo spomína (ničmenej, to by nemalo byť podmienkou). Malo by tomu byť práve preto, lebo firemný právnici niektorých SW-firiem priam vynikajú v ekvilibristike používania právnických nezmyslov (nechcem menovať!), a žiaden právny štát (ak sa má takto nazývať) si nesmie nechať uplatňovanie nejednotných (a často protirečivých) právnych noriem ani v jednej konkrétnej oblasti.
Ak je moje uvažovanie správne, tak licenčné ujednania typu "MY v žiadnom prípade a za žiadnych okolností za nič nemôžeme, zároveň VY sa kopírovaním inštalačných súborov (hoci aj na vlastnú potrebu) bez výslovného (písomného) súhlasu autora dopúšťate závažného trestného činu porušovania autorských práv, a vystavujete sa právnemu postihu" a priori nemôžu byť u nás platné, a teda ani uplatňovateľné. Schválne som nemenoval zdroj môjho príkladu, určite sa s tým stretol každý priemerne skúsený používateľ pri inštalovaní (preinštalovaní) najrozšírenejších operačných systémov ako aj kancelárskych aplikácií...
Ak sa však mýlim, tak v tom máme - s prepáčením - pekný bordel.
Našťastie existujú aj výnimky, hlavne v oblasti hotových podnikových riešení dodávaných "na kľúč". Keďže som nemenoval záporné príklady, nebudem menovať ani tieto kladné (takto by to malo byť fair...). Nanešťastie sú však - väčšinou - aj viac než poriadne spoplatnené...https://diit.cz/clanek/kdo-koupil-software-neni-jeho-opravnenym-uzivatelem-casto/diskuse#comment-26513
+
Tak vidim, ze se k tomu musim jeste vratit. Je celkem zasadni rozdil, zda vam nekdo proda rekneme vadnou televizi, ta vam podpali byt a vy vyhorite, potom je samozrejme za skodu zodpovedny vyrobce/prodejce danne televize. Ovsem software Vam nikdo neproda, protoze to ani nejde. Software je dusevnim vlastnictvim, a to je neprevoditelne. Jedine co Vam mohou prodat je pravo danny software uzivat. A podminky za jakych jej muzete uzivat si stanovuje autor a vy na ne muzete nebo nemusite pristoupit. No a konecne obvykle byva soucasti tech podminek prave ono zreknuti se zodpovednosti za pripadne skody. I to je celkem logicke, tezko chtit napr. po autorovi utilitky prodavane za 10$, aby rucil za Vase data, ktera si cenite na 1 000 000$ !
Co se tyce toho nakupu zajice v pytli, to neni jen u software, to je u dusevniho vlastnictvi zrejme vzdy, preci kdyz si koupite knihu, take si ji nemuzete celou predem precist, nebo ji dokonce po precteni vratit, protoze se vam nelibila, maximalne se muzete spolehnout na recenze a reference, nebo vynatek uvedeny na obalce (neco jako demoverze), zrovnatak je to u audio CD, nebo shlednuti filmu v kine. A taky se tomu nikdo moc nedivi ! Krom toho napr. u sw MS pokud vim, je licencni ujednani uvedeno na obalce obsahujici aktivacni klice nebo samotne medium s dannym sw, dokud tuto obalku nerozbalite, mate pravo danny produkt vratit. Takze v tom problem take neni.
Nechci se nijak zastavat MS, ale myslim, ze danny stav veci neni rozhodne jejich vymyslem, je to v oblasti sw. ( a nejen toho) zabehnuta praxe.
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
RaStr https://diit.cz/profil/rastr
19. 1. 2004 - 16:47https://diit.cz/clanek/kdo-koupil-software-neni-jeho-opravnenym-uzivatelem-casto/diskuseTak vidim, ze se k tomu musim jeste vratit. Je celkem zasadni rozdil, zda vam nekdo proda rekneme vadnou televizi, ta vam podpali byt a vy vyhorite, potom je samozrejme za skodu zodpovedny vyrobce/prodejce danne televize. Ovsem software Vam nikdo neproda, protoze to ani nejde. Software je dusevnim vlastnictvim, a to je neprevoditelne. Jedine co Vam mohou prodat je pravo danny software uzivat. A podminky za jakych jej muzete uzivat si stanovuje autor a vy na ne muzete nebo nemusite pristoupit. No a konecne obvykle byva soucasti tech podminek prave ono zreknuti se zodpovednosti za pripadne skody. I to je celkem logicke, tezko chtit napr. po autorovi utilitky prodavane za 10$, aby rucil za Vase data, ktera si cenite na 1 000 000$ !
Co se tyce toho nakupu zajice v pytli, to neni jen u software, to je u dusevniho vlastnictvi zrejme vzdy, preci kdyz si koupite knihu, take si ji nemuzete celou predem precist, nebo ji dokonce po precteni vratit, protoze se vam nelibila, maximalne se muzete spolehnout na recenze a reference, nebo vynatek uvedeny na obalce (neco jako demoverze), zrovnatak je to u audio CD, nebo shlednuti filmu v kine. A taky se tomu nikdo moc nedivi ! Krom toho napr. u sw MS pokud vim, je licencni ujednani uvedeno na obalce obsahujici aktivacni klice nebo samotne medium s dannym sw, dokud tuto obalku nerozbalite, mate pravo danny produkt vratit. Takze v tom problem take neni.
Nechci se nijak zastavat MS, ale myslim, ze danny stav veci neni rozhodne jejich vymyslem, je to v oblasti sw. ( a nejen toho) zabehnuta praxe.https://diit.cz/clanek/kdo-koupil-software-neni-jeho-opravnenym-uzivatelem-casto/diskuse#comment-26567
+
Jen co se tyce tech viru: Mozna je v softwaru dira, ale zneuzil ji nekdo treti a ten by mel platit!!
+1
-3
-1
Je komentář přínosný?
FyBy https://diit.cz/profil/fyby
20. 1. 2004 - 07:56https://diit.cz/clanek/kdo-koupil-software-neni-jeho-opravnenym-uzivatelem-casto/diskuseJen co se tyce tech viru: Mozna je v softwaru dira, ale zneuzil ji nekdo treti a ten by mel platit!!https://diit.cz/clanek/kdo-koupil-software-neni-jeho-opravnenym-uzivatelem-casto/diskuse#comment-26640
+
Včera som inštaloval WinXP - licenčná zmluva bola zabalená v priesvitnom sáčku s ostatnými vecmi. Bez otvorenia som si vedel prečítať zo zmluvy časť veľkosti A6 z 2 strán A4.
+1
-3
-1
Je komentář přínosný?
Attila Mészáros https://diit.cz/profil/atti
20. 1. 2004 - 09:33https://diit.cz/clanek/kdo-koupil-software-neni-jeho-opravnenym-uzivatelem-casto/diskuseVčera som inštaloval WinXP - licenčná zmluva bola zabalená v priesvitnom sáčku s ostatnými vecmi. Bez otvorenia som si vedel prečítať zo zmluvy časť veľkosti A6 z 2 strán A4.https://diit.cz/clanek/kdo-koupil-software-neni-jeho-opravnenym-uzivatelem-casto/diskuse#comment-26702
+
Jak bych jen prikyvnul tem reklamacim. Reklamoval jsem SW nejmenovane ceske firmy pro nefunkcnost na vsech 5! pocitacich na kterych jsem se snazil o zpovozneni. I kdyz jsem nevyuzil 2letou zaruku ale reklamoval jsem to 2 dny po koupi prislo vyjadreni kde se doslova psalo " Pri zkousce na nasem pocitaci jsme neschledali zadne zavady" !!! Mimochodem kdyz jsem hledal pricinu nefunkcnosti tak jem prisel na to ze to nefunguje kvuli ochrane proti kopirovani ktera zabrani pouzivani i pri pouziti originalnich medii !!!
Nevím nevím, ale to, že je software autorským dílem je známý fakt, ale pokud se prodává, tak je to také zboží a podle toho by se měl opírat i o obchodní zákoník - chránit kupující před podvodníky. K shareware, freeware a placenému softu bych řekl, že rozdíl u shareware je, že přestože se autor vzdává odpovědnosti, tak já jako zákazník mám možnost si zboží (obvykle plně funkční) prohlédnout a vyzkoušet a pak jej teprve zakoupit a není tedy při případné nespokojenosti třeba nic reklamovat (kromě ztráty cenných dat).
To je nesmysl. Hlavne co se tyce napr. Microsoftu a myslim, ze podobnou politiku ma vice vyrobcu. Uzivatel neni vlastnikem SW, ale vlastnikem licence, jez je povolenim pro uzivani SW. To mimo jine znamena, ze muzete tak akorat reklamovat nefunkcni licenci a myslim, ze zde by problem nebyl. Je to proste skvela vychytavka.
Nemám vlastní zkušenosti z vracením "problémového SW". Myslím ale, že to dost obtížné. Právní licenční formulace totiž obvykle bývají dosti neprůhledné, často tam bývá poznámka, že platíte pouze za "právo používat SW takový - jaký je" (a nebudete si tedy nic vymýšlet a otravovat). Jde mi spíše o obecný fakt, že při "uzavírání smlouvy" jste chtě-nechtě nucení akceptovat nějaká další pravidla o nich ve chvíli podpisu smlouvy nevíte a ani vědět nemůžete. Rozlepením této obálky přijímáte licenční podmínky (které jsou někdy až uvnitř). Tyto snahy vás "předem umlčet" jsou v analogické podobě uváděny i na některých webech (prohlížením tohoto webu se zavazujete ... ) nebo jako příklad může být uvedeno i automatické parkoviště v brněnské Fakultní nemocnici. Tam přijedete k vstupní závoře, zmáčknete tlačítko, závora se otevře a vystrčí se lístek na kterém stojí doslova: "Odebráním lístku parkující souhlasí s provozním řádem parkoviště". Přitom nikde široko daleko žádný provozní řád nenajdete - čili s čím máte souhlasit?. A co teď? Lístek jste již "odebrali". Můžete možná lístek zahodit(?), zařadit zpátečku a vycouvat, pokud vám to řada dalších čekajících řidičů za vámi umožní. Ale co pak? A jenom pro zpestření: toto parkoviště má permanentně posunuté výstupní hodiny o cca 5-8 minut dopředu, takže pokud dobíháte "na čas" tak máte smůlu. Podvodnou manipulací (řezníkův zlodějský palec na váze) s měřícím zařízením zaplatíte i za služby, které jste prokazatelně neodebrali. Toto sem sice evidentně nepatří uvádím to pouze v širší spojitosti jako příklad toho, jak se mnohdy postupuje. Mám velmi chabé právnické znalosti, přesto se ale domnívám, že by někde měla být obecná klausule, že nelze aplikovat podmínky smlouvy, které nemohly být v okamžiku uzavírání smlouvy v důsledku jejich neuvedení protistranou známy. A takováto smlouva by asi měla být v případě sporů považována za neplatnou!
Nevim, jaky SW pouzivate vy, ale obvykle je, ze pokud nejste se SW spokojeni nebo nesouhlasite s licencnimi podminkami, muzete SW zabalit a poslat zpatky. Vyrobce Vam obvykle vrati penize. V cem je problem?
2RaStr: Spis bych videl problem v tom, ze nelze souhlasit s necim co jsi necet a dokud to nerozbalis, nemuzes si precist licenci a kdyz to rozbalis a nesouhlasis s ni tak uz to podle napisu nemuzes vratit.
Coz je evidentni chyba v zakone, je tam uvedeno pokud vim poruseni obalu, tak by meli pridat, ze licence musi byt mimo obal, pokud ne, tak ze lze vratit SW i po otevreni.
To, ze podle nasich zakonu u nas SW legalne nepouziva temer nikdo, je druha vec, protoze temer nikdo nema uzavrenou licencni smlouvu.
Njn, podobnych clanku a nazoru je po netu spousta. Jenze zatim nikdo nerekl co se s tim da delat (pokud vubec neco lze). Je s tim mozne vlastne neco delat nebo mame smulu a jedine k cemu to muze byt dobre je psat o tom spoustu podobnych chytrych clanku? :o)
Jen by jsem jeste doplnil k tem reklamacim. Jak uz nekdo psal, reklamovat muzete pouze to, co je vadne, tzn. napr. nefukcni instalacni medium, nebo sw. klic. Samotne funkce software ovsem nikoliv. Ve smlouve, ktera Vam vubec umoznuje danny sw pouzivat se obvykle pravi, ze sw kupujetwe tak, jak je v okamziku koupe a bez jakychkoliv zaruk. Pochopitelne, pokud si nechate sw udelat na zakazku, napr. smlouvu o dilo, tak mate pravo (pokud to mate ve smlouve) pozadovat aby fungoval, tak jak si prejete, pokud si koupite krabici, obvykle proste musite souhlasit s tim, jak to funguje a dal si nemuzete na nic stezovat. Ono je to celkem logicke, a nechapu, proc se tomu nekdo divi, prece kdyz si koupim domaci audio, tak ho taky nemuzu jit za pul roku reklamovat s tim, ze jsem nevedel, ze to neni dolby-digital, ze to ma jen 2W a ze je to levnej smejd z Vietnamu. Pokud to chodi, tak jako na zacatku, nemam narok na vymenu.
RaStr: Jenže to je právě ten problém, který zase nevidíte vy. Se sharewarem je to jasné, ale u ostatních nesharewareových programů prostě kupujete zajíce v pytli. Vy jste viděl někde na krabici kompletní seznam funkcí?
Ano to totiž nejde. U spotřebního zboží jsou kategorie a funkce, které jsou de facto stejné pro všechny, takže se specifikace porovnávat dají (viz naše databáze vypalovaček). Ten váš argument tedy neobstojí.
Nechápu, proč bych nemohl reklamovat, že program nedělá něco co slibuje, nebo to dělá jinak než jsem očekával. A už vůbec nechápu, proč bych třeba nemohl chtít náhradu za to, že (např.) ve Windows byla taková díra, že mi vlezl do PC červ a já pak platil, protože tomu nerozumím, několik stovek v servisu za odstranění. A to už vůbec nemluvím o tom, že mi třeba zničí i data. Ne, nemluvím o virech, teré si přitáhnu a aktivuji sám, mluvím o známemém Blasteru (například). Dalších podobných příkladů bych našel, a další čtenáři jistě také, ještě několik.
Pokúsim sa o iný uhol pohľadu:
Nebudem rozoberať ostatné (všeobecne známe) rozdiely medzi SW podĺa registrácie (free- / share- / registrovaný software), len by som chcel zdôrazniť, že pri prvých dvoch menovaných je porovnanie "zajíc v pytli" asi namieste, pretože autor, ani distribútor takéhoto SW v zásade za nič neručí. Inak by to ale malo byť s registrovaným SW, ktorý má predajnú cenu (na naše podmienky) často až astronomickú. Tu by používateľ (právom!) očakával nejaké záruky autora (/resp.distribútora) SW nielen ohľadom funkčnosti legálne zakúpeného SW, ale aj "bezpečnosti", hlavne čo sa týka prípadnej straty, neželanej zmeny, alebo vyzradenia používateľských dát... Myslím, že táto požiadavka je úplne oprávnená, teda by MALA BYŤ CHRÁNENÁ ZÁKONOM(!). Nie som právnik, takže neviem, aký je skutkový stav v súčasnosti. Z logiky veci by som predpokladal, že ak existuje takýto zákon, tak by mal byť NADRADENÝ licenčnému ujednaniu, v ktorom sa táto skutočnosť niekedy aj nepriamo spomína (ničmenej, to by nemalo byť podmienkou). Malo by tomu byť práve preto, lebo firemný právnici niektorých SW-firiem priam vynikajú v ekvilibristike používania právnických nezmyslov (nechcem menovať!), a žiaden právny štát (ak sa má takto nazývať) si nesmie nechať uplatňovanie nejednotných (a často protirečivých) právnych noriem ani v jednej konkrétnej oblasti.
Ak je moje uvažovanie správne, tak licenčné ujednania typu "MY v žiadnom prípade a za žiadnych okolností za nič nemôžeme, zároveň VY sa kopírovaním inštalačných súborov (hoci aj na vlastnú potrebu) bez výslovného (písomného) súhlasu autora dopúšťate závažného trestného činu porušovania autorských práv, a vystavujete sa právnemu postihu" a priori nemôžu byť u nás platné, a teda ani uplatňovateľné. Schválne som nemenoval zdroj môjho príkladu, určite sa s tým stretol každý priemerne skúsený používateľ pri inštalovaní (preinštalovaní) najrozšírenejších operačných systémov ako aj kancelárskych aplikácií...
Ak sa však mýlim, tak v tom máme - s prepáčením - pekný bordel.
Našťastie existujú aj výnimky, hlavne v oblasti hotových podnikových riešení dodávaných "na kľúč". Keďže som nemenoval záporné príklady, nebudem menovať ani tieto kladné (takto by to malo byť fair...). Nanešťastie sú však - väčšinou - aj viac než poriadne spoplatnené...
Tak vidim, ze se k tomu musim jeste vratit. Je celkem zasadni rozdil, zda vam nekdo proda rekneme vadnou televizi, ta vam podpali byt a vy vyhorite, potom je samozrejme za skodu zodpovedny vyrobce/prodejce danne televize. Ovsem software Vam nikdo neproda, protoze to ani nejde. Software je dusevnim vlastnictvim, a to je neprevoditelne. Jedine co Vam mohou prodat je pravo danny software uzivat. A podminky za jakych jej muzete uzivat si stanovuje autor a vy na ne muzete nebo nemusite pristoupit. No a konecne obvykle byva soucasti tech podminek prave ono zreknuti se zodpovednosti za pripadne skody. I to je celkem logicke, tezko chtit napr. po autorovi utilitky prodavane za 10$, aby rucil za Vase data, ktera si cenite na 1 000 000$ !
Co se tyce toho nakupu zajice v pytli, to neni jen u software, to je u dusevniho vlastnictvi zrejme vzdy, preci kdyz si koupite knihu, take si ji nemuzete celou predem precist, nebo ji dokonce po precteni vratit, protoze se vam nelibila, maximalne se muzete spolehnout na recenze a reference, nebo vynatek uvedeny na obalce (neco jako demoverze), zrovnatak je to u audio CD, nebo shlednuti filmu v kine. A taky se tomu nikdo moc nedivi ! Krom toho napr. u sw MS pokud vim, je licencni ujednani uvedeno na obalce obsahujici aktivacni klice nebo samotne medium s dannym sw, dokud tuto obalku nerozbalite, mate pravo danny produkt vratit. Takze v tom problem take neni.
Nechci se nijak zastavat MS, ale myslim, ze danny stav veci neni rozhodne jejich vymyslem, je to v oblasti sw. ( a nejen toho) zabehnuta praxe.
Jen co se tyce tech viru: Mozna je v softwaru dira, ale zneuzil ji nekdo treti a ten by mel platit!!
Včera som inštaloval WinXP - licenčná zmluva bola zabalená v priesvitnom sáčku s ostatnými vecmi. Bez otvorenia som si vedel prečítať zo zmluvy časť veľkosti A6 z 2 strán A4.
Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.