Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Kdo vládne výrobě tišťáků pro netbooky?

Bych chtěl vidět nějakej návrh těhle tišťáků. Nemuseli by to bejt zrovna tyhle, třeba i návrh nějakýho toho starýho motherboadu by mě stačil... Prostě jen ze zvědavosti jak je to vůbec náročný apod...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jj, take bych se primlouval za nejaky odbornejsi clanek na toto tema. Mohlo by to byt zajimave a uzitecne. Napriklad by me zajimalo, jak moc deskam vadi staticka elektrina (kdyz si to doma stavim a nejsem uzemnen) a jestli se s tim pri navrhu pocita.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

lop: A nebylo by jednodussi si ten svetr sundat ?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to lop: desce staticka elektrina vubec nevadi, vadi soucastkam na ni osazenejch.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Neni mi jasne, jestli tato firma vyrabi poouze tistaky (PCB) nebo zda je i osazuje?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?
+1
0
-1
Je komentář přínosný?

hkmaly: pokud je pro tebe sundání svetru eliminace nebezpečí statického výboje, počítač bych od tebe nechtěl :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jojo, kde jsou ty časy, když jsem si ještě jako malý chlapeček tišťáky vyráběl sám.... na cuprextit jsem kreslil spoje "nitrofarbou na kožu" a pak jsem to leptal ve směsi peroxidu vodíku a kyseliny solné. :o))

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to Earl: Já mám zkušenost, že ani ten svetr většinou nevadí. Stačí se jen moc nevrtět a občas se chytit topení. A pak je to zpravidla OK. :o))

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Earl: Eliminace ne, ale silne snizeni pravdepodobnosti ano. Samozrejme po sundani svetru se uzemnis (dotknes topeni) a to by ti melo na tu pulhodinu sroubovani vydrzet.

Samozrejme profesional sroubuje dele a mel by byt tedy lepe "uzemnen".

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>> Zloun:
Navrhováním plošných spojů se živím. Nejsou to motherboardy pro PCčka. Mám za sebou maximálně 6 vrstvé plošné spoje (4 routovací + 2 napájeccí vrstvy). On ani není moc problém to naroutovat, když jsou k dispozici vhodné nástroje. Současné systémy umí takové věci jako je routování sběrnic (táhne to několik drátů najednou vedle sebe) nebo diferenciálních párů. Umí to takové věci, že hlídá, podle zadaných parametrů, délky vodičů, rozdíly délek (u sběrnic, diferenciálních párů...), impedanci a tak podobně. Samozřejmě na jednodušší věci se používají autoroutery (jednodušší jen z určitého pohledu :-)). Pak je taky potřeba si uvědomit, že většina desek se nedělá "od nuly" ale prostě se vezme existující design a ten se upraví. Nová deska se "od nuly" udělat musí, to je jasné, ale když jde o jakési vývojové stadium, tak ne.
Prostě to není taková magie jak by se mohlo zdát. Já si třeba nedokážu představit jiné věci. Třeba bych nedokázal složit nějakou písničku (tak aby byla k poslouchání)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Milosh: hmm... hezké, co používáš za software PADS, ORCAD nebo snad něco jiného? Osobně bych si s mým Eaglem na vícevrstvé PCB s BGAčkami netroufnul.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tistak je nespravny vyraz pro plosny spoj. Nechapu, ze se to tak vzilo. Pod pojmem tistak si predstavim folii potisknutou spoji.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>> Hnz: používám OrCAD. Jdou s ním navrhovat maximálně 16 vrstvé spoje. Ale ono ani tak nejde jen o to, kolik je tam vrstev (to je hlavně problém pro výrobu - a spíš jen cenový), ale i jak jsou dělané prokovy (propojení vodičů v různých vrstvách). Můžou být skrz celou desku nebo i slepé či utopené. To má výhodu v ušetření místa na plošném spoji (prokovy zaberou nechutně moc místa) ale je to pak složitější na představivost. Čím lepší (rozuměj dražší) návrhový systém, tím ti dává do ruky lepší nástroje, které ti usnadní návrh. Tředa u OrCADu je největší vychytávka to, že ti hlídá mezery mezi vodičema a nedovolí ti dát je moc blízko (samozřejmě je to vypnutelné, nebo se dá nastavit aby moc malé mezery jen zvýrazňoval).
A jak mi říkali ve škole: "Nestačí aby plošný spoj fungoval, musí být i hezký na pohled". Když se člověk podívá na plošňák, tak vidí co navrhoval člověk a co autorouter (nezáleži na ceně autorouteru, každý tam udělá "prasárny").

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

redakce: nie netbooky, ale budget mini-notebooky. NetBook ma vydrz 7 hodin. Uz aj v alze to pochopili a premenovali kategoriu ;-)

Milosh: presne tak, ked si clovek neustrazi zakladne myslienky dizajnu, automatickemu navrhu v zasade nedoverovat. Ale musim uznat ze automaticke napovedy su velmi sikovna vec.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Milosh: V kráse návrhu si vždycky vzpomenu na starou televizi Telefunken z konce 70. let. Tam byl vidět německý smysl pro pořádek - součástky vyrovnané pěkně v řadách a podobně. Jako bonus pak osciloskopické průběhy v měřicích bodech natištěné přímo na desce.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Orcad je pekny ale na slozitejsi plosne spoje nestaci ... tam je vzdy zapotrebi hlava a zkusenosti a hlavne poradny navrhovy system a urcite ne takove veci jako autorouter, neni na svete zadny autorouter ktery by dokazal sam navrhnout plosny spoj

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Na ten svetr pozor, to, ze nepreskoci jiskra este neznamena, ze vsechno prezije. Kolega vysvetloval, ze se izolacni vrstvy (ktery jsou na statickou elektrinu citlivy) nemusi celkove prorazit, ale i malym vybojem se muzou poskodit, takze obcas nefungujou. Pak mate procesor, kterej vetsinou funguje, ale obcas padne - a takovy chyby se v podstate nedaji najit.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

ako sa robia tie prechodove ottvory, ktore su na niektorych doskach hrube len okolo 0,1mm?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>> jan48: To se normálně vrtá :-) - tedy aspoň do otvoru cca 5 milů (to je 0.127mm). Ty otvory vypadají menší než jsou, protože po vyvrtání se ten otvor cca o 0.1 mm zmenší pokovením (takže z vyvrtané díry 0.2mm máš 0.1mm, třeba pcb benešov umí vrtat 0.2mm). Jak se dělají ty ještě menší si nejsem jistý (ale jak koukám k jednomu našemu dodavateli tak umí dokonce 0.1mm). Další optické zmenšení je nepájivou maskou. Ta se nanáší sítotiskem (u větších sérií) a prokovy se většinou dělají zamaskované, takže ta barva nateče i dovnitř. A vem si jak asi vypadá 0.1mm dírka do které nateče barva.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

S návrhem PCB taky nějaké zkušenosti mám a autoroutery bych zas tak snadno nezatracoval. Třeba s takovou Specctrou se dají dělat skoro zázraky, i když, konečné ruční "učesání" stejně doporučuji. Problém autorouterů je v přístupu k nim. Nestačí nějak rozmístit součástky a spustit autorouter, že si s tím nějak poradí. Jo, on si sice poradí, ale je to hrůza. Základ je, dobře autorouter nastavit. Čím lépe ho nastavím, tím lepší bude výsledek. A nastavit ho, to je fuška - pak ale odvede skvělou práci. Ovšem nestačí jen šířka spojů a izolační vzdálenost, musí se nastavit i oblasti, priority, diff páry, plochy, ceny,....
Mimochodem OrCAD používám již dlouho, teď přecházím na Allegro, když už OrCAD tolik změnili.
A Specctra je sice špičkový autorouter, ale ruční tahání spojů zvládá samozřejmě také a podle mě mnohem lépe, než Layout z OrCADu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.