Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Konec nestandardů: V EU už mobilní zařízení bez USB-C nabíjení nekoupíte

Fyzickou podobu už bychom měli.
Teď už jen doladit elektrické záležitosti.
.
.
.
.
.
A protokoly.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

jj. Např. používaní prodlužek se kterými standard USB3.2+ nepočítá a které můžou způsobit i požár.
To když např. zkombinujete třeba ofiko kabel pro nabíjení 240W s prodlužkou (ty z pricipu certifikované nejsou i když se tak tváří) která snese méně (třeba 100W). Prodlužky totiž aktivně nekomunikují s PC o svých schopnostech.
Také se na tyhle kabely blbě shání testery (vím o jen o tomhle: https://caberqu.com/home/39-61-ble-caberqu-0611816327412.html#/31-hard_s...)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Správně udělaná prodlužka se chová jako jednoportový hub a samozřejmě si napájení domluví správně. Problém je, že na tuhle možnost specifikace vůbec nepamatuje, takže každý výrobce který se rozhodl prodlužku udělat to udělal jak ho napadlo a v drtivé většině případů úplně blbě a nebezpečně.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

S usb-c začíná být větší sranda, než se starými kabely. Jeden jen nabíjí, další umí pomalu přenášet data, jiný zase rychle, pak přenos videa, do toho výrobci občas cpou proprietární jednotky a o možnosti různých napětí a proudů nemluvě.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

USB-C port ma 24 (slovom DVADSAT STYRI !!!!!) pinov. To vytvara bambilion moznosti pre rychlost prenosu dat a rychlost nabijania, podlo toho ktore a kolko pinov je zapojenych !!!!

Na základnú funkčnosť USB-C potrebuješ:

1. Povinné vodiče:
- Vcc (napájanie +)
- GND (zem -)
- 2x CC vodiče (Configuration Channel) - pre vyjednávanie napätia a detekciu orientácie konektora

2. Pre dátový prenos:
- 2 páry diferenciálnych vodičov (D+ a D-) pre USB 2.0
- Ak chceš USB 3.0 a vyššie, potrebuješ ďalšie 2 páry diferenciálnych vodičov (TX a RX)

Takže minimálna konfigurácia pre napájanie a USB 2.0:
- 6 vodičov (2x napájanie, 2x CC, 2x dáta)

Plná konfigurácia pre USB 3.0 a vyššie:
- 12 vodičov (2x napájanie, 2x CC, 4x diferenciálne páry pre dáta)

Plus tienenie kábla pre potlačenie rušenia.

Preto majú USB-C konektory 24 pinov - aby podporovali všetky tieto možnosti a rôzne orientácie zapojenia.

1. Vyjednávanie napätia prebieha po CC vodičoch (Configuration Channel). USB-C má dva CC vodiče, pretože konektor môžeš zastrčiť oboma smermi. Vždy sa používa len jeden z nich - ten, ktorý je aktívny podľa orientácie konektora.

2. Hlavné štandardy nabíjania:
- USB Power Delivery (PD) - oficiálny štandard, vyjednáva cez CC vodiče
- Qualcomm Quick Charge - pôvodne menil napätie cez dátové vodiče D+/D-, novšie verzie už používajú USB-PD
- Samsung Adaptive Fast Charging - podobne
- OnePlus VOOC/DASH - používa vlastný protokol s extra pinmi

3. Prečo je to také komplikované:
- Spätná kompatibilita so starými zariadeniami
- Rôzne výrobcovia chceli svoje "super-rýchle" riešenia
- USB-C malo zjednotiť všetko, ale pridalo ďalšiu vrstvu komplexity

4. Základný princíp vyjednávania:
- CC vodič má pull-up rezistor na strane zdroja
- Zariadenie má pull-down rezistor
- Podľa hodnôt týchto rezistorov sa najprv určí maximálny prúd
- Potom začne digitálna komunikácia pre Power Delivery

USB-C kábel vyjednáva napätie hneď po pripojení zariadení, ide o proces nazývaný "USB Power Delivery negotiation" (USB PD). Prebieha to takto:

1. Ihneď po fyzickom spojení (0,1-0,2 sekundy):
- Najprv sa použije základné napätie 5V
- CC (Configuration Channel) piny v konektore začnú komunikáciu

2. Počas prvej sekundy:
- Zariadenia si vymenia informácie o svojich schopnostiach
- Zdroj oznámi, aké napätia dokáže dodať (napr. 5V, 9V, 15V, 20V)
- Prijímač (napr. telefón) oznámi, koľko energie potrebuje
- E-marker chip poskytne informácie o limitoch kábla

3. Po vyjednaní (1-2 sekundy):
- Nastaví sa dohodnuté napätie a prúd
- Začne sa skutočné nabíjanie plným výkonom

Celý tento proces trvá zvyčajne menej ako 2 sekundy. Ak sa kedykoľvek zmenia podmienky (napríklad sa zariadenie začne prehrievať), môže sa spustiť nové vyjednávanie.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Treba si uvedomit ze to co mozem robit (nabijat alebo prenasat data), zavisi od:

A) toho co je vlastne pripojene (SSD v M.2 externom boxe, alebo HDD v boxe, alebo telefon ....)
B) samotneho kabla (cipy v konektoroch + samotne schopnosti kabla = kolko a akych pinov je zapojenych)
C) co je na druhom konci kabla (napr. adapter, kedze logicky od 33W Xiaomi adaptera nemozme cakat nabijanie ako ma 120W Xiaomi adapter ze ano)

A toto vsetko naozaj vytvara bambilion moznosti.

Uplny extrem c.1 pre USB-C akciu: rychlost ako USB2 (480 Mbps) a 7,5W
Uplny extrem c.2 pre USB-C akciu: rychlost USB4 rev. 2 (a)symetric (80/80 alebo 120/40 alebo 40/120 Gbps) a 240W

NA kazdy extrem je treba mat veeeelmi specificky vybavenie v podobe A), B) a C) zpo zaciatku tohoto prospevku. V drvivej vacsine pripadov sa hodnoty pohybuju okolo geometrickeho stredu (t.j. kolko-nasobne je to vzdialene od jedneho extremu, tolko-nasobne je to vzdialene aj od druheho). Napr. pre nabijanie to je vacsinou medzi 25W a 45W (5x viac ako extrem c. 1 a 5x menej ako extrem c.2). Detto datovy prenos ...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

USB-C je komplikovane/sofistikovane ale nie na pouzivanie. BFU to zapoji a ono to nejak bude fungovat k jeho spokojnosti. Samozrejme nie na 100% ale lepsie ako bez tohto standardu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hruby omyl, pre BFU idiota je to vesmirna zahada: sak to mam USB-C, preco mi to ide iba rychlostou USB2 (v hlavicke ma niekde vyleptane ze USB-C musi byt vzdy a za kazdych okolnosti aspon 5 Gbps USB3, ale USB-C NIE JE protokol, je to port a podla moznosti kolko je toho pozapajane, taky je vysledok, podobne ako pri DVI porte https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Visual_Interface#/media/File:DVI_C...), pripadne preco mi to nenabija moj 65W notebbok, sak pouzivam 65W nabijacku a notebook sa mi pri pouzivani dokonca vybija, kedze to nabija iba na 15 wattoch ... atd ...

Jedine symetria portu je sympaticka vec, aj ked ta symetria nemusi byt zarucena v 100% pripadoch.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Ja som nepisal, ze to pre nich nieje vesmirna zahada ale to, ze je mi to je jedno. Zapoji to vsade a ono to nejak bude fungovat vo vecsine pripadov. Na 100% to nikdy a pri nicom fungovat nebude.
Mobil sa im pomalsie ale nabije, data prenesu pomalsie ale prenesu,...

Je to plus pre BFU.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Není to tak úplně pravda. Některé notebooky HP/Dell např. s některými USB-C nabíječkami nenabiješ, protože neumí některé kombinace napětí a proudu, některé parametry jsou pro ně moc málo a jiné zas moc. Výrobce např. implementuje jen konfigurace pro svůj laptop a druhý výrobce používá trochu jiné hodnoty. A základní režim 15 W jim nestačí ani na spuštění.

Dobrou zkušenost mám s macbooky, které si poradí se všemi kombinacemi. Mobil a MB Air mají výhodu, že jim stačí i to nejzákladnější nastavení 15 W (pro mobil středně rychlé nabíjení, pro MB Air základ, na kterým jede, ale nabíjí tak pomalu, že skoro vůbec - prostě ho po práci vypnete a necháte na kabelu).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Co nieje uplne pravda?

Pisal som, ze to bude fungovat vo vecsine pripadov a nie vzdy.
Zamerne som nepisal, ze notebook nabije pomalsie ale nabije, lebo notebook narozdiel od mobilov/tabletov nenabijes s hocicim a vyzdaju si nabijacku s urcitym minimlanym profilom/vykonom. Bezne vyzaduju 20V profil, co menej vykonne nabijacky neponukaju/nepodporuju.

To co pises bol problem minulosti na zaciatku pouzivania USB-C portu na nabijanie, kde sa takto vyrobcovia branili voci tejto univerzalnosti(aby si musel pouzivat len ich nabijacku). Zmenili port ale zmyslanie nie. Toto je ale uz minulost. Dnes sa s tym nestretnes aj vdaka tomuto nariadeniu. Vyrobca taku zhovadilost uz implementovat nemoze. Sorry vlastne moze, lebo pre notebooky to plati az o rok ale s niecim takym som uz dlho nestretol.

Ano vyrobca moze implementovat logiku, ze bude podporovat aj nizssi profil s ktorym ho pri praci nenabijes ale pri vypnutom ano. Stretol som sa s tym aj mimo macbookov a aj pred USB-C. Zalezi od vyrobcu, co implementuje.
Aj pre prehladnost sa zaviedli oznacenia, ktore sa musia uvadzat na zariadeniach/nabijackach(na ich obaloch) aky PD vykon(od-do) podporuje. Ak sa tie vykony prelinaju, tak dane zariadenie bude s danou nabijackou fungovat. Priklad z mojho smartfonu, ktory ma uvedene 2.5-22W USB PD. Nabijem ho hocijakou nabijackou, ktorej rozsah sa s rozsahom smartfonu prelina.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Bfu zapojí kabel a bude nadávat, že nejde obraz.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Má to přitom naprosto primitivní řešení. Na kabelech nešetřit a kupovat jen od důvěryhodných značek. Aha, ale ono se vlastně USB-C dělalo hlavně na truc Applu, který zavedl certifikaci příslušenství a chtěl za to platit a lakomcům se platit nechce, ti by nejradši všechno zadax a z masivního zlata.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Takže opravdu rychlé notebooky, co mají třeba 280-330W adaptér pak budou mít dva USB-C 240W kabely?

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Na takové se přidělá podvozek a pro elektromobil už je jiná zásuvka. Jinak hádám zůstane současné řešení usb-c a vedle něho normální napájecí kabel.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

To vesměs u notebooků existuje už teď, DC jack na maximální výkon a max 100W přes USB-C. Ale asi to vlastně bude podle zákona OK, takže jen všechny notebooky budou muset umět PD přes USB-C navíc.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

pls. smažte.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Smažíme!

+1
+9
-1
Je komentář přínosný?

To se dělá už roky. Třeba Dell Precision 7xxx. Mají to udělané tak geniálně, že zdroje a dokiny mají konektory napevno spojené a vede do nich jeden kabel, který je tak tuhý, že dokina musí být ve zcela konkrétní poloze vůči noťasu, jinak to vandruje a překáží. A ty konektory nic nevydrží, což u dokiny za katalogovou cenu skoro 10k s DPH vyloženě potěší.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak a teď si například představme kolik PC uživatelů má natolik vybavené základní desky, aby veškeré periferie mohli připojit k USB-C. Podle mého jsou to jednotky procent.
Takže nebudeme sice mít klávesnici s USB-A atp., ale budeme mít kvantum redukcí z USB na USB-C. Jo jo socialistické řízení trhu v praxi.

+1
-5
-1
Je komentář přínosný?

Na alze je 421 klavesnic s rozhraním USB-A , tak snad to bude stačit...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak samozřejmě i o tom mluvím. Zatím jsou. A podle nových standardů se musí vyrábět s USB-C. Takže až dojdou skladové zásoby, tak co ?
Kolik máš připojených periférií do PC ? A kolik máš vstupů USB-C ?

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Mám 3 usb-c a 1x usb-a

Myslím, že na klávesnice drátové se to nevztahuje. Stejně tak se to nevztahuje na bezdrátové baterie poháněné AA a AAA bateriemi.

Cílem bylo ušetřit nabíjecí trafa.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Já zase četl, že se to vztahuje. To je pak těžké, když vlastně nikdo ani pořádně netuší na co všechno se to vztahuje.
Hm cílem bylo ušetřit nabíjecí trafa. Takže logicky bylo jednodušší zavést do praxe trafa bez pevně zapojeného kabelu. A pak bylo úplně jedno, jakou co má koncovku.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Myslím že spíše my, jako plebs, to nevíme. Obchodníci a výrobci to vi dobře. A soudě dle konce prodejů iphone s thunderboltem...

Ano cestovní nabíječky by podle mě stačily. Ale aspoň nemusíme řešit i koncovky.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

V Evropě je šest typů zásuvek, takže když pojedeš náhodou ven, opět potřebuješ redukci. Prostě veškeré zdroje s výstupem na USB-C a je vyřešeno. Pokud se to týká i periférií, tak opět skončíme na redukcích. Takže užitek nula nula nic. Vývoj jde stále kupředu. Nabíjelo se 4 W, dnes 200 W. Za dva tři roky se bude nabíjet kolika waty, k čemu potom stará nabíječka s USB-C ? Co když se bude nabíjet úplně jinak ? Co víme jaké budou technologie ? Bože tohle má řídit trh a nikoliv úředník.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

No až bude umět váš mobil nabíjení 200W tak dejte vědět.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Pardon chtěl jsem napsat 100 W, to byl vedleťuk :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Strop USB-C je 240 W. To bude pro mobily i notebooky stačit na velmi dlouho. Ostatně mobilní zařízení (nemluvím o autech) vyžadující k provozu více než 240 W bych snad ani nechtěl. Rozumím potřebě "herních" notebooků, ale tam pořád zůstane možnost připojení vlastní "elektrárny!, jako doposud, jenom bude povinně možnost dobíjet i přes USB-C. :)

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

No a dočkal jste se v roce 2021 te nabíječky a telefonu na 200W? Máme skoro 2025 a telefony stále používají Quick charge 4, který, podle vašeho odkazu, dava necelych 30W.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

V Evrpe sice mas treba 6 druhu zasuvek, ale dvoukolikovou nabijecku strcis do vetsiny z nich. Redukci potrebujes v UK a asi i v Irsku a tim to podle mne konci.... Takze pro Evropu by mela stacit jedna redukce. Nebo dve nabijecky....
Nebyt uredniku, tak ma doted kazdy mobil svou vlastni proprietalni nabijecku a datovy konektor... On ten trh zas tak mocny neni a obcas je mu treba "pomoci".

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nikdy není zapotřebí trhu pomáhat. Trh sám přijme to, co je pro něj nejlepší, Toto neplatí pouze u monopolů.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Trh sám přijme to, co je nejlepší pro maximalizaci zisku prodejce, nikoliv pro zákazníka. Trhu dokonce nevadí, když část zákazníků odejde s nepořízenou, když na tom zbytku vydělají víc než kdyby pořídil každý. Není dobré si trh idealizovat, je to jako evoluce. Taky plodí náhlá vymírání i slepé větve.

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Tak to samozřejmě vůbec není. Je zbytečné se bavit o něčem, když popíráš základní atribut volného trhu.Vždy a pouze se jedná o nabídku a poptávku. Pokud na staromáku prodáváš kávu za 500,- a máš zákazníky, tak je vše v pořádku. Až je mít nebudeš, zlevníš. Tečka.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Takto ale je.
Inac by neexistovalo nieco ako antimonopolne urady a ine regulacne urady,zakony a podobne.
Volny trh je mytus a bez regulacii by tu bolo vsetko len nie volny trh.
Samozrejme ak tie regulacie nefunguju/su postavene v neprospech volneho trhu, tak tiez mozu viest nefungovaniu volneho trhu(vid byvaly rezim alebo moderne slovo - lobby).

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Ale všechny tyto úřady existují právě z důvodů monopolů a oligopolů. Nikoliv z důvodu svobodného trhu bez dotací.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

uz sme pri dotacich :)

Tie monopoly/oligopoly/kartely/.... existuju/vznikaju a vznikali by aj vdaka slobodnemu trhu bez regulaci/dotaci/.....
Slobodny trh nevyhnutne vzdy bude smerovat k monopolom/oligopolom/kartelom/.... a v konecom dosledku k nefunkcnosti slobodneho trhu.
V malom, na staromaku s kavou to fungovat moze(aj tam sa moze najst spekulant) ale vo vecsom to fungovat nebude.
Pokusenie zneuzit postavenie/zarobit viacej je velke a vzdy sa najde niekto kto to zneuzije.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

To všechno co píšete je pravda, ale jak to souvisí s neustálými zákazy, příkazy a nařízeními ? C o je komu do toho, jaký si výrobce zvolí konektor. Co je komu do toho, jestli je víčko k flašce připevněno ? A takto bychom mohli pokračovat donekonečna. Toto nejsou věci, které by měla určovat nějaká nařízení.
Zvláštní je, že nikomu nevadí, že se zde pár energobaronů nakapsovalo amorálně na lidech, kteří nemají jinou volbu a v tom je svobodný trh ok. Ale v určování koncovky je svobodný trh špatně.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

V tomto pripade bol primarny dovod ekologia.
Mam tu hrbu napajacich adpaterov od notebookov, ktore pouzijem len s danou znackou/typom. Vo firme ich mame este vecsiu hrbu a aj ked su funkcne, tak su v podstate nepouzitelne. Keby bol jeden standard, tak polovicu z nich by som nepotreboval, lebo by som vedel pouzit ten stary aj s novym alebo od inej znacky. Rovnako ako u mobilov. Nebyt tlaku EU, tak mam dnes dvojnasobok nabijacok na mobil, ktore by som nevyuzil a len by s ami tu valali
Znizi sa tym zbytocny odpad/vyroba.
Dnes mi staci jedna nabijacka na "vsetko".
To iste to viecko na flasi. Je to pokus ako znizit odpad(uvidime, ci uspesny), co ty mozno nevnimas ale keby si byval niekde, kde ten odpad napriklad vyplavuje, tak by ti to jedno nebolo.

Ti energo baroni vadia ludom ale tu plati to o tej zlej regulacii. Tu je problem aj s tym, ze je to dost skryte a vela ludi to nevnima/nerozumie tomu/nevie o tom, lebo by vo volach nevolilo tak ako volilo.
Inac povedane ludia su hlupy a od tych ktorymi sa dali zastupvat, zelezi ako to bude fungovat. Od viecok, cez nabijacky az po energo.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Tak víčka a ještě více zálohované obaly na Slovensku jsou přesně ukázka toho jak to udělat, aby
- to naštvalo lidi
- bylo to komplikované
- hodně to stálo
- stejně to nefungovalo

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Zalohovanie pet flasi a plechoviek bola najlpesia vec, ktora sa stala. Nieje to dokonale urobene ale zase ani nijak extra sprasene.
Keby si videl toho boredlu z plastu v prirode/vode. Odkedy sa spustilo nove zalohovanie, tak takto kleslo na minimum.
To len preto, ze ti, co to pred tym vyhadzovali/robili bordel to poctivo vracaju, lebo maju za to prachy(nieje to "zadarmo"). Je to sproste ale funguje to.

Rad by som si precital od teba ako to urobit lepsie a co na tom nefunguje.
Koho to stve? Ja takych nepoznam. Na zaciatku ludia frflali ale to frflu vzdy pri hocijakej zmene a teraz je uz klud.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

>> Keby si videl toho boredlu z plastu v prirode/vode
Tomu, co už tam je, to moc nepomůže. Spíš vůbec.

Možná to pomůže trochu snížit nové přírůstky.
Ale některým jedincům je to někde, kde slunce nesvítí.

Automat na vrácené obaly bere jen nepoškozené obaly s čitelným zaregistrovaným kódem
- je to pomuchlané -> nevezme
- nejde přečíst kód -> nevezme
- kód není v seznamu -> nevezme

K tomu se dost často kazí, jsou přeplněné, nebo přijde nějaký bezďák se 2 pytli petek a sází to tam jak ve zpomaleném filmu. Za ním další, pro jistotu se 3 pytli.

Neoddělitelné vršky na pet lahvích vzal čert, ale proč to všech čertů museli dát i na tetrapacky?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Přesně takto to "volný trh" funguje. Cena je vyšponová tak vysoko, kolik je ochotno dostatek zákaznictva zaplatit. Když bude Staromák plný turistů s "vatou", našinec si tam kávu za "normální" cenu nekoupí. Půjde jinam. Jenže ok, to je Staromák, ne globální trh.
Bez EU by každý výrobce mobilů držel svůj speciální patentovaný konektor. Jak na nbíjení, tak na data a na další doplňkové funkce. Každý výrobce to tak chce. A pro uživatele je to fakt špatně a těžko s tím něco udělá. Jedině vyhodit nakoupené příslušenství a přejít k jinému výrobci. A kolikrát se tento marasmus stane i jednoho výrobce, při příchodu nové funkce...
Za sjednocení pod jedním ne-až-tak-dokonalým USB-C konektroem jsem docela rád. Má své limity a je pravděpodobné, že jej za 5 - 10 let vytlačí nový standard pro přenos dat a energie. Protože budou zařízení s řádově vyšším datovým tokem a i ty energetické nároky porostou. Minimálně třeba pro napájení HUBu, který bude napájet vícero zařízení by se hodil přenos 1050+ W... :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pokud by byl a možná je, USB-C tak dobrý, prosadí se sám. Že já mám k němu výhrady ohledně pohyblivých zapojení je můj problém.
Jak říkáte, Staromák a můžete jít jinam. Ale toto neplatí u elektřiny.
Takže tam kde je regulace zbytná, tam ji prosazujeme a tak kde nezbytná, máme volný trh. Jo tak to dává smysl (ironie).

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

"...dle konce prodejů iP s THUNDERBOLTEM"?
Srsly?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Argument vlastni neinformovanosti? :-D

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

na zariadenia, ktore nepotrebuju byt "nabijatelne", sa to nevztahuje.
do tej skupiny patri napr. aj taka bezna klasicka kablova USB-A klavesnica.
ak by bola nabijatelna klavesnica, tak tam uz USB-C musi byt (za predpokladu ze sa nabija kablom a nie bezdrotovo).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

> stapor
> až dojdou skladové zásoby, tak co ?

Já před rokem koupil PS/2 myš na Alze za 85 Kč s DPH. O skladové zásoby USB-A klávesnic a myší bych se nebál. A pak budou taky redukce, např. jsem před rokem koupil redukci z nanoSIM na microSIM (o level větší, asi o půl milimetru), protože jsem downgradoval na starší telefon (novější jsem rozbil a starší furt funguje, hlavně Teams).

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Nauc sa citat s porozumenim.

Citujem nazov clanku "V EU už mobilní zařízení bez USB-C nabíjení nekoupíte".

Vsimni si tam to USB-C nabijeni.

Takze toto plati pre zariadenia s bateriou/ktore sa nabijaju.
Maju klasicke drotove klavesnice alebo ine drotove periferia bateriu?
Nie, tak sa to na nich nevztahuje a tak moze mat konektor aky chce. Ak ale sa jedna o bezdrotovu klavesnicu s integrovanou bateriou, tak ta uz musi mat USB-C konektor na nabijanie tej baterie. To ale neplati o druhom konci. Takze kludne mozes aj taku klavesnicu pripojit k PC pomocou USB-A/USB-C kabla a ta klavesnica bude fungovat len sa mozno bude pomalsie nabijat.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Máte plus ode mě.

Jen k tomu pomalejšímu nabíjení. Mám alzapower nabíječku s displejem, která ukazuje, kolik W se nabiji. Myš i klávesnice nabíječka ukazuje 1W (narozdil od telefonu, který se při 10% nabíjí 27W, později nabíjí konstantní 15W). No myslím tedy, že ani usb-a na jednom konci nebude způsobovat pomalé nabíjení u tohoto typu zařízení.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nevím, co je nepochopitelného na to, že povinné USB-C se týká napájení/nabíjení. Nikoli propojení periferií, jako klávesnice, myši, tiskárny... U tiskáren mikro ani mini USB porty snad ani nepoužívají (možná existuje nějaká exitotika, o které nevím), u klávesnic a myší jsou kabely zpravidla pevné. Pokud jsou nabíjecí/bezdrátové (ty myši a klávesnice), pak ano, potom musí mít USB-C nabíjení (což také již zpravidla mívají).

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Chýba mi informácia, či sa to týka oboch koncov USB káblov. V nových autách nájdete už len USB-C konektory, čiže mobil s káblom USB-C/USB-A nenabijem.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Nějak jsem neviděl žádný telefons USB-A ani s USB-B.
Jen mini-USB a mikro-USB.
Ve světě, kde se z mobilů odstraňuje 3.5 mm jack kvůli velikosti mi to přijde jako zvrhlost.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Navíc mobily se aktualizují relativně často. Ty jsou asi nejmenší problém.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pořiď si do auta USB-C na USB-C kabel a nech si ho tam.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Netěším se až budou notebooky pouze s usb c. Při revizi spotřebičů v jednom větším podniku jsme u 2 z 10ti notebooků měli problém že kdyz se s notebookem pohlo aby člověk zjistil čislo ze štitku, tak se kvůli vymačkanému konektoru odpojil od replikátoru a byl problém ho zase se připojit. To se u starých nabíječek a dokovaček nedělo. Takže notebooky s usb c napájenim dokud to jde nebrat.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

To je tím pádem vada notebooku. Ale častěji to dělají kabely. Mam tu 4 roky starý TB kabel a občas už při pohybu vypadává displej. Nabíjení ale drzi

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

USB-C konektor je navržený tak, aby rychleji odcházel na straně kabelu než zařízení. Protože je levnější koupit nový kabel než např. mobil/notebook. Nedávno jsem zas viděl starý notebook s ohnutým USB-A portem tak moc, že resetoval základní desku.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Je línej odpojit jeden kabel.
Tahá to s kabelem.
A ještě s tím leze na diit.cz.

Jsem myslel že to dělají jen malé děti, které hrajou na mobilu.
Protože při hraní se baterka rychle vybíjí.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"V praxi je to jedno, neboť výrobci se na novou legislativu připravovali až s několikaletým předstihem, takže prakticky vše, čeho se týká, je již USB-C konektorem vybaveno."

A teď tu O perníkové chaloupce. Jeden příklad za všechny:
https://www.mironet.cz/telefony/mobilni-telefony+fc10737/?&pnl10705%5B%5...

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

A četl jste i Premium?

Tam řeší jestli platí nové == "ne z bazaru" nebo nové == "nové modely".

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Pravda je asi "nové modely" uvedené po Novém roce. Tak bylo by nelogické vyhodit skladové zásoby, jen kvůli konektoru.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

V radiu jsem slysel, ze prodavat se mohou stare zasoby koncoveho prodejce. Koncovy prodejce nesmi nakoupit stare, nevyhovujici modely.

Ale jestli slo o vyklad daneho redaktora, nebo fakt nevim. Pripada mi to vsak jako celkem rozumny vyklad.

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Taky jsem v době kdy to bylo schváleno četl ze jde o nové zařízení uváděné na trh

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Samozřejmě. 5 let starý již nepodporovaný Android 10 telefon může dál hnít ve skladě a čekat na chudáka, kterému ho prodejce vnutí. Mému otci např. před lety vnutili v kamenném obchodě "výhodný" Bluray přehrávač, samozřejmě ne v češtině a on jiné jazyky neumí. Dneska jsou filmy prakticky stejně jen digitálně. Máme 3D TV a ve 3D v Česku už snad nic na BR nevychází (řeším to spojením 3D z anglické verze a audia z 2D české verze).

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Tolik hysterie... USB-C je z konstrukčního pohledu velmi zdařilá konstrukce, která normálně bez problémů dá 3A. Navíc je oboustranný. Veškeré elektronické konstrukce, kde chci něco dostat dovnitř, nebo ven (myšleno energii) stavím už jen na tomto. Power Delivery je jasně definovaný, stačí použít levného brouka a je po problému. Za USB-C jsem rád, jen musí zůstat řád v úrovních napětí.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

U telefonů je lepsi než micro usb. U notebooků je ale životnost hodně špatná. Odcházeji kvůli tomu i relativně nové thinkpady a dell. V kombinaci s 2 kilovým notebookem je to prostě přiliš tenky kus kovu, který se do 2 let vyžvejká a začne tropit neplechu.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Zákazníka je potřeba motivovat k dalšímu nákupu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mam notebook GPD winmax 2, a k němu 100W usbc nabíječku. Usb4 má jen jeden, ale nabíjet jde na všech usb-c portech. Co se mobilu týče mám oppo reno5g, a k němu originál Vooc 60W nabíječku. Nabijím takřka denně, a s portem na mobilu občas problémy jsou, dělám v autodílně, takže z konektoru občas zahnutým špendlíkem doluju kamínky, prach.. kabel ale bezproblemů drží původní. Blbý je že 60W nabíječka oppo nabíjí notebook jen 20W, a 100W GPD nabíječka mobil také 20W. Ale v autě mám 80W nabíječku z alzy, a ta valí 80W do notebooku a 40W do mobilu, takže pořád win-win situace. Co se týče vícenásobného připojení nabíječky, tak u notebooku nabíjí jen první připojená nabíječka. Při připojení další už se zrychlení nabíjení nekoná. Pokud ale k notebooku pripojim prvně nabíječku a pak powerbanku, nabíjí se notebook i powerbanka, a po odpojení nabíječky sám notebook pokracuje nabíjení z powerbanky :) sorry za sloh

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Je to kvůli tomu, že výrobce použil prasečí levné a mechanicky nevyhovující provedení konektoru na straně noťase. Je potřeba si dělat domácí úkoly a před nákupem si udělat průzkum, jaké jsou s tím konkrétním modelem zkušenosti i po stránce mechanické odolnosti. Je hodně smutné že i výrobci jako Dell a HP (o Leninovi nemluvě, to zkrátka není IBM) šetří i v nejvyšších řadách a vráží zákazníkům kudlu do zad. Zlatá Latitude C a D, kde vnější konektory byly na samostatných daughterboardech po 7 USD a daly se za 10 minut vyměnit.
BTW na cesty mám repasovaného dellího Chromebooka, který mě stál dvojku (nový měl katalogovou asi 8000CZK s DPH), a je po konstrukční a materiálové stránce udělaný asi tak o milión levelů líp, než služební Precision která s naprosto směšnou RAM a SSD stála 50k bez daně.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Přesně tak, různý udělátka s arduinem i bez stavím taky s usbc, casto i retrofitnu usbc do nejakych starsich zařízení(svitilna, radio, multimetr, osciloskop, proudovy kleště...) na problemy sem ale narazil u orangePi, který si při bootu pri kratkem výpadku napájení přes PD nedomluví vyšší proud a nenabootuje. Pomáhá jedině externí napájení, nebo power-on delay modul na din liště s 10s pauzou.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

koukám že se diskuse pěkně rozproudila. Přidám svoji trošku co se týče trhu. Jistou schopnost stabilizace standardů má ale někdy je třeba usměrnit. Před USB-C se dost samovolně rozšířilo microUSB, dodnes je na části produktů, třeba minulý rok jsem kupoval kombinovanou powerbanku s bezdrátovým nabíjením na kolo a má ono micro. Na tomhle je vidět že trh si umí najít výhodné rozhraní a většinově na něj přejít. Hlavně se to mele kolem Apple - ten vždy chtěl být něco extra a nějak na sílu nutit věc co jeho majitelé vnímají jako něco neelitářského do jejich draze zaplaceného "status" produktu mi přijde mimo. Tak by existovaly dva hlavní standardy, USB a Lightning. Jiná věc bylo v 80-90 letech kdy každá větší firma tlačila svůj konektor, jenže tam kdy zásah byl žádoucí se nic nedělo a teď to EU hrotí do extrému.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Lighting to měl spočítané už dávno. Držely ho jen zisky z prodeje náhradních kabelů. Má totiž už příliš pomalý přenos dat a nevyplatí se investovat do vývoje nové verze. Podobně nabíjení nemá moc rychlé, a to si musí pomáhat se speciální ochranou power pinů, jinak se časem odpaří.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Jenže pro spoustu zařízení to úplně bohatě stačí. A čistí se to daleko líp a bezpečnějí než samice USB-C. Na vyčištění Cčka v telefonu musíš telefon vypnout a najít špendlík. Na vyčištění Lightningu v telefonu stačí uchošťoura.
C-čkových konektorů s vylomenou nebo zamáčklou středovou deskou s kontaktními plochami už jsem viděl víc než bych si přál.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Smutné je, že microUSB (a dokonce i USB-A) bylo původně specifikováno TAKY jako oboustranné (používám oboustranné kabely od Ventionu), a dokonce i poměrně mechanicky odolné. Jenže USB consortium kvůli úspoře nákladů povolilo i jednostranná provedení konektorů, a montáž microUSB konektoru na desku v referenčním designu udělalo tak úsporně a prasecky, že za to měl někdo dostat cihlou po koulích. Další věc je, že většina výrobců zařízení nevyužívá konektory provedené s mechanickou oporou do děr v desce nebo opory nechává nezapájené, takže konektor drží jen na pájecích ploškách signálových kontaktů. Pak to asi nemá odcházet, když se všichni výrobci chovají jako reprodukční orgáni.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Právě že ten chaos konektorů v devadesátkách a po roce 2000 taky EU řešila a ta standardizace na micro-USB taky byla cílem těchle úřadů (je to i citováno v tom záměru standardizace USB-C).
Ale tehdy se výrobci tak nějak na tom dokázali ustálit sami, byť částečně to u některých už mohlo být pod toru hrozbou, že to EU může začít vyžadovat. Čili tehdy stačilo přednést ten nápad a podpořit tendence těch, kteří to micro-USB chtěli použít, aby to přimělo ty ostatní to udělat taky, a aby to bylo implemetované standardně, takže se ty nabíječky fakt daly prohazovat. Pár let to samozřejmě trvalo. Ale celkem se to povedlo a proto to tehdy už nakonec nemuselo být řešené závaznou legislativou, protože to průmysl udělal dobrovolně. Ale není to tak, že tehdy by to EU orgány ignorovaly.

V čem je rozdíl proti dnešku, je opravdu Apple. Myslím že to i ty dokumenty EU zmiňovaly. Je totiž vidět, že zase ti ostatní výrobci se bez problémů dohodli/sladili a telefony mají USB-C už minimálně šest let (teď jsme v rodině nahrazovali jedno Xiaomi z podzimu 2018, má USB-C, přežilo celou dobu). Kdyby šlo jenom o ně, tak to možná zase není závazná regulace, i když je pravda, že mimo mobily u jiných zařízení třeba jako jsou myši nebo klávesnice možná tak konsenzuální standardizace není.

Ale jak známo, Apple musel mít něco extra ( = vývar za drahé originální kabely a nabíječky a vývar i z těch neoriginálních, protože za to z výrobců luxoval licenční poplatky) a neformální standard pro dobro uživatele nechtěl, tak holt musel přijít závazný příkaz.
Ono kdy

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Kristovanoho tyhle články jsou normálně za trest.
1) platí to pro uvádění nových modelů na trh. Repasy a skladové zásoby se doprodat samozřejmě smí, protože kdyby to bylo zakázáno, šlo by to úplně proti smyslu a záměru té směrnice, který sleduje omezení e-waste. Ta zařízení vadná nejsou, lze je normálně používat, a existuje k nim hromada příslušenství, které by v odpadu skončilo taky. Existuje k tomu dokonce důvodová zpráva, takže k těmto diletantským blábolům fakt neexistuje důvod, a uvádí se tam dokonce i to, že přesun neprodaných zařízení na trhy nevyžadující USB-C by mohl být tak nákladný, že by se prodejci mohli rozhodnout je dokonce radši hodit do odpadu než smysluplně využít a prodat..
2) co ale čekat od někoho, kdo vůbec nechápe, že pravidlo není potvrzováno výjimkou, a že rčení "výjimka potvrzující pravidlo" je drtivou většinou populce chápáno úplně blbě, protože toto znění znamená, že "výjimka potvrzuje POTŘEBU DRŽET SE PRAVIDEL".

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

>> výjimka potvrzuje POTŘEBU DRŽET SE PRAVIDEL
???

"Výjimka potvrzuje pravidlo" obecně popisuje stav, kdy je pravidlo vymáháno a jeho nedoržení může mít nepříznivé následky.
Tudíž přesný opak. Ne subjektivní/objektivní potřeba držet se pravidle ale jejich vynucování.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

USB C je prima konektor, ale celkove mi vadi, ze s USB 3+ uz sakramentsky zalezi na delkach kabelu. Napr. vyvedete na predni stranu skrine USB 3 a zjistite, ze rychlost je oproti zadnim portum ne desce naprosto zoufala. Zkratka od dob USB dvojky je v tom cim dal vetsi gulas...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To se týká zrychlování všude. Asi ledaže by to byly optické kabely.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.