Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Který DVD formát je nejkompatibilnější?

DVD logo malé
Ačkoliv se v začátcích DVD technologie firmy byly schopny dohodnout na formátu pro lisované DVD video a DVD-ROM, s hromadnou podporou jednoho formátu pro zápis DVD už to bylo zcela naopak. A tak tu bylo nejprve DVD-RAM a DVD-R, poté se objevilo konkureční DVD+RW následované DVD+R a DVD-RW. Prostí uživatelé nejen že tápou v rozdílech, ale neví to nejdůležitější, který formát je nejlepší pro zálohování jejich videa a dat tak, aby se daly přehrávat ve stolních DVD přehrávačích a DVD-ROM mechanikách v počítači. Na tuto otázku každý zástupce jedné, či druhé strany odpovídá shodně. Nejvíce kompatibilní je právě náš formát! Jak to tedy je se vám zkusíme odpovědět.

Máme k tomu totiž celkem slušné podklady od renomované firmy Intellikey Labs, která pracuje pro firmy jako například Columbia Tri-Star Home Video, Disney, Dreamworks SKG, MGM New Line Pictures, Paramount Pictures, Sony DVD Center, Universal Home Video nebo Warner Bros. Records a další. Pro ně provádí nezávislé testy DVD (jak médií, tak hardware). U této firmy si také zadal Pioneer výzkum kompatibility DVD recordable technologií. Především proto, aby věděl, jak na tom je konkurence a aby se mohl do budoucna zařídit.

Hned v úvodu ale musím říci, že ani po přečtení tohoto textu o moc více moudří nebudete. Proč? Protože jen dva dny po sobě vyšly závěry tohoto testu jak od Pioneera, tak Intellikey Labs. A jsou přinejmenším nestejné. Rozdílné jsou také metodologie testování, ačkoliv by se mělo jednat vždy o stejný test. Proč tomu tak je, zatím nevíme, ale už jsme k Pioneeru vyslali žádost o vyjasnění. Uvidíme, jestli firma BaSys, která tu Pioneera zastupuje, zašle nějaké vyjádření. Ale poďme si tedy oba testy porovnat:

Formát Intellikey Labs Pioneer
DVD-R 77% 78%
DVD+R 90% 78%
DVD-RW 66% 58%
DVD+RW 72% 63%

Jak vidíte, výsledky, které vystavil Pioneer jsou velmi rozdílné, i když i znich je patrné, že DVD+ technologie je, díky RW, o něco kompatibilnější. Proč je v tom takový rozdíl možná ozřejmí popis metodologie (připomínám, že se vždy jedná o test, který prováděla jedna firma, a to Intellikey Labs). V tom prvním případě je to zpráva zveřejněná přímo touto testovací laboratoří, ve druhém tiskovou zprávou od Pioneera.

Metodologie Intellikey Labs

Byly použity dva standardní DVD rekordéry instalované do PC. Vždy byla čistá instalace systému, aby se předešlo softwarovým konfliktům. Za DVD+R/RW to byl HP dvd200i na kterém se nahrávala média HP DVD+RW, HP DVD+R, Memorex DVD+RW a Memorex DVD+R. Za DVD-R/RW pak Pioneer A04 s médii Pioneer DVD-RW, Pioneer DVD-R, Sony DVD-RW a Sony DVD-R. Na každý disk bylo nahrané 15 minutové video skládajcí se z pěti sekvencí. Tyto sekvence byly nahrány a přeneseny z kamery Sony Digital Handycam IP Micro MV. Každý disk byl nahrán s přednastaveným nastavením. Nahrané disky byly testovány v DVD přehrávačích předních značek.

Metodologie Pioneer

Testované disky byly vytvořeny v Crest National, renomované firmě, která použila značkové počítače a čistá média různých značek včetně Pioneer, HP, Memorex, TDK, Sony a Verbatim. Na každém testovaném disky bylo nahráno 30 minutové video. Tyto pak byly následně testovány ve 100 DVD přehrávačích a DVD-ROM mechanikách. A to i na modelech z roku 1997. Jak test potvrdil, novější mechaniky a přehávače vypalované DVD snáší lépe.

Je možné tomu dát nějaký závěr? Mám obavu, že nejen já si nyní řeknu: "Babo raď!" A kdo by snad chtěl zkoumat rozdíly sám, pro něj tu je odkaz na zprávu Intellikey Labs a také tu od Pioneera.

Diskuse ke článku Který DVD formát je nejkompatibilnější?

Žádné komentáře.