Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Kvalita zvuku

diit.cz logo na CD-R serveru 1. dubna 2009
Roman Štec nám poslal své poznatky a zkušenosti s tímto kombinovaným stolním DVD, VCD, SVCD, XVCD, DVCD, HDCD, PHOTO CD, CD a MP3 přehrávačem. Všem, kteří uvažují o jeho koupi tak určitě přijde vhod.

Zvuk je u filmů na DVD naprosto excelentní. A to jak prostorový 6CH tak i "obyčejné" stereo. Kvalita zvuku u SVCD, VCD a MP3 je dána možnostmi technologie MPEG Audio Layer-2 a 3, mě osobně se zvuk zdá být čistý a nezkreslený.

Po vložení CD s MP3 přístroj nedokáže přehrát soubory, které mají variable bitrate, což mě až tak nepřekvapuje, ale že nedokáže přehrát soubory, které mají datový tok 224 kbit/s (44 100 Hz, 16 bit, stereo) dost dobře nechápu, protože SVCD a VCD používá právě tuto hodnotu datového toku (byť MPEG Audio Layer-2 a nikoli 3). Je škoda, že přístroj nedokáže vyčíst informace z ID3 tagu v MP3 souboru a zobrazit je na TV. Na TV zobrazuje pouze čas, pořadové číslo souboru a celkový počet souborů. Přístroj taktéž u MP3 nevládne schopností [FR] a [FF] (převíjení vpřed a vzad), lze si pouze "doskákat" na požadovaný soubor pomocí tlačítek [PREV], [NEXT] nebo přímým zadáním pořadového čísla souboru (Select pomocí [1]..[9], [0], [+10]). Vyhledání skladby č. 127 znamená stisknout 12x tlačítko [+10] a poté tlačítko [7] (což je v rozporu s informací uvedenou v tomto článku, 36x se DO mačkat skutečně nemusí).

Přehrávání audio CD, na kterém se prolínají jednotlivé skladby (jsou bez mezer, typicky J.M.Jarre), je provázeno nepříjemným jevem, kdy přehrávač dělá mezi skladbami mezery. Jelikož mám přístroj připojen k Hi-Fi věži (jako k zesilovači) s měničem na 3 CD, tak mě tato skutečnost nijak nevadí. Kvalita zvuku linoucího se z CD audio mi přišla co by běžnému spotřebiteli naprosto vynikající.

Pokud jsem do přístroje vložil CD, které neodpovídalo žádnému ze standardů, které přístroj podporuje, nebo to byl CD-ROM s DOS filesystémem, na kterém ale nebyly žádné *.MP3 soubory, přístroj suše ohlásil BAD DISC. Je škoda, že se nepokusil nalézt a přehrát i soubory *.MPG (když umí VCD, umí i MPEG-1). Po té bylo nutné CD vyjmout a přístroj VYPNOUT, neboť již nedokázal rozpoznat žádné další vložené CD (asi chybka ve firmware) a na všechny hlásil BAD DISC.

K přístroji jsem připojil 3 zesilovače (které se u mě vyskytly díky historickému vývoji mé Hi-Fi aparatury) a tím získal bez dalších nákladů 5ti kanálový zvuk (subwoofer, který nemám, lze naštěstí v nastavení vypnout a tak se bez něj obejít). Přesto že aparatura byla značně nevyvážená, kolem mě se
řítící policejní vozy a kroužící helikoptéty mi i tak přinesly zážitek slyšený doposud jen v některých kinech.

Diskuse ke článku Nintaus N-9901 DVD přehrávač - první postřehy z praxe

Žádné komentáře.