Lednové bezpečnostní záplaty od Microsoftu
Díra ve zpracování Embedded Web Fonts umožňuje vzdálené spuštění kódu
V knihovně t2embed.dll, kterou Internet Explorer a další aplikace používají k zobrazování některých EOT (Embedded Open Type) fontů, byla firmou eEye Digital Security objevena trhlina, jenž umožňuje útočníkovi vzdálené spuštění kódu s právy aktuálně přihlášeného uživatele. Stačí navštívit útočníkovu stránku, na níž vás zláká typicky třeba odkaz v e-mailu a podobně. Windows Server 2003 je částečně chráněn tím, že jeho Internet Explorer má v základním nastavení bezpečnost na vyšší úrovni. Další podrobnosti se můžete dočíst v Microsoft Security Bulletinu MS06-002, trochu techničtější detaily pak obsahují informace přímo u eEye Digital Security.
Odkazy ke stažení:
- Windows 2000 SP4: české a anglické
- Windows XP SP1 a SP2: české a anglické
- Windows Server 2003: český a anglický
- Windows XP x64: anglické
- Windows Server 2003 x64: anglický
- Windows Server 2003 bez a se SP1 IA-64: anglický
Díra v dekódování TNEF v MS Outlooku a MS Exchange serveru umožňuje vzdálené spuštění kódu
Nyní by měli zbystřit nejen uživatelé Microsoft Outlooku z Office 2000 a vyššího, ale také uživatelé některého z jazykových balíčků pro sady Microsoft Office a také správci poštovních serverů běžících na bázi Microsoft Exchange. Díra v těchto produktech umožňuje spuštění kódu útočníka, pokud tento na Exchange server nebo uživateli Microsoft Outlooku zašle speciálně upravenou zprávu s přílohou v TNEF MIME formátu (Transport Neutral Encapsulation Format). Takové zprávy se používají např. pro přenos e-mailů ve formátu RTF, kdy se zpráva fyzicky zabalí do speciálního TNEF bloku a pošle se na dvě části, jedna obsahuje neformátovaný text a druhá právě to formátování. Příjemce, tedy e-mailový klient nebo Exchange server, si takovou zprávu opět složí do správného formátu, a tady právě může dojít k napadení, pokud půjde o speciálně upravený blok dat.
Ačkoli ohledně balíku Office postihuje tato díra v podstatě jen Outlook, Microsoft doporučuje nainstalovat záplatu i v případě, že používáte některý z MultiLanguage Pack nebo MUI (Multilingual User Interface) balíčků (používají se často ve větších firmách se zaměstnanci mluvícími nejen česky pro snazší instalaci různých jazykových verzí). Z Exchange serverů nepostihuje tato díra verze 2003 se SP1 nebo SP2. Další podrobnosti přináší Microsoft Security Bulletin MS06-003.
Odkazy ke stažení jsou u Office 2000 a XP rozděleny do dvou skupin. Soubory typu „client“ (tzv. klientský balíček) použijte v případě, že máte přístup na originální instalační zdroj (CD). Typ „fullfile“ (tzv. balíček se všemi soubory) použijte tehdy, když máte problémy s instalací typu „client“, i v takovém případě však můžete být dotázání na zdroj instalace.
- Office 2000 SP3 - Outlook 2000:
- MultiLanguage Packs pro anglický Office 2000 SP3:
- typ „client“: s českým (CD5) a slovenským (CD8) MLP
- typ „fullfile“: s českým (CD5) a slovenským (CD8) MLP
- Soubory pro další jazykové verze MultiLanguage Packs
- Office XP SP3 - Outlook 2002:
- MUI (Multilingual User Interface) pro Office XP SP3:
- Office 2003 SP1 a SP2 - Outlook 2003: český, slovenský a anglický
- MUI (Multilingual User Interface) pro Office 2003 SP1 a SP2: český, slovenský a anglický
- Exchange Server 5.0 SP2: anglický
- Exchange Server 5.5 SP4: anglický
- Exchange 2000 Server SP3 s Post-SP3 Update Rollupem ze srpna 2004: anglický
Nástroj na odstranění škodlivého softwaru
První lednový nástroj na odstranění škodlivého softwaru je zvláštní. Aktuálně se o něm na webu Microsoftu nevyskytuje žádná informace, která by hovořila o nějakém novém detekovatelném a odstranitelném červu a v seznamu, který obsahuje samotný nástroj, není takhle od pohledu opravdu nic nového vidět. Asi se i digitální útočníci raději zajímali o vánoční svátky. Nicméně nová verze prostě vyšla, takže pokud se časem nějaké informace objeví, dáme vědět.
Odkazy ke stažení:
Update 14:30 - Aktualizovaný seznam škodlivého softwaru se objevil, a tak vězte, že lednová verze NNOŠS přidává na svůj seznam tři kousky havěti s názvem Win32/Bofra, Win32/Maslan a Win32/Parite, všechny se střední kritičnopstí. Tak nějak se ale nemohu zbavit dojmu, že pojem Bofra už je poměrně starý.