Legendární Winamp končí
AOL, která jej vlastní, toto suše oznámila na webu Winampu. Samotná webová stránka i služby nebudou po 20. prosinci tohoto roku již dostupné, Winamp nebude možné po tomto datu stáhnout. Končí tak více než 15letá éra jednoho slavného programu.
Věřím, že se shodneme, že nemá smysl nyní obsáhle povídat o tom, co Winamp světu dal, jaké byly jeho milníky a podobně. Přiznejme si, že až ve druhé polovině 90. let, resp. na přelomu století byl extrémně významným prvkem při přechodu od CD/MC k MP3 a postupně se jeho funkcionalita pochopitelně rozšiřovala, věci z posledních řekněme 8 let byly podružné. Za prvé se Winamp odchýlil od svého pojetí lehkého hudebního přehrávače a za druhé jej dohnaly či předehnaly mnohé jiné projekty a většina lidí si vystačila s něčím buď vysloveně open-sourcovým a multiplatformním, nebo specialitami typu foobar2000.
Moje osobní zkušenost s Winampem začala (tuším) někdy v roce 1998 s Winampem 1.2 na staré dobré AMD 486 DX4 100@120MHz s 16 MB SIMM RAM, VGA Trident 9440 PCI 2 MB a ISA zvukovkou s ESS688/OPL3. Bylo nutné snižovat kvalitu přehrávaných CDripů na poloviční (tj. 22,05 kHz), jelikož ani přetaktovaná 486 to nedávala plynule. Za boha si už ale nevzpomenu, co to bylo za aplikaci, ve které jsem ty 128kbit/s MP3 encodoval. Winamp jsem jako primární přehrávač přestal používat někdy před X lety (cca 2007), přeci jen foobar2000 je poněkud elegantnější řešení, případně si v Linuxu vystačím s Audaciousem.
Jaká byla/je/bude vaše osobní zkušenost s Winampem?