Leica bude mít vlastní „bezzrcadlovku“
…by ale stavěl přinejmenším na APS-C snímači (jako třeba Sony NEX či Samsung NX). Tělo nebude obsahovat zrcadlo, pravděpodobně ponese elektronický hledáček a vyráběné bude tradičně s prioritou kvality. Schopf dodal, že novou řadu udělají opravdu po svém a k návrhu přistupují poněkud českým stylem až to bude, tak to bude :-)
Leica M9-P: prodáno 1 500 kusů v den uvedení na trh
Pánové dále zmínili, že sice často slýchají kritiku na dlouhou dobu dodávek, která vyplývá z omezené výrobní kapacity („safírové“ M9-P, která stojí asi 150 tisíc korun, se jen za první den od uvedení prodalo přes 1 500 kusů), ale jelikož se kritika vztahuje jen na dodávky a nikoli na kvalitu produktu, neplánují (mimo rozšíření výroby v rámci možností) žádné zásadní změny. To se týká především spekulací ohledně přesunu výroby z Německa do Asie. Schopf zdůraznil, že schopnosti zaměstnanců posbírané za 25 let praxe, se nedají jen tak předat a kvalitní zaškolení pracovníků externí výroby by zabralo 4 až 5 let. Jako příklad uvedl, že stávajícímu zaměstnanci stačí pohled do objektivu, aby poznal, jaké optické vady je třeba zkorigovat (pokud tuto poznámku Schopf nemínil v přeneseném smyslu, pak klobouk dolů).
V tomto ohledu se Schopfovi nemůžeme divit. Prakticky každý ze starých evropských výrobců, který přesunul výrobu do Asie, ztratil něco ze svého jména. Ať už Zeiss (kusová variabilita optiky vyráběné v Německu byla nižší, než v Japonsku a někteří obchodní partneři si i ve smlouvách vymínili dodávky pocházející výhradně z německých továren), nebo Voigtländer, kterému Cosina napravovala reputaci téměř 10 let.