Lenovo GeForce RTX 4090: Vapor chamber, 13× heatpipe a 36 cm na délku
GeForce RTX 4090 podle dosavadních zpráv bude mít ve výchozím stavu 450W TDP, které bude možné přepnutím na sekundární BIOS zvýšit na 600W. To samozřejmě bude vyžadovat adekvátní chlazení. Společnost Lenovo, která pro sestavy využije kartu vlastního návrhu, to vyřešila následovně:
Chladič karty bude třívětrákový a dlouhý téměř 36 centimetrů. Pokud nemáte odhad, vězte, že to je více než má klasické dlouhé školní pravítko. Případně asi tolik, co na standardní klávesnici odpovídá vzdálenosti mezi levými okraji tlačítka „ctrl“ (vlevo) a nulou v numerické části. Výšku karty odhaduje redakce webu VideoCardz na přibližně 7 centimetrů. Tedy na výšku o trochu víc, než klasická cihla.
Nejzajímavější je ale pasivní část odvodu tepla. Na GPU bude doléhat vapor chamber (vapour chamber, parní komora), tedy plochá dutá měděná konstrukce vyplněná kapalinou s relativně nízkým bodem varu, díky němuž předává teplo z GPU na celou svoji plochu. S vapor chamber jsme se u grafických karet setkávali ve dvou podobách. První je plošně velká a vybavená na opačné straně lamelami radiátoru, na které přímo přechází teplo. Takový koncept se používal u řady dražších referenčních grafik vybavených radiálním ventilátorem. Umožňuje do minimálních rozměrů dostat vysoký chladící výkon, ale je drahý (rozměry vapor chamber). Druhá podoba je menší a byla využívána zejména u nereferenčních chladičů v případě nepříliš velkých GPU, která však generují nezanedbatelné množství tepla. Vapor chamber je menší a slouží pouze jako jakási „přechodka“, která teplo z malého GPU rozptýlí na větší plochu, ze které ho mohou odvést heatpipe (které by se přímo na GPU nevešly v počtu vyšším než 2-3).
Chladič Lenovo GeForce RTX 4090 využívá druhou možnost, ale v extrémním měřítku. Vapor chamber je tak velká, aby na druhé straně mohla předávat teplo 13 zploštělým heatpipe.
Nechybí 16pin (12+4) konektor, který by měl být schopný dodávat až 600 wattů.