LG bude OLED panely od roku 2017 tisknout, zlevní to výrobu
V tuto chvíli LG vyrábí OLED displeje klasicky technologií dekompozice vakuového napařování. Proces je to jakž-takž odladěný, nicméně poměrně nákladný. Přitom sama podstata OLED, kdy displeje jsou technologicky vlastně velmi jednoduché (odpadá dodatečný zdroj světla a komplikace s jeho uniformní distribucí po panelu), svádí k něčemu jednoduššímu.
Tím je tisk OLED panelů pomocí speciálních tiskáren. LG tuto technologii poslední roky vyvíjí a pokročila tak daleko, že v první polovině příštího roku ji nasadí pro malosériovou výrobu OLED displejů. Díky tomu bude moci vyrábět panely větší a levnější, což se samozřejmě odrazí v cenách televizorů a dalších zařízení OLED od LG využívajících.
Příští rok půjde ještě o počáteční fázi výroby, kdy se budou finálně ověřovat vyvinuté výrobní technologie. Prvotní produkce bude probíhat na substrátech 8. generace, kdy je celá výroba optimalizována pro 55 až 65palcové displeje. LG však do budoucna plánuje přechod na 10. generaci substrátů s většími rozměry, kdy bude možné vyrábět panely o velikosti 70 až 90 palců (až 229 cm) a výhledově i větší.
Významnou výhodou tiskové technologie je prakticky nulový odpad z výroby. LG také očekává, že se zlepší výtěžnost výroby a „do šrotu“ tak poputuje menší část defektních displejů než se stávající vakuovou výrobou. Sluší se dodat, že na technologii tisku OLED panelů pracují i všichni další velcí hráči na poli OLED, třeba jihokorejský Samsung a čínská TCL. Více se v obecném slova smyslu možná dozvíme počátkem příštího roku v průběhu tradiční akce CES 2017.