Opravujeme monitor (z rychlíku): LG Flatron L194WT-SF
Tedy, toliko jen perhuba od zákazníka, ani jsem to nezkoušel a rovnou jej kuchnul. Údajně už za sebou rozborku měl a kondenzátory byly viditelně vadné. Nicméně ať neskáču hned na závěr, trochu těch úvodních plků přeci jen. Flatron L194W-SF je 19'' širokoúhlý monitor, jeden z těch postarších od LG, z doby kdy ještě frčely monitory hranaté a strohé. Přičemž na svou dobu už má poměrně úzký rámeček, za což mohou tlačítka schovaná vzadu.
Nabízí rozumnější rozlišení 1440×900, žádná obskurní nudle. Panel je samozřejmě "známá čuper klasika" TN, což se výrobci již jak deset let bojí takhle říci naplno - ve specifikacích tak všude uvidíte TFT bůhvíco. Už mě to fakt docela vytáčí: to snad proboha nějaký LCD monitor někdy používal něco jiného než TFT?! (No nic, nádech, výdech a můžeme pokračovat.) Nicméně má DVI a je tudíž ještě nějaký ten pátek bez potíží použitelný.
Máme tu novou zemi původu montovnu, tentokrát v Polsku, zde se to událo v lednu 2007. (No, vydržel poměrně dlouho, chlapec.) Zde je třeba odšroubovat jen šrouby v pozicích pro VESA, zbytek je už pouze zacvakán. Tlačítka se nachází vzadu jak jsem již uvedl, proto lze přední rámeček zahodit rovnou a odpojit kablík je třeba právě od zadního krytu, pak už je zbytečný i ten.
Pak ještě konektory invertoru a LVDS na opačné straně a celá kovová kostra může dolů z displeje. Toto je asi nejlagricovější uchycení, co jsem zatím viděl, celé je to totiž přilepeno izolepou! Jelikož ta teď už nelepí, celé to na místě drží jen zapadnutím do správného prostoru v zadním krytu (a samozřejmě pak ony čtyři šroubky v plastovém deklu).
Opět jednoduchý design s větví +5 V SB (přes PWM s integrovaným tranzistorem) a tuším +12 V přes single-transistor forward. Termistor to má, varistor raději ne, nicméně Samxonu KM věřím.
Na sekundární straně je ovšem osazen tradičně odpad, zde Samxon GF (kdyby to nebyla jedna z neprodávanější řad, tak bych nechápal, proč si tím stále kazí pověst), vše přijde vyměnit za Chemi-Cony KY 1500 uF/6,3 V a 1000 uF/16 V, plus nějaké drobky. Jeden kondenzátor byl už nafouknutý, ESR Micro v4.0 prozradil, že další je už také po smrti (ač viditelně ještě v pořádku) a třetí už měl kapactu o 10 % dole.
Přidal jsem ještě jednu malou tlumivku, v rámci výrobních úspor nahrazenou drátovou spojkou. Účet byl celkem za 70 Kč + hodina práce. Na závěr ještě snímek desky v mizerné kvalitě…
… a Ruby popřeje úspěchy při pájení vašeho vlastního Flatronu L194W.