Opravujeme monitor: LG L1950SQ-GN
Kapitoly článků
Deska využívá klasický forward design s jedním tranzistorem řízeným PWM regulátorem FAN7601, tady není moc co objevovat, pro používané výkony u monitorů to poměrně stačí a na účinnosti se tu moc nenažene. Závada u tohoto kusu spočívala v tom, že monitor ale příšerně blikal a vůbec.
Potíží byl na první pohled zřetelně nafouknutý vstupní kondenzátor. Podle ESR metru v obvodu vůbec nebyl… Nejspíš došlo k vnitřnímu ukorodování elektrody. Kvůli tomu tak skrz transformátor muselo procházet naprosto nehorázné zvlnění tvaru usměrněné sinusoidy, což samozřejmě výstup nevyfiltroval (navíc nízkofrekvenční zvlnění takového rázu je schopno low-ESR kondenzátory poměrně rychle odrovnat), což vysvětluje ono blikání. Je to už několikátý vadný vstupní kondenzátor v posledních měsících, proto už je kontroluji ESR metrem automaticky.
Zajímavá informace pro mne samotného je, že se jedná o Samxon KM, což jsem měl za solidní řadu, ačkoli je fakt, že to není žádný výkřik nabídky Samxonu, je to klasický typ pro 2000 hodin. Kombinováno s tím, že na vstupu není varistor pro potlačení napěťových špiček, mohl být provozován na rozvodné síti s lokálně horší kvalitou, což mu dopomohlo k brzké smrti. Varistor možno případně připájet např. přímo na konektor přivádějící síťové napětí.
Vyměnil jsem tak všechny elektrolytické kondenzátory, na vstup šel Chemi-Con KXG 100 uF/400 V (10000 hodin při 105 °C, do budoucna bych rád pořídil KXJ s 12000 hodinami), na výstupu byly poprvé použity kusy toho, o čem jsem předpokládal, že je nejnovější řada od NCC, KYA. (Nicméně později se ukázalo, že se jedná o kopie, reverzně jsem tedy zavedl pětiletou záruku a objednávat nakonec stejně budu u certifikovaného distributora, potíž je, že dodání trvá minimálně 10 týdnů.) Nabízí vyšší kapacity v každém jednom rozměru plechovky než řada KY, tudíž o ni samozřejmě mám eminentní zájem.
Monitor každopádně po výměně bez problémů fungoval a stále funguje, zatím si zákazník nestěžoval. :o)