LG o budoucnosti OLED, plus náhled na modely pro rok 2016
No, trochu to umírněme. Společnost LG.Display se pochlubila s tím, co chystá pro příští rok a také pro bližší či vzdálenější budoucnost. Pomalu můžete popustit uzdu své fantasii a představit si, kam všude lze použít displej, který je ohebný a má tloušťku hluboko pod centimetr.
Pro nadcházející roky máme očekávat postupné zlevňování OLED produktů (zejména TV, jak se dá předpokládat), a to poměrně výrazné. Můžeme se těšit na průhledné OLED displeje, které by výhledově mohly sloužit v automobilech, či třeba obecně v použití pro „rozšířenou realitu“. V husté zástavbě mohou tyto průhledné OLED panely posloužit jako výhled z „okna“, stejně tak si budeme moci v obýváku dát na zeď více než 100palcovou 8k televizi (a koukat na mega-kostičky „Ordinace“ v anamorfním 720×576 MPEG-2 o nízkém datovém toku :-).
Co se týče televizorů, LG stále hledá cesty, jak učinit obrazovku odolnější a vyřešit problém, že stále potřebuje připojení kabeláží. Aktuální prototypy už mají vše přesunuté do externího boxu (asi podobně jako TV od Xiaomi). Současná ve firmě dostupná generace OLED TV s úhlopříčkou 55 palců má hmotnost lehce přes 2 kg, na trhu by se měla objevit v posledním čtvrtletí 2016, pokud vše půjde podle plánu.
Nesmíme opomenout ani oboustranné OLED displeje, o kterých jsme již informovali, stejně jako výrazně ohebné displeje. Ohebnost samotného OLED displeje je již dnes výborná, limit výsledného produktu je dán spíše omezenou ohebností okolní elektroniky a podpůrných prvků. LG předpokládá, že do dvou až tří let problémy vyřeší a nabídne plně srolovatelné OLED displeje.
Příští rok hned v lednu se můžeme těšit na spoustu věcí, údajně včetně více než 110palcového prototypu OLED displeje (v současné době LG končí na 77 palcích). Firma s produkty pro příští rok zaměří pozornost vedle obligátního 4k také na HDR, širší barevný gamut a také prý můžeme očekávat razantní nárůst maximálního jasu panelů (téměř dvojnásobný). Lze tedy očekávat že OLED od LG příští rok dosáhne u komerčních produktů na hodnoty jasu kolem 600 až 800 cd/m². Za pokračujícím růstem jasů OLED panelů stojí rozhodnutí, kdy LG v posledním roce změnilo složení organických materiálů umožňujících vyšší jasy. Dle zástupců firmy by již dnes bylo možné dosahovat jasu až 1000 cd/m², ale za cenu neadekvátně vyšších výrobních nákladů.
Širší barevný gamut nebude jen standardních Rec.709, ani pro 4k HDR využívaný, ani DCI-P3, LG chce dosáhnout na Rec.2020. Aktuální generace OLED panelů dosahuje zhurba 90% pokrytí DCI-P3, s příští se chce firma dostat na 99% pokrytí. Kdy dojde na Rec.2020, není v tuto chvíli jasné.