Licence na H.265 značně zlevní
Nové licenční schéma představené v tiskové zprávě z 18. prosince 2015 výrazně snižuje poplatky a zavádí i stropy maximálních ročních částek. HEVC Advance tak vlastně přiznává porážku a dává najevo, že je ochotna se jen „nadstandardně krmit“, nikoli „žrát jak prokopnutá“ jako dosud.
Pokles částek je až téměř na polovinu dosavadních cifer a organizace zavádí strop, který je dle typu zařízení v rozmezí 2,5 až 40 miliónů dolarů za rok. Takže firmy jako Netflix či Samsung, Apple a další výrobci spotřební elektroniky už nebudou platit roční drakonické částky jako dosud. Navíc obsah, který je zákazníkům (divákům) poskytován bezplatně, bude od licenčních poplatků osvobozen zcela. Veřejné TV či jen reklamou živené weby tak mohou H.265 nasadit bez rizika, že by museli HEVC Advance platit byť jediný cent.
Otázkou samozřejmě je, jestli se tímto podaří HEVC Advance zastavit, či alespoň zpomalit vývoj otevřených kodeků, který spustila její nenažranost (jiné vhodnější slovo mě nenapadá, promiňte) v nastavených licenčních poplatcích na softwarové patenty v H.265 užité. Projekty jako Google VP10, Xiph Daalaa, Cisco Thor či cokoli co stvoří Alliance for Open Media jsou dle mého lavinou, kterou již nelze zastavit. Protože o H.265 lze říci, že se historie opakuje stejně jako s H.264, kdy teprve tlak gigantů jako Google/YouTube přinutil sdružené držitele patentů k bezplatnosti nekomerčního užití H.264 na internetu. Přístup HEVC Advance ohledně H.265 se lišil převážně jen výrazně vyšší hodnotou požadovaných licenčních poplatků a opět teprve až tlak zabral. Takže ohledně „H.266“ může být za pár let situace již jiná: formát nebude velké IT firmy, které vyrábí (de)kódovací čipy, software, přístroje či produkty pro multimédia, již vůbec zajímat.
HEVC Advance [pdf]