LightScribe hlásí pokles
Podle informací z DigiTimes se podíl LightScribe vypalovaček prvním kvartále dostal na 50 až 60 % v celkovém objemu všech DVD rekordérů. Jistě hezké číslo, kdyby však v posledních třech měsících loňského roku už nebyl podíl 80 až 90 %. Výrobci prý signalizují vůči této kreslící technologii ochlazení zájmu a mají k tomu dva závažné důvody. Vysokou cenu licenčních poplatků, které musí platit HP a pak také o dost vyšší cenu LightScribe disků oproti těm „obyčejným“. Považte, že třeba iniciační poplatek výrobce, který chce LightScribe vyrábět, je 250 až 300 000 dolarů a firma HP prý už prodala více jak 70 licencí. Najdeme jí například v mechanikách společností Asustek, Hitachi-LG (HLDS), Philips LiteOn (PLDS), Sony, Toshiba-Samsung (TSST), ale licenci má kupodivu také Pioneer.
Právě Pioneer nyní oficiálně představuje model DVR-S12J ale s konkurenčním LabelFlash, který jsme marně hledali u v pátek recenzovaném modelu DVR-212, což by, až na onu kreslící technologii, měla být naprosto shodná mechanika. Ačkoliv LabelFlash přišel na svět později než LightScribe a zatím tuto technologii nacházíme pouze u značek NEC, Pioneer a Teac, naznačují jejich zdroje, že by se počet firem s LabelFlash mohl hodně rozšířit a uvádí i taiwanský LiteOn. Vypadá to, že přesně v duchu článku z konce loňského roku, se souboj LabelFlash a LightScribe v tomto roce ještě přiostří. Na našem trhu jsou ceny médií LabelFlash bohužel stále o dost vyšší než těch s LightScribe.
Když si tak čtu, co DigiTimes píší, nemohu se ubránit dojmu, jakoby se výrobci jejich cestou pokoušeli HP přitlačit ke zdi a získali nižší licenční poplatky. Protože LabelFlash mechanik je méně, používá ho méně firem i ta média jsou dražší, proč se tedy obávat? Nicméně není nad řádný potisk, kreslení laserem se mi zdá poněkud „kostrbaté“.